VirtualBox depolama alanını azaltma

Merhaba;

Linux kurdum ancak depolama alanını çok fazla vermiş. Bunu azaltmak istiyorum nasıl yapabilirim?
@ismailsarp

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Alttaki komut yönetici olarak açılmış Komut İstemi (CMD) uygulamasında çalıştırılır:

    C:\Program Files\Oracle\VirtualBox>VBoxManage modifyhd "C:\Users\PC kullanıcı ismini yazacaksın\VirtualBox VMs\Windows 7\Windows 7.vdi" --resize xxxx (xxxx yazan yerde virtual disk'in yeni boyutu yazılır. Sen oraya istediğin boyutu yazacaksın ve enter'liyerek komutu çalıştıracaksın).

    Üstteki tarifte belirtilen yoldan giderek ve komutu kullanarak istediğin virtual disk boyut değişikliğini/küçültmeyi yapabilirsin.

    Yada bunlarla hiç uğraşılmaz, virtual disk ve haliyle onunla birlikte virtual sistem silinerek ana sistemden (PC'den) tamamen kaldırılır, daha sonrada yine VirtualBox aracı ile istenilen boyut ve şekillerde yeniden oluşturulur.

    Edit:

    Parametreler tam doğru olmazsa, hata mesajı alırsın. Bununla alakalı alttaki linkten öğrenebilirsin:

    ..is not recognized as an internal or external command, operable program or batch hatası (tıkla)

    Edit 2:

    C:\Program Files\Oracle\VirtualBox>VBoxManage modifyhd "C:\Users\hamburger\VirtualBox VMs\Kali Linux 2017.2\Kali Linux 2017.2-vbox-amd64-disk.vdk" --resize 40000
    Bu komut windows oturumu yönetici olarak çalıştırılan CMD Komut İsteminde çalıştırılacak.

    Not: *.*vdi veya *.*vmdk ise *.*vdk ile değiştirilmeli (Ben Virtual Box sanal diski *.*vdi uzantı ile, VMware programıda *.*vmdk olarak oluşturuyor şeklinde biliyorum. *.*vdk olarak ise hiç görmemiş, duymamıştım). Birde Program Files, Program Files (x86) ayrımına dikkat edilmeli.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Daha sonra düşündümde @toprak, boyut küçültmek için komut girilerek çalıştırılması yeterli olacak daha sonra başka işlem yapmaya -herhalde- gerek olmayacaktır. Eğer böyle olursa üstteki komutu kopyala yapıştır yaparak gerekli yerlere PC kullanıcı ismini ve istediğin küçültülmüş değeri grip enterlemek yeterli olcaktır. Dene istersen. Eğer boyut değişikliği başarılı olursa bu aynı zamanda bundan sonraları için iyi bir tecrübe olur. Fakat yeni boyutu girerken çok fazla düşük değer girmemeli, sanal işletim sisteminin rahatlıkla çalışabileceği bir değer girmelisin. Yoksa sanal sistem açılmaz yada stabil çalışmaz. temmuz 6 yıl önce
    • Bende VirtualBox yüklü olsaydı kendim bir virtual disk oluşturup sonra cmd komutuyla bu virtual diskin boyutunu değiştirmeyi deneyecektim, ama dediğim gibi program yüklü değil. Sende ise her şey hazır ve müsait. Deneyebilirsin @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz Tamam şimdi deniyorum :) toprak34 6 yıl önce
    • https://i.hizliresim.com/WGRAAL.png @temmuz hata veriyor toprak34 6 yıl önce
    • Virtual Box programı windowsta nerede yüklü? Sanki komuttaki adres yanlış gibi. Bir bak istersen @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • Adres tam olarak doğru olursa. Hem programın hemde sanal diskin parametreleri tam doğru olmalı (Bu arada senin disk *.*vdk'mı yoksa *.*vdi'mi? Sen vdk yazmışsın, bu değilse değiştirmelisin) @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • Mesajımı editledim, yeniden bak @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • Program Files (x86) olabilirmi? @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz Makine Kullanıcılar>hamburger> VirtualBox VMs klasöründe kurulu. Oracle VirtualBox ise Program Files 'da kurulu. toprak34 6 yıl önce
    • Mesajımın altına sonradan eklediğim komutu denedinmi? Sanal disk uzantısının doğru olup olmadığınada dikkat ederek.. Yanlışsa onu düzeltirsin, doğruysa devam.. @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz oldu :) toprak34 6 yıl önce
    • İyi öyleyse, sana yardım etmeye uğraşırken vesileyle bende öğrendim tam şekliyle :) @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz :) toprak34 6 yıl önce

    @toprak34 kardeş hiç bilmiyorsun galiba YouTube kanalına baktım güzelmiş ama bunu bilmemen ilginç

    Ayarlardan kurcalarsan bulursun

    Ve etiketleme gerek yok bilen insanlarda yanıt verebilir...

    kralkatili123 kralkatili123 (26)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @toprak34 ayarlardan yapablrsn kaç GB ayarlıyacağıni tavsiyem 20GB en uygnudur. kralkatili123 6 yıl önce
    • @kralkatili123 Ayarlardan heryeri kurcaladım ama bulamadım. Bulabilsem sormazdım herhalde? toprak34 6 yıl önce
    • Böyle cevap verilmez, böyle çözüm gösterilmez @kralkatili123 YouTube kanalında anlatılıyor diyorsun ama link vermiyorsun. Link'te vermelisin yada orada nasıl gösteriliyorsa burada tam olarak izah etmelisin. temmuz 6 yıl önce
    • *.*vdi, *.*vmdk, *.*vdk.. Hangisi? Ben daha önce *.*vdk hiç duymadım, eğer varsa bilemiyorum. Bunu senden öğreneceğim @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz .*vdk 'yı ben VirtualBox VMs klasöründe görmüştüm o yüzden yazdım :) toprak34 6 yıl önce

    Bunu VirtualBox ta kurduğunuz işletim sistemi kapalı durumdayken, ayarlarına girerek düzeltebilmeniz gerekiyor.

    ismailsarp ismailsarp (6010)