<ul><li> açılımı nedir ?

Üniversitede ders görüyoruzda böyle birşey gördüm. Bu doğru mu ?

theahmetbayram theahmetbayram (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Web sitelerini yaparken bazen sıralı, ardışık veriler ile işlem yaparız. Örnelğin şehirleri listeleriz, futbol ligi sıralamasını yaparız, ürünleri listeleriz.

    <ul> ve <ol> işte bu tür sıralamalar için kullanılan bir etiketlerdir. ul ingilizce Unordered List  yani sırasız listelemenin baş harflerinden oluşur. ol ise ordered list yani sıralı liste demektir.

    sırasız listeleme şu şekilde görünür:

    • Ankara
    • İstanbul
    • Van

    Yukarıdaki listeyi oluşturmak için şu kodu kullandım:

    <ul>
      <li>Ankara</li>
      <li>İstanbul</li>
      <li>Van</li>
    </ul>

    Sıralı listelemede bu sefer listedeki elemanların başına sayılar gelir:

    1. Ankara
    2. İstanbul
    3. Van

    Bu sayılar otomatik olarak çıkar. Bu çıktıyı veren kod şu şekildedir:

    <ol>
      <li>Ankara</li>
      <li>İstanbul</li>
      <li>Van</li>
    </ol>

    <li> etiketi işe listeleme etiketidir. Listenin içindeki elemanlar <li> etiketi ile yazılır.

    Daha fazla bilgiyi şuaradan alabilirsin: HTML ul ol ve li etiketi

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

      Sizin dediğiniz gibi sanırım doğrusu. Kafamı karıştıran hocanın

      <li>bir</li> (ul'siz olarak)

      <li>iki</li>

      bu sıralamak için kullanılmış demiş.

      <ul>

      <li>bir</li>

      <li>iki</li>

      </ul>

      buda tab tuşlu sıralama için denmiş. Böyle bişey olmıcağı düşünüyorum ama

      theahmetbayram theahmetbayram (1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • yanlış anlama / yanlış bilgi olabilir. li hem ul hem de ol için ara elemandır. alattin 6 yıl önce