Virtual Box E_FAIL (0x80004005) hatasının çözümü nedir?

VirtualBox'da sanal PC yi başlatmak istediğim zaman aşağıdaki  Failed to open session for the virtual machine RESULT CODE  E_FAIL (0x80004005) hatası alıyorum.

Virtual Box E_FAIL (0x80004005) hatasının çözümü nedir?

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    VirtualBox Failed to open session for the virtual machine RESULT CODE  E_FAIL (0x80004005)  hatası ile ilgili pek çok kişi farklı şekillerde çözüm bulmuş. Ben yaptığım araştırmadan bulduğum sonuçları buraya yazacağım.

    Eğer Windows 10 1903 kullanıyorsanız öncelikle Windows 10 1909 sürümüne yükseltin. Windows 10 1903 sürümü VirtualBox için bazı problemler içeriyor.

    Fakat 1093 kullanmak zorundaysanız şu işlem bazı kullanıcılarda işe yaramış:

    Windows Özellikleri aç / kapat
    Kapalı -> Hyper-V
    Açık  -> Virtual Machine Platform / Sanal Makina Platformu
    Açık -> Windows Hypervisor Platform / Windows Hiper Yönetici Patformu
    Kapalı -> Windows Sandbox / Windows Koruma Alanı

    Komut isteminden çalıştırılacak
    -------------------------------
    bcdedit /set hypervisorlaunchtype off

    BIOS ayarlarında
    -----
    Enabled  -> Virtualization Technology (VTx)
    Enabled  -> Virtualization Technology for Directed I/O (VTd)
    Disabled -> HP Hypervisor

    Aşağıdaki özellikteki Windows sürümü için
    ----------------------------
    Edition     Windows 10 Pro
    Version     1903
    OS build    18362.116

    Diğer çözüm adımları için aşağıdakileri uygulayın.

    Çözüm 1: VirtualBox yazılımını güncelleyin

    Bazen sorunun kaynağı güncel olmayan VirtualBox sistem dosyaları olabiliyor. Bu durumda VirtualBox yazılımını güncellemek gerekir. Sanal bilgisayarlarınız bir zarar görmez.

    Çözüm 2: Hyper-v devrede mi kontrol edin.

    Hyper-v açık durumdaysa VirtualBox da sorunlar oluşabiliyor. Bu durumda Hyper-v özelliğini kapatmalısınız.

    Denetim Masası > Programlar Windows özelliği aç ve kapat bölümüne gidin. Buradan şu özellikler işaretliyse işaretini kaldırın

    • Guarded Host
    • Hyper-V
    • Sanal Makina Platformu
    • Windows Hiper Yönetici Patformu
    • Windows Koruma Alanı

    Bu işlemden sonra VirtualBox'ı kontrol edin. Eğer sorun düzeldiyse işlemleri burada kesin. Sorun devam ediyorsa komut satırınsan şu komuyu uygulayın. Komuttan sonra sanal bilgisayarı yeniden başlatın / sıfırlayın

    bcdedit /set hypervisorlaunchtype off

    Çözüm 2: Sanal Makinaları bağlantı dosyalarını  silin.

    C:\Users\BilgisayarAdı\VirtualBox VMs\Windows 7/9/10 klasörünede VirtualBox Machine Definition (.vbox)VBOX-PREV Dosyası (.vbox-prev) dosyalarını ve Log klasörünü silin.

    Daha sonra VirtualBox üzeriden  Makina > Ekle ile Virtual Disk Image (.vdi) dosyasıı ekleyin.

    Çözüm 3: Kaydedilmiş sanal bilgisayar verisini kaldırın

    Virtualbox da bilgisayarı kapatmadan durumu kaydetmek soruna yol açabiliyor.  Bu durumda kaydedildi durumundan vazgeç seçeneğini seçmelisiniz.

    Sanal bilgisayarı sağ tuşla tıklayın ve açılan seçeneklerden Kaydedildi Durumundan Vazgeç seçeneğini seçin.

    Virtualbox kaydedildi durumundan vazgeç

    Çözüm 4: Antivirüs uygulaması varsa kapatın E_FAIL (0x80004005)

    E_FAIL (0x80004005)  hatasına bezen antivirüs programları sebep olabiliyor. Bu durumda antivirüs programını geçici olarak durdurun. Daha sonra Virtualbox ve işletim sisteminizi, sanal bilgisayarınızı çalıştırmayı deneyin.

    alattin alattin (16999)