Video izleme websitesi için sunucu konfigürasyonu

Videolarını reklamlı rus video servislerinde değilde kendi servislerinde barındıran bir site yapmak istiyorum.

-İlk olarak şunu biliyorum mesela sitenin sunucusu ve sitenin videolarnıı barındıran sunucu aynı olursa doğal olarak gelen binlerce isteğe sunucu cevap veremez.
-Edindiğim bilgiye göre video dosyaları ayrı sunucuda, site ayrı sunucuda çalışmalı ama birde olaya CDN dahil oluyor sanırım ona anlayamadım.
-Amazon AWS, Wowza gibi çözümlerde baya pahalı gibi gözüküyor.
-Benim sormak istediğim ortalama hitli bir media sitesi için fiyat-performans çözümü nasıl olmalı?
-Üsttki yazdıklarımla alakalı olarak sormak istediğim bir yazılım mesela. Açık kaynak kodlu Kaltura. Bu yazılım ne işe yarar tam olarak?

despair despair (3)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Burada hedeflediğiniz kullanıcı trafiği en kritik nokta. Günlük / aylık kaç kullanıcı hedefliyorsunuz?

    Statik içeriğin bir sunucuda (HTML), diğer içeriklerin farklı farklı sunucularda tutulması çok yaygın yapılan bir uygulamadır. CDN  (Content Delivery Network), içerik dağıtım ağları özellikle resim, video barındırmak için kullanılan yapılar.

    CDN yapısının pek çok avantaı var. Mesela  CDN ağında bulunan içeriğiniz birden fazla sunucuda ve lokasyonda tutulur. Örneğin ABD'den gelen ziyaretçiye videonuz ABD lokasyonlu sunucudan, Avrupa'dan gelen ziyaretçiye içerik Avrupa lokasyonlu sunucudan gönderilebilir.

    Böylelikle içeriğiniz çok daha hızlı bir şekilde kullanıcılara sunulur.

    Yurtdışı merkezli CDN şirketleri

    • Amazon CloudFront
    • CloudFlare
    • Akamai
    • MaxCDN
    • Incapsula
    • CDN77

    Türkiye kolasyonlu CDN merkezleri

    • Radore
    • MediaNova

    Yine hosting konusunda Microsoft, Google, Amazon gibi büyük yapıların Cloud ortamları var.

    Burada size bu işin maliyetini arttıracak bazı unsurlar var:

    • Sunucu bant kullanımı (oluşturacağınız trafik)
    • Sunucu depolama maliyeti

    Microsoft, Google, Amazon gibi büyük firmaların çözümleri kullandığın kadar öde modeline sahip. Yine ayrıca bu yapılarda istediğinizde konfigürasyonu değiştirebiliyorsunuz. Bu işlem son derece hızlı oluyor.

    Video hosting gerçekten zahmetli ve maliyetli bir işlem.

    Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud Storage arasında en uygun fiyatlısı Google idi. Burada en iyi konfigurasyon sizin bütçenize göre çıkarılabilir.

    Kaltura ile ilgili bilgim yok ama inceledikten sonra yazacağım.

    alattin alattin (16999)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Benim hedef kitlem Türkiye olacak. Aylık ödemeli anime izleme sitesi kafamdaki. Bunun için anime lisanslarının satıldığı Japon Anime Festivaline gidip animelerin Türkiye lisanslarını almayı düşünüyorum. Bunun dışında sunucu setupı ile ilgili dediğine göre video dosyaları CDN de barınıyor. Yani CDN hem depolama hemde içerik dağıtma işini yapıyor. Kalturaya gelince ise ücretsiz versiyonun yüklemeyi beceremedim. Birde ben konuyu açtıktan sonra Nimble Streamer denen yazılımı denedim. DigitalOceandaki VPS e kurdum bunu. Uzun uzadıya anlatmayım ama bu yazılım sayesinde sunucuya yüklediğim mp4/h264 video dosyasına bir linkle erişebiliyorum. Bu linki online dash playerda oynatabiliyorum. Yani diyelimki bir firmadan 2 adet dedicated sunucu kiraladım. Buna Nimble ı kurdum. Video linklerini Nimble sayesinde alıp dash destekleyen html5 video playerına yazdığım videoları oynatacak doğal olarak. Burda sormak istediğim benim videoları barındıran sunucu ile siteyi barındıran sunucu arasında bir bağlantı olması gerekiyor mu? despair 7 yıl önce
    • @despair bağlantıdan kastın nedir? her iki sunucuda internet üzerinden erişilebilir olmalı elbette alattin 7 yıl önce
    • Tamamdır hocam dediğin saçma bir soru oldu o. despair 7 yıl önce