USB Aygıtı Tanınmadı problemi nasıl çözülür?

Bu problem hemen her bilgisayar kullanıcısının başına gelmiştir ve gelmektedir. Problem çoğaldıkça, giderek birden fazla USB portta meydana gelmeye başlayınca tecrübesiz kullanıcılar çaresiz bilgisayarlarına format atma/işletim sistemini yeni baştan kurma yoluna giderler; problemden ancak bu yolla kurtulurlar. Çünkü bu problemin çözümü genellikle bilinmez.

Pekala, bu problemden format yoluna gitmeden kurtulmanın çaresi nedir; hangi yollar izlenmelidir?

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Anakart chipset driver'ları, usb driver'ları güncellemeleriyle bazı çözümler elde edilebilir ve bunlar kısmi faydalar sağlayabilir. Ancak daha sağlam, etkili ve köklü çözüm yollarıda bulunmaktadır. Bunlar desktop PC'lerde ve notebook'larda olmak üzere ikiye ayrılır.

    Desktop PC'lerde çözüm:

    -Denetim masasından Aygıt Yöneticisine girin.

    -Evrensel Seri Veri Yolu altındaki bütün driver'ları korkmadan kaldırın (sağ klik>kaldır).

    -Bilgisayarınız kapatmadan önce USB portlarınıza ne kadar takılı aygıt var ise çıkarın.

    -Bilgisayarınızı tekrar başlatın.

    -USB Aygıtlarınızı tek tek takarak sürücülerini yükleyin. ( Sürücüler otomatik olarak yüklenecektir.).

    Bizzat kendi bilgisayarımda denenmiş ve başarılı sonuç alınmış bir çözümdür.

    Notebook'larda çözüm:

    Önce Desktop PC'de tavsiye edilen çözüm yolu notebook bilgisayardada denenir. Eğer problem çözülmüşse meselede kalmadı demektir. Ama desktop PC'ler ve notebook'lar bazı yapısal farklılıklara sahip oldukları için bu yol çözüm getirmeyebilir (Daha doğrusu tam uygulanamaz). Bu halde aşağıdaki notebook için özel çözüm yolu izlenir.

    -USB Aygıt Tanınmadı sorununu çözebilmek için notebook ‘unuzu komple kapatın.

    -Duvardan fişini çekerek notebook‘a gelen tüm elektriği kesin.

    -Notebook ‘un pilini çıkarın.

    -Pili çıkardıktan sonra notebook ‘un “Power/Güç” tuşuna 10 saniye kadar basılı tutun,

    -2 Dakika bekledikten sonra pili ve elektrik kablonuzu takarak bilgisayarınızı açın.

    Geçmiş olsun.. Probleminiz çözülmüş olmalı. :-)

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      Olmuyor Model Casper Nirvana n410 İkisinide Dedim USB Aygıtı Tanınmadı Diyor Hala

      atakanpinkmanoglu atakanpinkmanoglu (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Birde anakart sürücü paketini yükleyerek dene istersen (Daha önce yüklüysede yeniden yüklersin. Alakalı sürücüler bozulmuş/hasar görmüş olabilir) Anakart sürücülerinin yüklenmeside problemi düzeltmezse, anakartta bir donanım problemi akla gelebilir. temmuz 7 yıl önce

      kardeşim dedini yaptım benim masaüstü pc bilgisayar daha hiç usb bellekleri okumuyo teşşekür edirm daha süper oldu eskisinden daha iyi

      deeathforyou deeathforyou (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Anlamadim ama eğer sen mesut ve mutlu isen mesele yok. Kolay gelsin :) temmuz 7 yıl önce

      Abi dediklerinin hepsini yaptim bilgisayari kapattim actim simdi fare ve klavyeyi tanimayor lutfen yardim et 15 20 dk bekledim ama yine tanimadi farkli yerlere taktim olmuyor

      esatozkn esatozkn (1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Problem yaşanan PÇ masaüstümü dizüstümü belirtmemişsin. Eğer masaüstü ve USB klavye mouse ise bunları başka klavye mouse ile yeniden denemelisin. Eğer bundan sonuç alamazsan bu defa bu çevre birimlerinin PS2 türlerini temin ederek bunlar vasıtasıyla sitemi düzeltebilirsin. Aksi halde klavye ve mouse olmadan sistem tamiratı ve/veya sistem formatı atılması mümkün olmaz. Problem eğer laptop PC ise ve yaşanan problem laptop PC'nin tümleşik klavye mouse'undaysa yine harici çevre birimleri kullanılarak onlar vasıtasıyla problemin düzeltilmesi için uğraşılir. Eğer bu çözümlerin ve denemelerinde hiçbiri sonuç vermezse bir teknik servise başvurulur. Zira bu halde bir ankara problemi düşünülür ve zaten klavye mouse olmazsa sistem tamiratıda mümkün olmaz. Bu arada konuda tavsiyesinde bulunduğumuz çözüm tavsiyeleri senin belrttiğin problemlere yol açmaz, defalarca tecrübe edilmiş ve sonuçları görülmüştür Sendeki problem ya hatalı ugulama yada bir donanım problemidır, bunuda ayrıca belirtmek isterim. temmuz 6 yıl önce
      • Telefondan yazdım, anakart problemi yazmak isterken anakart kelimesi "ankara" olarak geçmiş. Herhalde anlamışsındır ama ben yinede belirtmek ve düzeltmek istedim :) temmuz 6 yıl önce

      Hocam ben daha önce de bu sorunla karşılaşmıştım sizin söyledikerinizi yapınca düzlmişti fakat şimdi yapıyorum düzelmiyor. Lütfen acil yardım eder misin? Bu arada sorunu klavyede yaşıyorum.

      abdullahyzc abdullahyzc (1)