Videolarda yeşil ekran sorunu

Ben herhangi bir playerde video oynatacağım zaman dxva açık ise ekran tamamen yeşil oluyor . vlc potplayer vs. bütün oynatıcılarda böyle bu ayarı kapatınca videoları oynatabiliyorum ama işlemciye yük biniyormuş o zaman bu sorunu nasıl çözebilirim? bilgisayarın sürücüleri güncel ve kodeklerim yüklü. önceden bu sorun yoktu bende nerdeyse 1 senedir var.

kullanici510080 kullanici510080 (1)
5 yıl önce sordu

  • Şimdiye kadar ve üstelik bir sene gibi uzun bir zamandan beri yük binmişte ne olmuş?! Bırak aynı şekilde devam etsin, bir şey olmaz :) temmuz 5 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Senin bilgisayarında harici ekran kartı var mı?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

    lenovo kullanıyorum hocam nvidia 310m var sistemin içinde

    kullanici510080 kullanici510080 (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • bilgisayarına teamviewer'dan bağlanıp bakabilirim istersen omercik 5 yıl önce
    • şimdi uzaktan pek bir şey söyleyemiyorum bi incelemek lazım omercik 5 yıl önce

    Herhalde sen yanlış biliyorsun. İşlemcinin yükünü azaltır ama ekran kartını daha fazla zorlar. Zira DXVA, DirectX Video Acceleration'ın baş harflerinden oluşan, donanıma dayalı video hızlandırma teknolojisidir ve asıl donanımı zorlayan budur. Yani senin belirttiginin tam tersi ve o seçimi yaptiginda donanım çözmekte zorlanıyor, ondan..

    Ayrica bunlar çok mühim şeyler değil, hiç kafaya takma. Bir senedir problem olmamista bundan sonrami olacak, bırak ve aynı şekilde devam et.

    Birde not ekleyeyim, Media Player Classic Home Cinema ile DXVA seçiminden sonuç alma şansın olabilir. Onu deneyebilirsin.

    Bu arada eğer yüklü işletim sistemin windows 7 sonrası windows 8 veya 10 ise sisteme harici kodek yüklemenin hiç gereği olmaz. Sistemle birlikte gelen ve ayrıca video player'ların kendine ait kodekleri videolari oynatmakta tüm ihtiyaçları karşılar. Hatta daha iyi sonuçlar saglar. Ayrica sistemde kodeklerle alakalı problemlerde olmaz (Sistemde yüklü kodekler bazan problemler cikarabilir. Bu nedenle sisteme yeni kodekler yuklenmeden once eskilerinin tamamen kaldırılması tavsiye edilir). Sonuç olarak eğer windows 10 (veya 8, 8.1) kullaniyorsan sistemden harici kodekleride kaldirabilirsin. Bunu yaparsan her bakımdan daha iyi sonuçlar alacağını düşünüyorum. Bir denersin, olmazsa yeniden bildiğin ve şimdiye kadar surdurduklerin gibi yapmaya dönersin. Dene ve sonuçları gözlemle, oyle degerlendir. Ona göre kararını verebilirsin.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Aslında burda amaç video izlerken işlemciye binen yükü ekran kartına vermek. Özellikle eski nesil işlemcilerde bu yöntem güzel çünkü işlemci kullanımı %100'e vurduğu zaman sistemin takılmasına sebep olunabilir. Ama dediğiniz doğru hocam bu öyle çok da muhim bir şey değil, yani "olmasa da olur" bana göre. Ben K-Lite Codec Pack de bu yöntemi kullanıyorum. Yaptığım testlerde video izlerken işlemciye hiç yük binmiyor, aynı şekilde de ekran kartı kullanımı da aşırı artmıyor. omercik 5 yıl önce
    • öncelikle yazdıklarınız için teşekkür ederim. Ancak olmasa da olur diyemiyorum çünkü sorun tarayıcıları da etkiliyor .Chrome'de ayarlardan donanımsal hızlandırma fonksiyonunu deaktif ettiğim vakit sorun çözülüyor ancak çok kullandığım google earth gibi bazı 3 boyut destekli servisleri kullanmaktan feraget etmiş bulunuyorum.ayrıca Google map'ste sokak görüntülerinde sık sık takılma yaşıyorum bu durum yüzünden. kullanici510080 5 yıl önce
    • Senin bilgisayarındaki NVIDIA 310M ekran kartı yaptığın işlemlere göre yetersiz. 3 boyutlu görüntüleri işlemede sıkıntı çıkarması çok normal. Bu sorunu, sadece videoları ekran kartıyla oynatarak çözebileceğini sanmıyorum. @kullanici510080 omercik 5 yıl önce
    • ama bu ekran kartıyla önceden yapabiliyordum ilk defa olan bir şey neyse teşekkürler.. kullanici510080 5 yıl önce

    Videoya sağ tıkladığımda ayarlar diye bir seçenek gelmiyor lütfen yardım eder misiniz ?

    kullanici366938 kullanici366938 (1)