Valorant terimleri nelerdir? Valorant'ta hangi terimleri kullanmam gerekli?

Valorant oynuyorum ve millet İngilizce ya da Türkçe terimler, kelimeler söylüyor ve ben bunları anlamıyorum, bu terimlerin anlamı nedir?

Valorant terimleri nelerdir?

Valorant'ta hangi terimleri kullanmam gerekli?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle haritaların kısımlarını öğrenmeniz gerekli. Türklerle oynuyorsanız Türkçe terimleri size yeter ama burada hem Türkçe hem de İngilizce olarak haritaların terimlerini göstereceğim. Öncelikle oyunda kullanılan İngilizce ve Türkçe terimleri anlatmakla başlayayım.

    Heaven, Haven, Upper, Up: Yukarı demek. Site bölgelerinde sizden yüksek bir mevki'de bulunan bir oyuncu için bu terimi kullanabilirsiniz. Heaven ve Haven'in olayı ise şu şekilde; bazı dinlerde cehennem aşağıda, cennet yukarıdadır ve Heaven, Haven için bu anlam kullanılır. Arşa kaldırmak diyince akla yukarı geliyor ya bu da ona benzer bir şey.

    Lower, Under, Down: Aşağı demek. Down pek kullanılmaz. Sizden aşağıda bulunan bir oyuncu için bu terimi kullanabilirsiniz.

    Low HP: Canı az demek. HP bu tür oyunlarda sağlık puanıdır, yarış oyunlarında Horse Power yani Beygir olarak anlamlandırılır.

    Half HP: Yarım can demek.

    Dink!, Ding!: Kafadan yedi demek. Örneğin adamın kafasına sıktınız ve ölmedi bu terimi kullanabilirsiniz. Dink!

    Site: Bölge, Yer anlamında. Örneğin A site, B site, C site gibi. C Bölgesinde, B bölgesinde, A bölgesinde gibi.

    Side: Tarafında, Yan anlamında kullanılır. Örneğin adam arka tarafta ise Backside kullanılır.

    Behind You!: Arkanda demek.

    In front of you: Önünde demek.

    Catwalk: Kısa olan yere denir. Örneğin düşman short olan yerde ise oraya Catwalk dersiniz. Aşağıdaki Maplerin yerlerini verdiğim fotoğraflara bakın, Ascent mid kısa olan yere Mid Catwalk denilmiş, orası geçittir, short diyebilirsiniz.

    Mid: Orta demek. Genelde map'in ortasına verilen isimdir.

    Mid Catwalk: Çevirisi orta podyum ancak oyunda orta short anlamındadır. Boşuna lafı uzatmanıza gerek yok, direkt Short diyebilirsiniz.

    Upper Mid, Top Mid: Ortanın üstü demek. Genelde saldıranların olduğu taraftaki mid'e denir.

    Bottom Mid: Ortanın altı demek.

    Sage; Heal: Her ajanın kendine göre terimleri vardır bunları bilmeniz gereklidir, birisi size bu terimleri söylediğindde anlamanız açısından. Sage Heal ise diyen kişi can istiyordur ve Heal tuşuna basıp LMB'e ( Sol Mouse Tuşu ) basıp can vermeniz gereklidir.

    Sage; Barrier, Set: Bariyer demek, istediği bölgeye bariyer çekin.

    Sage; Respawn, Revive me: Yeniden canlandırmak demek. Ultiniz var ise istenilen kişiyi yeniden canlandırabilirsiniz.

    Brimstone; Smoke: İstenilen yer smoke atın demek, genelde oyunun can alıcı noktalarına atmanız istenir.

    Stairs: Merdiven demek.

    Ladder: Merdiven demek. İki çeşit merdiven var birisi tırmandığımız diğeri normal yürüyerek çıktığımız merdiven. ( Yukarıdaki çıkılan, buradaki tırmanılan )

    Main: Ana demek. Her map'te değişir nerede olacağı. Aşağıdaki fotoğraflardan öğrenebilirsiniz.

    Lobby: Lobi demek. Her map'te değişir nerede olacağı. Aşağıdaki fotoğraflardan öğrenebilirsiniz

    Vent, Ventroom: Havalandırma demek.

    Connector: Bağlantı demek. Genelde orta ile saldıranlar tarafını birbirine bağlar her mapte değişir.

    Ramp: Rampa demek.

    Pit: Çukur demek. Bazen Ramp ile birlikte aynı yer için kullanılabiliyor.

    Defenders Site: Savunanlar bölgesi. CS:GO'dan geçen oyuncular CT site diyebilir.

    Attackers Site: Saldıranlar bölgesi. CS:GO'dan geçen oyuncular T site diyebilir. Tarafı demek için Side kelimesini kullanın, Site ile Side çok karıştırılıyor ancak önemli değil ikisinden birini kullanın sonuç olarak yaklaşık aynı anlam çıkıyor.

    Window: Pencere demek.

    Long: Uzun demek.

    Backside: Arka taraf demek.

    Bath: Hamam.

    Garage: Garaj

    Aşağıda Haritaların kısımları mevcut, İngilizce ve Türkçe şekilde. ( Fotoğrafların üzerine tıklayarak tam resme ulaşabilirsiniz )

    Split

    Ascent

    Haven

    Icebox

    Bind

    İngilizce

    Split

    Ascent

    Haven

    Bind

    Icebox

    hydra hydra (3800)