virüs taraması programıyla pc mi tarattım

trojan killer programıyla pc yi tarattım ve sonuc pc em de nfs oyunu var o oyunun içinde trojan win32gen bot yazdı yanına bu ne demek oluyor yanı baskaları beni takip mi ediyor

mervecankan mervecankan (3)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    hmm... trojan truva atı demek. yani dosylarına bakabilirler bunlar

    Uzaktan Erişim

    E-posta Gönderme

    Veri yıkımı

    Proxy Truva(zararlı bulaşmış sistemi saklama)

    Ftp Truva (zararlı bilgisayardan dosya ekleme ya da kopyalama)

    Güvenlik yazılımını devre dışı bırakma

    Hizmetin reddi servis saldırıları (Dos Saldırıları)

    URL truva (zararlı bulaşmış bilgisayarı sadece pahali bir telefon hattı üzerinden internete bağlama)

    Tanımadığınız birinden bir e-posta alırsanız veya bilmediğiniz bir ek alırsanız kesinlikle açmayın.Bir e-posta kullanıcısı olarak mutlaka kaynağı teyit edin. Bazı bilgisayar korsanları adres defterlerini çalabilir bu yüzden tanıdığınız birinden bir e-posta alırsanız bu onun güvenilir olacağı anlamına gelmez

    E-posta ayarlarınız yaparken eklerin otomatik olarak açılmayacağından emin olun. Bazı e-posta servis sağlayıcıları kendi bünyesinde ekleri açmadan önce virüs taraması yapılmasını sağlayan programlar sunar.Eğer servis sağlayıcınız bu hizmeti sunmuyorsa ücretsiz bir tane kullanmak veya satın almak mantıklı olacaktır.

    Bilgisayarınızın bir antivirüs programına sahip olduğunu ve düzenli olarak kendini güncelleştirdiğinden emin olun.Eğer antivirüs programınızın otomatik güncelleme seçeneği varsa aktif edin.Bu yolla güncellemeyi unutsanız bile yine de tehditlerden korunmuş olacaksınız.

    İşletim sistemleri kullanıcılarını kesin tehditlerden korumak için güncellemeler yayınlarlar.Microsoft gibi yazılım geliştiricileri Truva atı veya virüslerin kullanabilecekleri açıkları kapatabilmek için yamalar yayınlarlar. Eğer sisteminizi bu yamaları kurarak güncel tutarsanız bilgisayarınız daha güvenli olacaktır. Bununla beraber not olarak bu yamalar sistemlerde daha tehlikeli güvenlik açıklarına neden olabilmektedir.

    Bilgisayarlar dosya paylaşımını destekleyen anında mesajlaşma yazılımları(AOL,MSN gibi) veya dosya paylaşımına izin veren (HTTPFTP, veya SMTP gibi) kendi sunucularını kullanırlar ki bu sunucular yukarıda saydığımız açıklardan etkilenmektedirler. Bu program ve servisler yere ağ portunu açabilirlerken, internet üzerinde herhangi birinin bu açıktan faydalanmasına olanak tanır. Bu tip programlarda açıklardan faydalanılarak oluşturulan yetkisiz uzaktan erişimlere düzenli olarak rastlanmaktadır.Bu yüzden bu tip programlar kısıtlanmalı veya güvenli hale getirilmelidir. Açık olan portları kısmak için bir ateş duvarı kullanılabilinir.Açık olan portlardan oluşabilecek zararlar için güvenlik duvarları pratikte çok sıklıkla kullanılmasına rağmen yine de kökten bir çözüm sağlamayacaktır. Bazı modern truva atları doğrudan mesajlarla gelebilirler.Çok önemli gibi görünen mesajlar aslında truva atı içerebilir. Çalıştırılabilen dosyalar sistem dosyalarıyla aynı veya benzer isimleri taşıyabilirler(Svchost.exe gibi) Bazı benzer truva atları:

    • Svchost32.exe
    • svhost.exe
    • back.exe
    • systems.exe
    • explorer.exe
    reklamdannefreteden reklamdannefreteden (26)
    9 yıl önce cevaplandı

    • sevgilimle goruntulu konusmustum ama acık sacıktı biraz o görüntüme ulasmısmıdır veya porno sitesine atmıs mıdır ?? mervecankan 9 yıl önce