"Uslu çocuk" olarak uzman olunabilirmi?

Verilenle yetinerek yada temel bazı sorun ve soruların çözüm yollarını/cevaplarınıı öğrenerek uzman olunabilirmi? Virüsü yapanmı, virüsten korunmayı becerebilenmi, hacker'mı, hackerlara karşı savunma yapmak için çareler arayanmı uzmandır?

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Uzman olmak için iyi bilgisayar kullanmayı bilmek yeterli değildir. Hatta bazı program dillerini bilmek, programlar yapabilmek bile uzman olmak için yeterli olmayabilir.Eğer bunlarla birlikte sistem modifiye/lisanslama, program/oyun crack, katılımsız ve portable çalışmalarında tecrübe vs (çoğaltılabilir) konularında yetkin olunmazsa veya en azından geniş bilgi sahibi olunmazsa gerçek uzmanlıktan söz edilemez.

    Kimseyi suça teşvik etmiyorum ama uzman olabilmek için yasa ve kural dışı konularıda bilmek gerekir (Zaten yasa ve kural dışı ile mücadeledede birinci şart konuya hakim olabilecek bilgi ve deneyime sahip olmaktır.).

    Suçu iyi bilmek illede suç işlemeyi gerektirmez ama konu hakimiyeti ve uzmanlık sağlar.

    Nacizane görüşlerimdir; tartışılsın isterim.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      Uzmanlık kavramı çok geniş anlamlar barındırıyor. Özellikle bilişim sektöründe

      Donanım konusunda iyisinizdir bu alanda uzmanlaşırsınız
      Yazılım konusunda iyisinizdir bu alanda uzmanlaşırsınız.
      Oyun konusunda iyisinizdir bu alanda uzmanlaşırsınız.

      Kaldıki bu alanları bile kendi içinde yüzlerce uzmanlığa bölebilirsiniz.

      Bilgisayar güvenliği konusunda güvenliği sağlayabilmek için önce saldırmayı, kırmayı, hack etmeyi bilmelisiniz. bilmediğiniz bir şey savunamazsınız. Ancak saldırının nasıl yapıldığını bilirseniz buna karşı önlem alabilirsiniz.

      Ayrıca bunları bilmek sizi suçlu yapmaz.  Bankanın nasıl soyulacağını bilebilirsiniz fakat bunu uygulamadığınız müddetçe bir sorun oluşturmaz :)

      Bir konuda uzman olmak için sürekli okumalı, pratik yapmalı ve araştırmalısınız. Bilişim konusunda "Tamam ben artık oldum" diyebilmek çok zor.

      Her zaman sizden daha ötede insanlar olacak bunu bilmek bile "daha çok öğrenmeliyim, çalışmalıyım" motivasyonunu size verecektir.

      Ağ, donanım, ağ cihazları gibi konularda uzunsa süre sektörde farklı firmalarda çalışmama rağmen neredeyse (15 yıl) hâlâ ben şu konuda  uzmanim demek zor geliyor.

      murat murat (12492)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Murat'ın ifade ettiklerine aynen katılıyorum. Zaten esasta benim savunduklarımdır; benim savunduklarımın daha doğru ve daha açık ifadeleridir. Özelliklede benim eksik bıraktığım uzmanlaşmanın farklı konularına değinmesi iyi olmuş. Fakat uzmanım.net yönetiminin tamamının bu görüşleri savunduğunu düşünmüyorum ve bunun için üzgünüm. Dilerim bu tür görüş ve düşüncelerin sitede çoğalmasıyla farklı düşünenler, fazla temkinli ve çekingen (korkak demek istemiyoruım) davranan arkadaşlar görüş ve tutumlarını değiştirirler. Bir gün önce uzmanım.net'te bilgisayar programları deneme sürümlerinin full yapılması konusunda kısa bilgi ihtiva eden ve zararlı dosya/virüs/trojan barındırmayan bir serial sitesi ismi/adresi veren konu açmıştım. Ama bu başlık kim olduğunu bilmediğim site yönetiminden bir arkadaş tarafından kaldırılmıştır. Hemde bana bu konuda site kuralları ile ilgili bir açıklama gereği görmeden (belki uyarıda yapılabilirdi), çok acele olarak.. Bana göre bu şekliyle uzmanım.net olmaz. Uzmanım.net iddialı bir isimdir ve buna uygun tutum izlenmelidir.Yada ismi 'Temel PC Konuları/Sorunları Ve Eğitimi' veya bunun gibi bir isimle değiştirilmelidir. Bu tartışma talepli başlığı açmamdaki esas burada anlattığım olaydır. Muhatap alınmadan başlığım kaldırıldığı için kimi muhatap alacağımı bilemiyorum ve bu sebeple tartışmayı bir başlık altında konu açarak herkese açık yapmak zorunda kaldım. Halbuki bahsettiğim konu kaldırılırken bana sebepleriyle birlikte ifade edilseydi, özel bir mesajla bu yapılsaydı, bu tartışmayı yönetim temsicisiyle özel olarak yapabilirdim ve o şekliyle daha doğru olurdu. Maksadımın taraftar oluşturmak olmadığı ve bir yanlışa dikkat çekmek olduğu sanırım anlaşılmıştır. Umarım site yönetimindeki arkadaşlar ve konumu kaldıran yönetici arkadaş beni anlamış ve hak vermiştir. temmuz 9 yıl önce
      • Temmuz konu başlığını ben de görmüştüm. Burada sorun şu: illegal içerik bulunan sitelere verilen linkler uzmanim.net'i yasal olarak zor duruma düşürebiliyor. Eğer illegal içerik, crack barındıran bir siteye link veriliyorse uzmanim.net' yöneticilerinin suçlu duruma düşmesi mümkün. Yoksa herkes tam anlamıyla özgür bir platform olmasını ister ama unutmamamız gereken illegal olan işlemlerin bir yasal karşılığının olduğu. Olayın kişisel olduğunu düşünmüyorum. uzmanim.net'te böyle bir durum daha önce benim de başıma gelmişti. İçeriğin görüldüğü zaman kaldırılması gerekiyor aksi takdirde yasal olarak sorun çıkabiliyor. Bu sebepten size bir uyarı veya bilgilendirme gelmemiş olmalı. murat 9 yıl önce
      • Temmuz Merhaba, size ait içeriği ben kaldırdım. Maalesef bu gibi linkler yasal olarak bizi sıkıntıya sokuyor. Yoksa kişisel bir durum değil. İçeriği fark ettiğimiz an kaldırmak zorundayız. Aksi takdirde google gibi arama motorlarının bu içeriği indekslemesi bile bizi sıkıntıya sokuyor. Bu sebepten herhangi bir uyarı vermeden bazı içerikleri kaldırıyoruz. Burada şahsınıza karşı bir durum söz konusu değil. alattin 9 yıl önce
      • Murat ve Alattin arkadaşlar. Web ortamının, foırumların, benzer dayanışma, yardımlaşma sitelerinin tamamına yakınının illegal muhteva barındırdığı (Hatta sadece illegal muhtevalı olduğu), Dünyada ve Ülkemizde bireysel PC kullanıcılarının gerek işletim sistemleri gerekse oyunlar ve kullandığı programların büyük çoğunluğunun (programlarda tamamına yakınının) yasal lisans kullanmadığı, crack vs yollarla bunlara sahip olduğu hepimizin bildiği bir realite iken bizim illegal imuhteva barındırıan bir siteye link vermemiz nasıl bir risk oluşturabilir ve bu realiteyle nasıl örtüşür (Yasal muhtevayı bizzat üretip siteye koyarsak, belki.. Bu durumda tartışmaya açıktır.)? Uzmanım. net bu konuda tek örnek olmak iddiasındamı olacak yoksa (Yada az sayıda olanlardan biri?..)? İllegal muhteva barındıran sitelere link veren kaç site yasal takibata uğradı, ceza aldı, kapatıldı? Böyle olsaydı webde girebilecek sitemi bulabilirdik? Nasıl yardımlaşır birşeyler öğrenebilir, muhteva edinebilrdik? Savunduğunuz Uzmanım.net çizgisi ve benzer siteler bunu ne kadar sağlayabilirdi? Bilişim sektörü nasıl gelişebilirdi? Microsoft bile Windows işletim sistemlerinin ve diğer yazılımlarının bireysel kullanıcılar tarafından illegal paylaşılmasına göz yumarken yasal içeriğe bekçilik yapmak bizemi kaldı? İllegal paylaşım olmasaydı Microsoft, Microsoft olabilirmiydi? Rusya, Hindistan, İsrail legal muhtevalı sistemler ve yazılımlar sayesindemi yazılım devleri haline geldi, uzmanlaştı? İlgili konuda legalizm sıkı bir şekilde savunulsaydı, illegal yazılımlara göz yumulmasaydı (bireysel kullanıcılarda söz ediyorum) bugün bilgisayar kullanıcılarının kaçta kaçı mevcut olabilirdi, uzmanım net diye bir site olabilirmiydi, böyle bir siteye ihtiyaçta olabilirmiydi? Şimdi biz bir bakıma varlık sebebimiz olan illegal muhtevaya karşı fazlaca (hala korkakça demek istemiyorum) hassasiyet gösterecek, buna mani olacaksınız; olacak işmi şimdi bu?! Murat.Bbeni destekleyen ve eksik, hatalı ifadelerimi tamamlayıp düzelten mesajından sonra başlığımın kaldırılmasını savunman bir zorlama oluyor; site savunması, kaldıran arkadaşı savunma.. Yoksa bu çelişki izah edilemez. Kaldıki söz konusu paylaşımı sende kaldırabilirdin ama gördüğün halde kaldırmamıştın. Şahsıma karşı bir durum olduğunu kesinlikle düşünmedim. Zaten neden öyle olsun? Ama tekrar ediyorum, aşırı zorlama bir tedbir olarak yapılmıştır ve yasal risk abartılmıştır. temmuz 9 yıl önce
      • Ek olarak, her ne olursa olsun muhatap alınmalıydım. Kaldırılmadan önce veya kaldırılırken.. Kısaca sebebi izah edilmeliydi (Konuyu tartışmak ayrı konu. Tartışılmasa bile..). Nezaket gereği böyle olmalıydı. temmuz 9 yıl önce
      • Diğer sitelerde yapılanlar açıkcası bizi ilgilendirmiyor. Zaten crack ve illegal yazılımla ilgili pek çok site var. Zaten bu konulara meraklı olan kişiler bu siteleri biliyor. uzmanim.net bu sitelerden biri değil. Burada zorlama yok, sadece kurallar var olmak zorunda. Uzmanim.net dışına çıkan her linki denetlemek zorundayız. Bilgi seviyesi çok alt seviyede olan kullanıcılarımız var. Her crack risk içerir. Kullanmak isteyen elbette kullanır ama nedir, ne değildir bilmeyen kullanıcılarımızı da korumak zorundayız. Sadece yasal olarak değil Google'ın gözünde de illegal sitelere verilen linkler oldukça tehlikeli. Bizler bunları da düşünmek zorundayız. Sonuç olarak uzmanim.net üzerinde illegal paylaşım yapmak yasaktır. alattin 9 yıl önce
      • Özel mesaj gönderme servisi henüz yapım aşamasında, yeni bir güncellemeden sonra özel mesaj servisi devreye girecek. Bu sebepten size bir bildirim gönderemedik. alattin 9 yıl önce
      • Serial kullanarak programların (ve oyunların) full hale getirilmesi bilinen crack uygulaması olmayıp orjinalliğe bir zarar vermiyor ve bunu sende biliyorsun. Sitenin kendisinde bir virüs, trojan olmadığınıda mesajımda özellikle belirtmiştim. Öyleyse ne?.. Daha önce söylediklerim gibi -en iyi ifadeyle- anlamsız bir hassasiyet.. Eğer ahlaki gerekçeler söylenseydi, emeğe saygı vb denseydi bunlar daha tutarlı olurdu. Neyse, sonuç olarak konu herkes için ve her yönüyle anlaşılmıştır; tartışılacak bir şeyde kalmamıştır. temmuz 9 yıl önce