Videoların yönü nasıl değiştirilir?

Video nasıl ters çevrilir?

Video nasıl 180 derece döndürülür?

Video nasıl 90 derece döndürülür?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Videoların yönü nasıl değiştirilir?

    Akıllı telefonlar ile çekilen videolar zaman zaman bilgisayarda ters görüntülenebiliyor.  Telefon ile videoyu çekerken telefonu dik tutmak ya da yatay tutarak video çekmek bilgisayar üzerinde farklı görünümde videolar elde etmemize neden oluyor.

    Bu durumda yapmanız gereken bu videoları ters çevirmek ya da istediğiniz açıda döndürmek.

    Videoların yönünü değiştirmek için bir video editör yazılıma ihtiyaç duyarsınız. Video editör yazılımlar ile videoları ters çevirmek, videoları döndürmek mümkündür.  Videoları dilerseniz 90, dilerseniz 180  derece çevirebilir veya istediğiniz açı oranında video çevirme işlemi yapabilirsiniz.

    Çözüm 1: EaseUS Video Editor ile videonun yönünü çevirme

    EaseUS Video Editor uygulaması Windows 10, Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinde çalışabilir.

    Buradan EaseUS Video Editor programını indirebilirsiniz. EaseUS Video Editor indirmek için tıklayın:
    https://www.easeus.com/multimedia/video-editor.html

    Linke gittiğinizde Free Trial butonunu tıkladığınızda indirme başlayacaktır.

    1. EaseUS Video Editor programının kurulumu bittikten sonra Import seçeneğine tıklayın ve yönünü değiştirmek istediğiniz videoyu seçin.
      Video yönü çevirme - içe alma
    2. Yönünü değiştirmek istediğiniz videonun bir projeye eklenmesi gerekiyor. Daha sonra dosyasınızı seçin ve Add to Project'i tıklayın.
      video yönü çevirme - projeye ekleme
    3. Projeye eklediğiniz videoyu sağ tuşla tıklayın ve Edit menüsünden Rotate butonlarına tıklayarak istediğiniz yönde videoyu çevirin.
      video yönü çevirme - döndürme
    4. En sonunda Export menüsünden videoyu istediğiniz formatta kaydedin.
      Video yönü çevirme - dışa verme - kaydetme

    Çözüm 2:  MiniTool MovieMaker ile video yönü çevirme

    Videoların yönünü değiştirmek ve daha pek çok video düzenleme işlemi için kullanabileceğiniz bir diğer program da MiniTool MovieMaker.

    MiniTool MovieMaker ile videoları istediğiniz derecede döndürmek, yatay çevirmek, dikey çevirmek oldukça kolay.

    MiniTool MovieMaker  Windows 7/Windows 8.1/Windows 10  ve Windows 11 gibi pek çok farklı işletim sisteminde çalışabiliyor.

    Ayrıca MiniTool MovieMaker sistem gereksinimi için 8 GB bellek, intel i5 veya üzeri en az 6. Nesil işlemci gerekiyor.

    MiniTool MovieMaker ile video yönü nasıl değiştirilir?

    1. Buradan MiniTool MovieMaker uygulamasını indirin:  https://moviemaker.minitool.com/ Sayfada bulunan Download butonunu tıklayın.
    2. mmm-setup.exe adında bir dosya inecektir. Bu dosyayı çift tıklayın ve uygulama kurulumu başlasın.
    3. MiniTool MovieMaker kurulumu oldukça basittir. Bir kaç tıklama ve özel bir ayar gerekmeden kurulumu gerçekleştirin ve uygulamayı çalıştırın.
    4. New Project ile yeni bir proje oluşturun.
      MiniTool MovieMaker ile Yeni proje oluşturma
    5. Yönünü değiştirmek istediğini videoyu Media > İmport Files seçeneği ile seçin ve projenize dahil edin.
      MiniTool MovieMaker - projeye video ekleme
    6. Daha sonra yönünü değiştirmek istediğiniz video üzerindeki + simgesine tıklayarak çalışma alanına bu video yu ekleyin.
      MiniTool MovieMaker - Video seçme
    7. Video Property > Flip bölümünden videoyu yatay çevirmek, videoyu dikey çevirmek ya da özel değer vererek videoyu çevirebilirsiniz.
      MiniTool MovieMaker - Video yönü değiştirme / video döndürme
    8. Artık videonuzu dışa verebilir, kaydedebilirsiniz. Bunun için Export butunona basın
      MiniTool MovieMaker - Kaydetme
    9. Daha sonra Export penceresinde kayıt konumunu seçerek tekrar Export düğmesine basın.  Artık videonuz istediğiniz şekilde yönü değiştirilmiş olarak kullanıma hazır.

    MiniTool MovieMaker ile kolyaca video yönünü bu şekilde değiştirebilirsiniz.

    Çözüm 3:  Free Video Flip and Rotate ile video yönü çevirme

    1. Buradan Free Video Flip and Rotate yazılımını indirin: https://www.dvdvideosoft.com/products/dvd/Free-Video-Flip-and-Rotate.htm  Linkte açılan sayfada mavi download botununu tıklayın.
    2. FreeVideoFlipAndRotate_1.1.35.831_o .exe gibi bir ada sahip dosya indirilecek kurulumunu yapın. Kurulumu son derece basittir.
    3. Free Video Flip and Rotate programını açın.
    4. Ana sayfadaki Add file linkine tıklayın ve döndürmek istediğiniz videoyu seçin.
      video döndürme
    5. Ekranın altında bulunan sağa döndürme, sola döndürme gibi seçeneklerden size uyanı tıklayın.
    6.  Convert to Avi yazan bölümden Conver to MP4 seçin ve Save botununa tıklayın.
    7. Conversation penceresinde Continue butonuna tıklayın.
    8. Open Folder'ı tıklayın ve çevrilmiş yeni videonuzu görün.

    Çözüm 4: VLC ile video yönü çevirme

    Ücretsiz pek çok video editör mevcut. Fakat ben bugün sizlere VLC player ile video yönü değiştirme işlemini anlatacağım. VLC player ücretsiz ve her bilgisayarda mutlaka olması gereken bir video oynatıcı. Codec bağımsız neredeyse tüm videoları sorunsuz şekilde oynatır ve oldukça hızlıdır.

    VLC Player nedir, ne işe yarar linkinde daha önce VLC player'dan bahsetmiştim. Benim pek çok zamanda yardımıma koşan bu uygulamayı mutlaka bilgidayarımda bulundururum.

    VLC player ile videoları istediğiniz oranda döndürebilir, çevirebilirsiniz. VLC Player Windows, MAC, Linux, Android gibi pek çok farklı işletim sisteminde çalışır.

    VLC Player ile Videoyu nasıl ters çevrilir?

    Öncelikle VLC Player'i indirin ve kurun.

    1. Öncelikle bilgisayarınıza VLC player kurmalısınız
      Windows için VLC Player indir
      MAC için VLC Player indir
      Linux için VLC Player indir
      Android için VLC Player indir
    2. VLC Player'i bilgisayarınıza kurun. Kurulum işlemi son derece basittir. Varsayılan ayarlar ile Next, İleri butonlarını tıklayarak kurun.

    VLC Player ile Videoların yönü nasıl değiştirilir?

    1. VLC Player ile yönünü çevirmek istediğiniz, döndürmek istediğiniz videoyu açın.
    2. Eğer Videoyu çift tıkladığınızda başka bir program ile açılıyorsa, videoyu sağ tuşla tıklayın ve birlikte aç seçeneğinden VLC Player'i seçin.
    3. VLC Player içinde Araçlar (Tools) > Etkiler ve Süzgeçler (Effects and Filters)  seçeneğini tıklayın.
    4. Görüntü Etkileri (Video Effects) sekmesini tıklayın.
    5. Açılan sekmeden Geometri(Geometry) sekmesini tıklayın.
    6. Çevirme (Rotate) seçeneğini işaretleyin ve Açı (Angle)  dilediğiniz oranda ayarlayın. Videoyu ters çevirmek içi 180 dereceye ayarlayın.
      Videoların yönü nasıl değiştirilir - görüntü etkileri
    7. Kapatın (Close) butonu ile pencereyi kapatın.

    Video şuan ekranda ters olarak dönmüş durumda olmalı. Videoyu bu şekilde ters çevrilmiş olarak kaydetmek istiyorsanız şu adımları izleyin

    Ters çevrilmiş videoyu kaydetme

    1. İstediğiniz yöne çevirdiğiniz videoyu kaydetmek için VLC Player içinde Ortam (Media) seçeneğini tıklayın.
    2. Ekle (Add) butonuna basın ve ters çevirmek istediğiniz video'yu seçin.
    3. Daha sonra Dönüştürün / Kaydedin (Convert / Save) seçeneğinine tıklayın.
    4. Açılan pencereden Dönüştür (Convert) seçin
    5. Dönüştürün (Convert)penceresindeki Ayarlar bölümünde Seçilmiş profili düzenleyin butonuna basın.
    6. Profil Sürümü (Profile edition) penceresinde Görüntü Kodlayıcı /çözücü  (Video Codec) seçeneğini  tiklayın.
    7. Süzgeçler (Filters) sekmesini tıklayın.
    8. Süzgeçlerde Rotate Video Filter seçeneğini işaretleyin.
    9. Ses Kodlayıcı / Çözücü  (audio codecs) sekmesini tıklayın.
    10. Özgün ses izi korunsun (Keep original audio track) seçeneğini işaretleyin.
    11. Kaydedin (save) butonuna tıklayın.
    12. Hedef dosya (Desination file) bölümüne yeni dosya için bir ad verin. Daha önce Videonun kaydedileceği bölümü Gözat (Browse) butonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz.

    Bu işlemden sonra VLC player videonuzu döndürmeye başlayacaktır. VLC player ile istediğiniz oranda videonuzu çevirebilirsiniz. Dilerseniz Video ses kalitesini, görüntü kalitesini de dönüştürebilirsiniz.

    VLC player içinde yine video ile ilgili pek çok ayarı değiştirebilirsiniz.

    Videoların yönünü değiştirmek için pek çok farklı program kullanabilirsiniz. Fakat VLC player hem ücretsiz hem hızlı. Aynı zamanda kullanması da oldukça kolay. Biraz daha kurcalarsanız VLC player'in video döndürmek dışında pek çok yeteneği olduğunu anlarsınız.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Emeğine sağlık cemkara 7 yıl önce

    VLC bir nevi video işlemi yazılımlarının yapacağı işi yapmış ve ekstra program kullanmaktan kurtarmış.Fazladan bir programla uğraşmak yerine bu kadar kolay bir şekilde işimizi halletmek güzel.Ayrıca videonun kaydedilerek render yapılması daha sonradan izlenirken kolaylık sağlıyor.Bu açıdan da kullanımı hoş olmuş.

    Ayrıca video döndürmeye yarayan başka bir video oynatıcı paylaşmak isterim.Media Player Classic ile videoları oynatılırken Alt+3 tuşlarına basarak döndürülebilir.Ancak tabi bu döndürme işlemi geçicidir videoyu kapattığınızda herşey eski haline dönmüş olur.Benimki biraz pratik ve geçici çözüm.İşine yarayan olacaktır.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • VLC'in çok güzel özellikleri var. Fırsat buldukça paylaşacağım murat 7 yıl önce