USB fan (vantilatör) bilgisayara zarar verir mi?

Merhaba,

Yazın odamda pişiyorum maalesef. Bende bir tane masaüstü USB vantilatör almaya karar verdim. Fakat aklıma bir şey takıldı. USB fan, bilgisayarın usb girişi ile çalıştığı için bilgisayarı bozar mı? Örneğin USB vantilatörler anakarta zarar verir mi çok merak ediyorum. Laptoplar için üretilmiş ama ben yinede emin olmak istedim. Benim mouse'um da 5V, vantilatör de 5V imiş. Bozacağını pek düşünmüyorum ama sormak istedim. USB fan bilgisayara herhangi bir zarar verir mi?

Eğer usb vantilatör zararları varsa bunlar nelerdir?

toprak34 toprak34 (2026)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Belki (ve herhalde) PC iç ısısını yukseltmez, sistemide yormaz ama neden enerjiyi PC'den alacaksın? Buna ne gerek? Bir şarj adaptoruylede çalıştırabilirsin. PC'ye zarar verirmi diye soruyorsun, çok abartılı süre ile calistirmazsan bu çalıştırma yüzünden PC'ye zarar gelmez ama PC'nin uzun süre açık kalması, hemde sadece vantilator'un çalışması için açık kalması kendi başına zarardır, gereksiz fazladan enerji harcamadır. Böyle düşünürsek akla zarardır.

    Sen en iyisi bu vantilatörü çalıştırmak için bir adaptör kullan. Hatta hiç USB vantilator değil, normal şehir şebekesinden (prizden) enerji alan bir ucuz vantilator satın al ve hiç aklınada takmadan istediğin zamanlarda istediğin kadar kullan. Hemde daha performanslı ve dahada konforlu.. Büyük sözü dinle, dediğim gibi yap :)

    Edit:

    Mesela bunu alabilirsin (Markası esaslı, fiyatı süper indirimli ve çok ucuz, kargo bedava, 5 senede garantisi var):

    RAKS BF 9 MX Kutu Vantilatör 2018 Serisi Küçük ve Etkili (tıkla)

    Edit 2:

    Şarjlı - ucuz vantilatörler (tıkla)

    Çok ucuzlar ve şarjlı kullanılabilme avantajlarıda var ama ne kadar kullanışlı ve işe yararlar bilemem.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @temmuz Abi o büyük vantilatörler biraz pahalı ya :) Henüz şuan o kadar para da biriktirmedim, ve yazın sadece kurs günleri harçlık aldığım için biriktirene kadar yaz biter. Bana şöyle küçük bir şey yeter, zaten arada sırada kapatırım. toprak34 5 yıl önce
    • Sen bilirsin ama istersen biraz araştır. Ucuzlarıda var ve bulabilirsin @toprak34 temmuz 5 yıl önce
    • Mesajıma bir link ilave ettim. Oradaki ürünü gönül rahatlığıyla alabilirsin. Beğeneceğine ve faydalı olacağına eminim @toprak34 temmuz 5 yıl önce
    • Eğer USB vantilator / fan almakta ısrarlı olursan onu biilgisayardan sağlayacağın enerji ile değil bir adaptör vasıtasıyla kullanırsın. Daha iyi olur @toprak34 temmuz 5 yıl önce
    • Edit 2'yede bak :) @toprak34 temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz abi bende bunu alacaktım, https://www.hepsiburada.com/everest-usb-metal-masa-ustu-vantilator-efn-482-p-BS00401 bu arada 1. linke param yetmiyor şuan 45 TL biriktirdim :) toprak34 5 yıl önce
    • @temmuz abi 1. linkteki güzelmiş. İndirim ne zamana kadar sürüyor, bir bilgin var mı? toprak34 5 yıl önce
    • Hepsiburadadaki pilli - şarjlı değil, farkındasın değilmi? Birinci linktekini kaçırma derim sana, senelerce kullanırsın. Hemde performanslı olarak.. 5 Sene garantiyide unutma. Vantilatör sanayinde Raks markası en iyilerdendir. Ne zamana kadar indirimli satılır bilemem, burası Türkiye, hiç belli olmaz. Babandan 20 - 25 Lira istersin. Söylersin kendisine, odam için bir vantilatör almam gerekiyor dersin. Yoksa verimli ders çalışamadığınıda eklersin. Kesinlikle istediğin parayı verecektir, merak etme @toprak34 temmuz 5 yıl önce

    USB vantilatörlerin bilgisayara herhangi bir zararı olacağını hiç sanmıyorum. USB vantilatörleri powerbankler ile çalıştıran bile var. Powerbanke bir şey olmuyorsa bilgisayara zarar gelme ihtimali düşünülemez bile. USB vantilatörün bir espirisi yok zaten. Sadece çalışmak için herhangi bir güç kaynağına (ne olduğu farketmeksizin) bağlarsın ve gerektiği kadar gücü çeker, çalışır.

    omercik omercik (9418)