Upload hızım neden 0.00 mbps olarak görünüyor?

Arkadaşlar, internet bağlantım aktif edildikten sonra hemen modem kurulumumu yaptım pppo bilgilerimi girdim modem konfigürasyonu yaptım ve internete bağlandım. İlk işim hız testi yapmak oldu. 24 mbps vdsl hizmetinden faydalanmaktayım, hız testinde de 24 - 25 - 26 mbps değerinde download hızları aldım fakat upload hızım 0.0 dı.Hemen servis sağlayıcımı aradım arıza kaydı oluşturdum. Upload değerim 0 olduğu için sitelere, oyunlara, programlara üye girişi yapamıyordum. Araştıramalarım sonucunda yurt dışında bir yerde böyle bir sorunla karşılaşan birisine denk geldim. Anladığım kadarıyla sorun alt yapıdan kaynaklıymış ve ankastre kutusunu değiştirdiklerinde sorun çözülebilmiş.Benim de algım ankastre kutusuna kaydı internet servisi sağlayıcımdan ekip göndermelerini istedim fakat bir aydır ilgilenen yardımcı olan olmadı, sadece 3-4 günde bir sorunun geçip geçmediğini sormak için aradılar ben geçmedi dedikçe onlarda türk telekom ekiplerine ileteceğiz dedi. Sonuç olarak onlardan bir fayda görmedim. Sonrasında telefonumdan instagrama facebooka resim atabildiğimi farkettim. Hız testi yaptım yine sonuç 0.0 çıktı. Bende onlar upload istemeden internetin download kısmını kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyor diye düşündüm. Geçen günlerde başka bir hız testi sitesinden test ettiğimde 3 mbps upload hızımın olduğunu gördüm. Sorun alt yapımda olsa hiç upload hızım olmaz. Bazı sitelerde upload çalışıyor bazı sitelerde çalışmıyor. Sorunum nedir nasıl çözebilirim ?

grysnl grysnl (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Web'de upload sitelerine denemek için bir dosya yüklemesi başlat ve sonucu bizzat gör. Eğer upload gerçekleşirse problem yok demektir. Eğer gerçekleşmezse (veya çok yavaş olursa) internet servis sağlayıcından çözüm beklemeye devam edersin ve onları bunun için zorlarsın.

    Bulut hesabın varsa denemek için orayada dosya upload edebilirsin. Yada görüntü yükleme sitelerinden birine görüntü dosyası upload edebilirsin. Mesela;

    Hızlı Resim (tıkla)

    Bazı sitelerde çalışıp bazılarında çalışmaması problemi için farklı tarayıcılarıda denemelisin. Ve ayrıca hız testleri içinde farklı tarayıcılar denemeli oradaki sonuçlarıda görmelisin. Birde eğer internet servis sağlayıcın D-Smart değilse o sayfada yaptığın test sonuçlarınıda çok dikkate almamalısın.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Google sunucularına birşeyler yükleye biliyorum. Gmail ile mail atabiliyorum ama mesela hızlı resim sitesine resim upload edemiyorum yada hotmail hesaplarıma giriş yapamıyorum. Çok karmaşık bir durumun içerisindeyim bazı sunuculara veri aktarabiliyorum fakat bazı sunuculara hiç bağlanamıyorum. Modem kaynaklı olbilirmi acaba? Servis sağlayıcım hiç ilgilenmiyor dsmart müşterisiyim sürekli türk telekoma iletiyorlar türk telekomda hiçbir işlem yapmadan sorunu hallettik diye dsmarta bildirim gönderiyor dsmart beni arayıp düzedimi diye soruyor bende hayır dediğimde tekrar türk telekoma iletiyorlar çıkmaz bir döngünün içerisindeyim. Tek çarem burası kaldı. grysnl 6 yıl önce
    • Farklı tarayıcılarda deneme yaptınmı? Chrome, Firefox, IE gibi.. @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • denedim hatta modem ile kablolu kablosuz denedim farklı cihazlarda denedim 2 bilgisayar 3 telefon hepsinde sorun aynı devam etti. Mesela interneti kullandığım tüm cihazlardan facebook sunucularına google sunucularına upload edebiliyorum ama hızlıresim gibi birçok siteye , oyuna yada programa upload edemiyorum. Mesela Lol oynuyorum launcher'i açtığımda bağlantı hatası vermiyor fakat id şifrem ile giriş yapaya çalıştığımda bilgilerimi iletmiyor ve bağlantı hatası veriyor. grysnl 6 yıl önce
    • Ve farklı PC'lerde (veya telefon, tablet vb istemcilerde) denedinmi? Mesela komşunun laptopunu alsanda birde oradan denesen falan @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • Eğer bu dediklerimden bir sonuca varamazsan mecburi olarak çözümü internet servis sağlayıcından bekleyeceksin. Ama sadace arıza kaydı bırakmak ve çözüm beklemek değil elbette gerekiyorsa bunun kavgasınıda edecekksin. Zira burası Türkiye.. @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • Topu TürkTelekoma atmalarını kabul etme, kendileri çözüm bulmalı. Sen TürkTelekom abonesimisinde sana onlar çözüm sağlayacaklar yahu @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • 1 aydır bu durumdan müzdaribim, inanın hiç ilgilenmiyor alt yapı türk telekomun olduğu için türk telekoma iletiyorlar telekomda hiçbir işlem yapmadım sorunu çözdük eve gitti hallettik diye komik cevaplarla dsmara bildiriyor fakat ne gelen var ne ilgilenen var internetimi yeni bağlattım 1 aydır kullanıcıyım ve bu durum 1 aydır böyle. Eğer alt yapıda ankastre kutusunda bir sorun olsa hiç bir siteye sunucuya upload işlemini gerçekleştiremem diye düşüyorum. Acaba modemimde arızamı vardır ? Modem arızası böyle bir sorun çıkara bilirmi? Emin olmadan yeni modem satın almakda istemiyorum. grysnl 6 yıl önce
    • @temmuz evime dsmart ücretli ekip gelecekti randevunun alındığı gün arayıp ulaştılar sorunun ne olduğunu sordular ben açıklayınca biz ona birşey yapamayız şeklinde bir cavap aldım hiç evime gelindemi. İnanılmaz pişmanım dsmart müşterisi olduğum için grysnl 6 yıl önce
    • Modemden daha önce bazı kısıtlamalar falan yapmışmıydın? Güvenlik amaçlı gibi.. Eğer böyle bir şüphe varsa, modemi restlemelisin (hard reset). Sonra yeniden modem kurulumu yapar ve denemeler yaparsın. Ve hatta bulabilirsen başka bir modem ilede deneyebilirsin. Bence bunlarda yapılmalı @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz birde acaba neden bir hız testi sitesinde 0.0 hız alırken bir diğerinde 3 mbps alıyorum. Yada google sunucularına upload yapabilirken hotmail sunucularına neden upload yapamıyorum. Sorun neden kaynaklı olabilir ? Alt yapı mı, modem mi, ankaste kutusumu ev içindeki kablo sistemimi sokaktaki büyük türk telekom kutusumu. Çıldırmak üzereyim. grysnl 6 yıl önce
    • Malesef denemek için modemim yok. Modemi çok resetledim ayarları tertemiz herhangi bir kısıtlaması yok. Modemde donanımsal bir arıza böyle bir problem yaratabilirmi acaba @temmuz grysnl 6 yıl önce
    • mesela bazı forumlara giriş bile yapamazken uzmanim.nete giriş yapabildim bu yorumları yazmak için uploadım olması lazım ve var demekki grysnl 6 yıl önce
    • Gerçekten zor ve anlaşılamaz bir durum, herşey olabilir. Modem sıfırlama ve/veya değişik modem ile denemeyi bir yap önce istersen. O hele bir devreden çıksın. Olmazsa sonra diğerlerine devam edilir. Ve eninde sonunda nedir, nedendir mutlaka ortaya çıkar. Servis sağlaycısındansada senin yerel ağ yapılandırmandaki hatalardansada.. Mutlaka belli olur ve düzeltilir, merak etme @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • Bulunduğun binada kablo TV varsa uydu net'e geçebilirsin. Bütün problemlerin çözülür @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz teşekkür ediyorum bir şekilde modemimi test etmeye çalışacağım grysnl 6 yıl önce
    • Tamam, kolay gelsin @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • Bu arada modem frimware güncellemesinide (varsa elbette) deneyebilirsin. Bu tavsiyeyide yapmış olayım sana @grysnl temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz daha ilk günden update yapmıştım onu sor sürüm :( grysnl 6 yıl önce

    0.01 de olsa illa bir upload hızının olması lazım. Hiç 0.00 görmemiştim. İnternet servis sağlayıcına bu problemini iletmelisin. Ayrıca yazında Facebook'a resim yüklemenin download hızını kullandığını düşündüğünü söylemişsin. O iş öyle olmaz. Eğer sen bir sunucuya fotoğraf yüklüyorsan, her halükarda upload hızını kullanır.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • İnternet sağlayıcım 1 aydır ilgilenmiyor yani alt yapı türk telekomun elinde olduğu için türk telekoma iletiyorlar türk telekomda hiç bir işlem yapmıyor fakat sorunu çözdük diye d smarta iletiyorlar, dsmart beni tekrar arıyor düzeldimi diyor ben hayır diyorum tekrar türk telekoma kayıt yeniliyorlar. Servis sağlayıcım tamamen çıkmaz döngü. Birde en altta koyduğum resimde 3 mbps upload hızı alıyorum ama diğer 2 hız testi sitelerinde 0.0 alıyorum. grysnl 6 yıl önce
    • Peki bir sitede 3, diğer sitede 0 upload hızı aldığını söyledin mi servis sağlayıcına? @grysnl omercik 6 yıl önce
    • @farurhenho söyledim bizim yapabileceğimiz birşey yok diyorlar. Türk telekoma iletiriyoruz biz diyorlar. Kızınca ücretli servis gönderelim diyorlar tamam dediğimde 1-2 gün sonra ücretsi servis çalışanları beni arayıp biz o soruna birşey yapamayız diyorlar. Tam küfür etmelik bir durumdayım grysnl 6 yıl önce