Usb device over current status detected hatası

Bilgisayarı açtıktan bir süre sonra karşıma Usb device over current status detected will shutdown in 15 seconds

diye bir yazı geliyor ve bilgisayar 15 dakika sonra kendiliğimden kapanıyor.

Usb device over current status detected hatasının çözümü nedir?

cemkara cemkara (4215)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Usb device over current status detected hatası nedir, nasıl çözülür?

    Usb device over current status detected will shutdown in 15 seconds hatası donanım kaynaklı bir hatadır.

    Usb device over current status detected hatası yeni oluşan bir hata ise USB portlarınızdan birinde kısa devre oluşmuş demektir. USB porta usb bellek gibi taşınabilir cihazlar sürekli takılıp çıkarıldığından zaman içinde bir aşınma söz konusu olabilir. Bu durumda usb port içindeki bağlantı noktaları birbirine değer. Bu da kısa devre denilen elektriksel temasa neden olur.

    Usb device over current status detected hatasının çözümü için şunları deneyebilirsiniz:

    • USB porta bir cihaz takılıysa (tüm usb portları kontrol edin) öncelikle bunları çıkartın.
    • Sorun USB portta değil USB cihazda olabilir. Bu durumda USB cihazı porttan çıkartmak sorunu çözecektir.
    • USB portun bağlantı bölümünü net bir şekilde görebiliyorsanız içine herhangi bir yabancı madde girip girmediğini kontrol edin.  USB port içindeki yabancı bir madde kısa devreye neden oluyor olabilir.
    • Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve ön USB portları kullanıyorsanız, kasayı açın ve bu USB portların anakart bağlantısını iptal edin. Bu şekilde en azından ön USB portlarda sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
    • Bilgisayarı bir süre elektrik kablosundan çekmek ve yaklaşık 1-2 saat bekletmek bazen çözüm olabiliyor. Bunu da deneyebilirsiniz.
    • Eğer laptop yani dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız işiniz biraz daha zor çünkü usb portlar anakart ile bütünleşiktir bu durumda usb portları iptal etme şansınız olmayabilir.
    • Teknik bilginiz yeterli ise anakarta bütünleşik olan usb portları da iptal edebilirsiniz. Elbette bu ileri seviye teknik bilgisi olan ve elektronik bilgisi olan kişiler için uygundur. Normal bir ev kullanıcısı bu işlemi denememelidir. Bu işlemi yaparken en çok kullanılan usb portu iptal ederek başlanmalıdır.
    • Usb device over current status detected hatası nadirde olsa anakart üzerindeki bir kısa devreden de kaynaklanabilir. Anakartı sökmek ve yeniden montajını yapmak Usb device over current status detected hatasının çözümü olacaktır.

    Usb device over current status detected hatası tamamen donanım kaynaklı bir hatadır. Eğer teknik bilginiz hiç yok denecek kadar azsa o zaman bir teknik servisten yardım almanızda fayda var. Usb device over current status detected hatası çözülmezse anakartınız daha ciddi zararlar görebilir. Bu sebepten Usb device over current status detected hatasının çözülmesi önemlidir.

    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

      konuyu hortlatmak gibi olmasın ama

      galiba ben problemi çözdüm

      usb device over current status detected hatasını alıyordum

      makinemde 3 tane usb harddisk takılı bir kablosuz mouse dolayısıyla onun usb adaptörü 1 adette usb kablolu klavye vardı

      önce del e basarak anakart bios ayarlarına girdim tabiki bunu i7 4770 k işlemci destekli asus anakartta yaptım

      gelişmiş ayarlarda usb ayarlarına gelerek usb 3.0 yazan tüm portların enabled leri disabled yaptım save yapıp sistem yeniden başladığında sorun devam ediyordu sonra tekrar aynı ekrana girdim ve bu sefer usb 2.0 yazan portları kapattım klavye ve mouse u usb 3.0 portlara taktım ve sıkıntı halloldu mouse da klavyede çalışıyor ve o hatayı almıyorum üstelik sistemin açılış hızında bir artış oldu  şayet ilerleyen zamanda aynı hatayı tekrar alırsam gene buraya yazacağım

      buda şunu gösteriyorki artık usb2.0 ile vedalaşma zamanı geldi artık usb 3.0 kullanacağız tüm usb işlemlerinde mecuren

      crysis42 crysis42 (1)