Uzak masaüstü "The function requested is not supported" Oracle hatası

Uzak masaüstü "The function requested is not supported" Oracle hatası nedir?

Uzak masaüstü "The function requested is not supported" Oracle hatası nasıl çözülür ?

An authentication error has occured. The function requested is not supported. This could be due to CredSSP encryption oracle remediation çözümü nedir?

ismailsarp ismailsarp (6010)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Genelde bilgisayarın güncelleme almasından sonra, uzak masaüstü bağlantı yapılması istediğinde;

    "An authentication error has occured. The function requested is not supported. This could be due to CredSSP encryption oracle remediation."

    hatası ile karşlılaşabilirsiniz. Hatada türkçe olarak "Bir kimlik doğrulama hatası oluştu. Bu fonksiyon karşı bilgisayar tarafından desteklenmiyor. Oracle hatası bunun sebebi olabilir" tarzında bir ibare çıkıyor.

    Hata genelde uzak bağlantı yapılacak bilgisayar ile bağlantı kuran bilgisayar arasındaki protokol uyuşmazlığından veya güven ilişkisinin yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Bu hata genelde bilgisayarın güncelleme almasının ardından ortaya çıkıyor. Hatayı çözmek için iki seçenek mevcut.

    • Uzak masaüstü biligsayarındaki güncellemeyi yapmak ve güven yetersizliğini ortadan kaldırmak.
    • Gpedit.msc üzerinden bir ayar yapılarak Oracle hatasını atlamak.

    İkinci yol daha basit olduğundan onu göstermek istiyorum.Çözüm için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

    1. Windows+R tuşlarına basarak çalıştır ı başlatın.
    2. ardından gpedit.msc yazın ve enter e basın.
    3. Açılan ekrandan sırasıyla Bilgisayar Yapılandırması --> Yönetim Şablonları --> Sistem --> Kimlik Bigileri Yetki Aktarımı yolunu takip edin.
    4. Ardından Kimlik Bilgileri Yetki Aktarımı yazısına çift tıklayarak ilk olarak değeri Etkin, ardından aşağıdaki seviye değerini ise Savunmasız veya Vulnerable olarak ayarlayın ve Uygula deyin.

    Bu işlemlerden sonra uzak masaüstü bağlantılarında Oracle CredSSP hatası almayarak bağlantı gerçekleşecektir.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Düzenleme= 18.05.2018

    Çözüm 2 (gpedit.msc bulunmayan bilgisayarlarda)

    Windows 10 Home gibi gpedit.msc bulunmayan bilgisayarlarda hatanın çözümü için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

    • Başlat çubuğuna cmd yazın ve çıkan komut istemine sağ tuş tıklayarak "Yönetici Olarak Çalıştır" ı seçin.
    • Açılan cmd ekranına aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.
      REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System\CredSSP\Parameters /v AllowEncryptionOracle /t REG_DWORD /d 2

    • İşlem tamamlanmasının ardından Uzak masaüstünde yaşadığınız CredSSP Oracle sorunu çözülecektir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    5 yıl önce cevaplandı

    • teşekkürler @ismailsarp az önce kullanıcılardan biri bu şikayetle ilgili aradı, senin linki yolladım. murat 5 yıl önce

    dedğiniz şekilde yaptım ama gpedit açıldığında gpeditin ordaki system klasöründe oracle ibaresi kesinlikle yok napacam yardım lütfen uzak masaüstüne giriş olmuyor magdurum hocam

    sabrinyo sabrinyo (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Çözüm 2 deki cmd ekranındaki ilgili komutu girin. Bu şekilde de sorununuzun çözülmesi gerekir. @sabrinyo ismailsarp 5 yıl önce
    • yok hocam maalasef onuda tekrar girmeme rağmen erişim engellendi hatası alıyorum olmuyor yani yardım hocam sabrinyo 5 yıl önce
    • cmd'yi yönetici olarak çalıştırmıyor olabilir misin? @sabrinyo @ismailsarp hakan 5 yıl önce

    teşekkürler. windows 10 home sürümü için verdiğiniz kısa çözüm işe yaradı.

    wilfred wilfred (1)