Veri Tabanında Kategori Alma

0

Veritabanında kategoriye ait haberlerin toplam sayılarını çekmek  istiyorum. İnner join mi kullanmalıyım yoksa ,haber eklenince kategori tablosundada bir adet haber sayılarını tutan bir alan açip eklenince haber sayısını  habersayisi=habersayisi+1 diye artırmalımıyım performans açısından hangisi iyi olur.

nisanci53 nisanci53 (13)
8 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  1

  Veri tabanında kategoriye ait değerlerin toplamını hesaplamak için inner join kullanmak sizi performans açısından yavaşlatır. Bunun nedeni, her kullanıcı girişinde veya her sayfa yenilemede işlemin tekrar yapılması. 

  Ancak 'habersayisi=habersayisi+1' yöntemini kullanmak performansınızı arttırmak için daha akılcı olacaktır. Çünkü yalnızca yeni haber girildiğinde, toplam sayı güncellenir ve bu durum size hız kazandırır.

  damlakoc damlakoc (1391)
  8 yıl önce cevaplandı

  • o zamanda haber silinince veya haber pasif yapılınca bu seferde eksiltmek gerekiyor ama performans her zaman daha önemli nisanci53 8 yıl önce
  • Haber giren için zahmetli olsa da performansı hızlandırır. Cevabı doğru bulduysanız cevabımın yanındaki 'tik' butonuna tıklayarak doğrulayabilirsiniz. damlakoc 8 yıl önce
  üyelik gerektirir

  Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
  uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol