VirtualBox 'dan ana bilgisayara virüs bulaşabilir mi?

Oracle VirtualBox kullanıyorum. Normalde kendi bilgisayarıma indirmeye emin olamadığım videoların arşivini VirtualBox'ta yapayım diyorum (Sitelerine pek güvenmiyorum). Muhtemelen ona virüs bulaşır. Ama benim bilgisayar için ne kadar güvenli olacak onu bilmiyorum. VirtualBox benimle aynı ağa bağlı, koruma için bir ağ ayarı yapmadım. VirtualBox'a Kaspersky yükledim. Bazı virüsler ağdaki öbür cihazlara da bulaşabildiği için çok da güvenemiyorum. VirtualBox'u benim bilgisayardan bağlantısız tutmak için nasıl ayarlar yapabilirim? Ağ ayarlamasını nasıl yapmam lazım?

balboa135 balboa135 (16)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    VirtualBox tamamen izole bir ortam sunar. Uygun yapılandırılırsa ana bilgisayarına ya da ağdaki bir cihaza virüs bulaşmaz. VirtualBox ayrı bir ağ oluşturuyor. Senin mevcut ağına dahil olmaz.

    Şunlara dikkat etme gerekir;

    • VirtualBox güncel olsun.
    • Paylaşımlı klasör kullanma. Paylaşımlı klasör varsa virüs sadece bu klasördeki dosyaları etkileyebilir.
    • Ağ ayarlarında NAT seçili olsun. Varsayılan budur. Ayarlar / ağ altından Köprü bağdaştırıcı seçilirse güvenlik riski oluşturabilir.
    hakan hakan (15409)