Vergi Kimlik No Üretme (Generate) Algoritması

Bir e-ticaret uygulaması geliştirirken Vergi Kimlik No ile müşterilerin giriş yapılmasını komponentinde girilen Vergi Kimlik Numarasının gercekten doğru bir format girilip girilmediğini kontrol etmek için Vergi Kimlik No Doğrulama Algoritmaları bulunmasına rağmen test etmek için gercek formata uygun Dummy Vergi Kimlik No Üretme ile ilgili bir kaynak bulamadım.

Bunun için Ruby ile projemiz için yazdığımız gerçek formata uygun Vergi Kimlik No Üreten (Generate) kod bloğunu paylaşmak istedim.

Herkese iyi çalışmalar

ergin ergin (2539)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ruby ile Dummy Vergi Kimlik No Üretmek (Generate)

    def generate_vergi_kimlik_numarasi
      vkn = rand(100000000..999999999).to_s
      sum = 0
      j = 9
      for i in 0..9
        i1 = ((vkn.chars[i]).to_i + j) % 10
        i2 = (i1 * (2 ** j)) % 9
        sum += (i1 != 0 && i2 == 0) ? 9 : i2
        j = j - 1
      end
      lastdigit = ((sum % 10) == 0) ? 0 : (10 - (sum % 10)).to_s
      return vkn.to_s + lastdigit.to_s
    end

    Fonksiyonun Kullanımı

    puts generate_vergi_kimlik_numarasi  // üretilen vergi kimlik numarasını ekrana yazdırdım

    ergin ergin (2539)