USB'ye virüs bulaşmaması için ne yapabilirim?

USB belleğinizi taktığınız bilgisayarlardan USB belleğinize ve içerisindeki bilgilere zarar gelebilir. Bu virüsler sebebiyle önemli dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Bu virüslere en iyi örnek autorun virüsleridir.

Bu virüsler genellikle USB belleğin kök dizinini hedef almaktadır. Buna dayanarak bu tür virüslerden kurtulmak için kullandığım çözüm aşağıda adım adım resimlerle anlatılmıştır.

utkubayat utkubayat (885)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    USB virüsleri genel olarak USB sürücünüzün kök dizinini hedef alır ve oraya yazdığı dosyalar ile USB sürücünüze ve bilgisayarınıza zarar verebilir. Bu sorunun çözümü için aşağıdaki adımları uygulayınız.

    1. Bilgisayara taktığınız USB sürücüsüne sağ tıklayıp “Biçimlendir”i seçiniz. Bu işlem USB sürücünüzün içerisindeki tüm dosyaları silecektir.
    2. Ardından açılan pencerede USB sürücünüzün tüm biçimlendirme ayarlarını aynı bırakıp, sadece “Dosya sistemi” bölümünü “NTFS”ye çeviriniz.
    3. Sonrasında “Başlat” butonuna basarak biçimlendirme işlemini tamamlayınız.
    4. Biçimlendirme işleminin ardından USB sürücünüzün içerisine girerek herhangi bir isim vereceğiniz bir klasör oluşturun. Bu klasör USB sürücünüzün dosya yazdırma bölümü olacaktır.
    5. İşlemin ardından USB sürücünüze sağ tıklayarak “Özellikler” ve ardından da “Güvenlik” sekmesine geliniz.
    6. “Grup ya da kullanıcı adları” altında göreceğiniz “Düzenle” butonuna basınız ve açılan ekrandaki tüm kullanıcılara sırasıyla tıklayıp “Kaldır” butonuna basınız.
    7. Ardından “Ekle” butonuna basıp, açılan pencerede “Seçilecek nesne adlarını girin” yazısı altındaki boşluğa “Everyone” yazıp “Tamam”a basınız. Eklendikten sonra üzerine tıklayıp “Everyone için izinler” altındaki “Klasör içeriği listeleme” ve “Okuma” seçeneği için “İzin ver” altındaki kutucukları, “Yazma” seçeneği için “İzin verme” altındaki kutucuğu işaretliyoruz.
    8. Sonrasında tekrar “Ekle” butonuna basarak “Seçilecek nesne adlarını girin” yazısı altındaki bölüme Windows kullanıcı adınızı yazınız ve “Tamam”a basınız. Eklediğiniz kullanıcınızın izinleri için ise tüm izinler için “İzin ver” seçeneği altındaki kutucukları işaretliyoruz.

    9. “Tamam”a bastıktan sonra önünüze gelecek olan Windows Güvenlik ekranında “Evet”i seçiniz.

    Bu işlemlerin ardından USB sürücünüzü korumaya almış oldunuz. Şimdi ise USB sürücüsü içerisinde oluşturduğumuz klasöre yetki vermelisiniz. Bunun için yapmanız geren şeyler şunlardır;

    1. Başlangıçta USB sürücünüzün içerisinde oluşturduğunuz klasöre sağ tıklayınız ve “Özellikler”i seçiniz.
    2. “Güvenlik” sekmesi altında “Düzenle” butonuna basınız.
    3. Ardından açılan pencerede “Everyone” kullanıcısını seçip tüm izinleri için “İzin ver” seçeneği altındaki kutucukları işaretliyoruz.

    Böylece USB sürücünüzü virüs girme korkusu olmadan istediğiniz bilgisayarda kullanabilirsiniz. USB sürücünüzü eski haline getirmek için ise yeniden biçimlendirmeniz yeterlidir.

    Fakat unutmayınız, bu işlem USB sürücünüz içerisindeki klasöre atacağınız virüslü dosyaların bilgisayarınıza bulaşmasını engellemez. Bu işlem sadece klasik USB virüsleri için geçerlidir.

    utkubayat utkubayat (885)
    9 yıl önce cevaplandı

    • KENDİ DOSYALARIMIZI OLUŞTURDUĞUMUZ KLOSERE Mİ ATICAZ bugrayil 7 yıl önce
    • @bugrayil evet oluşturulan klasörün içine atılacak hakan 7 yıl önce