vasdDev.sys virüs mü?

Merhaba arkdaşlar burada gördüğüm bir anti-virüs yazılımıyla tarama yapıyordum ve 3 adet aynı dosyayı gördü eset görmedi ve driverlarla alakalı olduğunu düşüdüğüm yerlerde buldu ve internet e yazdığımda pek de birşey çıkmıyor açıkcası ne yapmalıyım ve nedir bu aydınlatırsanız sevinirim.

xazxaz10 xazxaz10 (55)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    VirusTotal raporu: VirusTotal'daki 56 anti-virüs programından hiçbiri vasdDev.sys dosyasını bulamadı.

    Dr. Web Antivirüs sadece virüsler değil rootkitler, truva atları (trojan), casus yazılımlar, reklam yazılımları, hackleme araçları zararlılarıda algılıyor ve bunlara karşı korumada yapıyor. Bu sebeple Eset algılamamış Dr. Web algılamış olabilir.

    Sana virüsler haricinde diğer zararlılar için aşağıdaki yazılımları tavsiye ediyorum. Bunları  antivirüs programıyla birlikte sistemde bulundurabilir ve ihtiyaç hallerinde kullanabilirsin (Antivirüsler genellikle virüs harici zararlıları algılamazlar. Bu sebeple sistemde ayrıca zararlı ve istenmeyen yazılımlara karşı programlarda bulundurmak gerekir):

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Junkware Removal Tool nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Adwcleaner nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Not: Bu arada sistemde iki adet antivirüs programını birlikte bulundurmak ve kullanmaya kalkışmak doğru değildir. Önemli problemlere yol açabilir. Ama bir antivirüs programıyla birlikte istediğin sayıda zararlılara ve istenmeyen yazılımlara karşı program bulundurabilirsin; bunları ihtiyaç hallerinde tereddüt etmeden kullanabilirsin.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • hocam drweb de neden böyle bişey cıktı ben karantınaya aldım resetledım bir sıkıntı yok şımdılık xazxaz10 7 yıl önce
    • Reklam yazılımı veya reklam yazılımı download'ı yapan bir zararlı galiba. Antivirüsler farklı algılayabiliyor. Ama İyi yapmışsın. Ben olsaydım herhalde bende aynısını yapardım (karantinaya alırdım). temmuz 7 yıl önce
    • Mesajıma ekleme yaptım, yeniden bakarsın. temmuz 7 yıl önce
    • Teşekkürler hocam xazxaz10 7 yıl önce
    • Hocam peki ESET i silip haftada veya ayda 1 kere bu drweb ve bunun benzeri kurmadan tarama programlarını kullanan bir sıkıntı oluşurmu xazxaz10 7 yıl önce
    • Eset bir antivirüs programıdır ve sistemde bulunmalıdır. Ayrıca konu içerisinde tavsiyede bulunduğum programlarda olursa yeterli olur (Antivirüsler ve zararlılara karşı programlar farklı fonksiyonlardadır ve birbirlerinin görevlerini yerine getiremezler demiştik). Eset doğrudan virüsleri ve sisteme dışarıdan saldırıları önleyen, sistem gerisinde sürekli çalışarak gerçek zamanlı koruma fonksiyonu yerine getiren bir programdır ama benim sana tavsiye ettiklerim virüslere değil, diğer zararlılara karşı ihtiyaç hallerinde kullanabileceğin programlardır. Tekrar belirtiyorum Eset+tavsiyem olan programlar gerekli ve yeterlidir (Bunlarla birlikte Dr. Web kullanılmamalıdır. Bir sistemde iki antivirüs olmaz hususu.. Onu kaldırırsın). Veya eğer işletim sistemin Windows 10 ise Eset antivirüsede gerek olmayabilir. Eğer tercihin olursa Windows 10 işletim sisteminde antivirüs programı olarak Windowsun kendi uygulaması Defender'ide kullanabilirsin. Bu halde sistemde Defender+tavsiyem programlar olacaktır. Oldukça açık anlattım, herhalde anlaşılmıştır. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce

    vasdDev.sys dosyası Virtual Audio Streaming with Drm (WDM) (sanal ses akışı sürücüsü) olarak görünüyor.

    Fakat Youtube Music Download gibi programlar ile geliyor. Bu tür programlar de genelde reklam yazılımı barındırıyor. @temmuz'un da yorumda belirttiği gibi karantinaya alarak doğru yapmışsınız. Eset Nod 32 gibi programların eksiği bu işte. Sadece virüs odaklı kendilerini geliştiriyorlar. Günümüzde en çok sorun çıkaranlar reklam yazılımları / potansiyel olarak istenmeyen programlar.

    Bunlar bilgisayar performansını düşürüyor ve sorunlara sebep oluyor.

    Dr Web ilk tarama sonucundaki tüm dosyaları silebilirsiniz Local\Temp klasörü altındaki her şeyi düşünmeden silebilirsiniz.

    hakan hakan (15409)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Hocam peki ESET i silip haftada veya ayda 1 kere bu drweb ve bunun benzeri kurmadan tarama programlarını kullanan bir sıkıntı oluşurmu xazxaz10 7 yıl önce
    • @xazxaz10 Eset nod32 eğer tanıdığı bir virüs olursa bulaşmasını engeller. Bazı virüsler sadece sistemi yavaşlatır ama bazılarıda parola çalmak gibi daha tehlikeli özellikleri vardır. Bu sebepten ben Eset Nod32'yi kaldırmanı önermem. Ama sen yine de ayda bir dr web ile tarama yapabilirsin. hakan 7 yıl önce