Virüslü bir flash bellekteki dosyalarıma başkası erişebilir mi?

Flaşım virüslü olduğu için içindeki dosyalar gözükmüyo . İçi dolu görünüyo ama veriler gözukmuyor. Bu flası birinin bilgisayarina taktım bu kişi o virüslü verileri kendi bilgisayarina atıp sonra bir sekilde o virusu temizleyip verilerimi ele geçirebilir mi?

nehir68 nehir68 (86)
4 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Öncelikle aşağıdaki yöntemi deneyerek verileri geri gelip gelmediğini kontrol edin. ( başkası bu yöntemi kullanıp işe yararsa verilerinizi ele geçirebilir )

     + R tuşlarıyla Çalıştır ekranını açıp " cmd " komutunu yazıp " tamam " butonuna basın.

    Açılan komut istemi ekranına şu komutu girin.

    attrib -H -R -S /S /D E:\*.*

    Sondaki E harfi usb belleğin takılı olduğu sürücünün harfidir ; sizde hangiysiyse onunla değiştirin.

    Diğer harflerin açıklması ise şudur ;

    -H Dosyalardaki gizlilik özelliğini ortadan kaldırır.
    -R Dosyalardaki sadece okunabilir özelliğini kaldırır
    -S Dosyalardaki Sistem özelliğini kaldırır.
    /S Yukarıdaki parametreleri tüm dosya, klasör ve alt klasörlere uygular.
    /D İşlemi klasörlere de uygular
    E: USB sürücünüze windows tarafından atanan sürücü harfi.

    Detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz : https://uzmanim.net/soru/usb-bellek-dolu-ama-icindeki-dosyalar-gozukmuyor/5199

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Bellek olmadan bunu yapabilir mi? Yani virüslü dosyayi kendi sürücüsüne iletmis olabilir mi? Ben kendi bilgisayarımda yaptim iletildi d surucusune nehir68 4 yıl önce
    • @nehir68 başkasının bilgisayarına dosyaları aktarma yaptınız mı ? eğer karşı tarafta antivirüs varsa otomotik algılayacağı için dosyayı kabul etmez. Ayrıca karşı taraf dosyayı çalıştırmadıkça ona virüs girmez ve sizde aktarma yapmadıysanız bi problem olacağını sannmıyorum. ybaskin34 4 yıl önce
    • @nehir68 kenndi bilgisayarımda yaptım dediğiniz nasıl yani ; biraz daha açık yazabilir misiniz ? ybaskin34 4 yıl önce
    • @nehir68 karşı tarafa aktarma yapmadıysanız ya da dosyayı çalıştırmadıysanız karşı tarafın bilgisayarında herhangi bi sıkıntı olacağını sanmam. ybaskin34 4 yıl önce

    USB bellek o bilgisayara takılıysa, dosyalar görünmüyorsa dahi o kişi senin dosyalarını USB bellekten kopyalayabilir.  Dosyaların sadece gizli durumdadır. Teknik bilgisi yeterli biri o dosyaları kopyalayabilir eğer sormak istediğin buysa.

    Hatta virüsün kendi bilgisayarına bulaşmasına engel olup o dosyalaı rahatlıkla USB Bellekten kopyalayabilir.

    murat murat (12492)
    4 yıl önce cevaplandı

      Sanırım sormak istediğin şu: Flash diskimde virüs olduğu için dosya var ama gözükmüyor, başka birisi flash diskimi kendi bilgisayarına takıp virüslü olsa bile dosyaları kendi bilgisayarına atıp o virüsü temizleyerek benim gizli olan dosyalarıma erişebilir mi?

      Eğer doğru anladıysam bence erişemez. Çünkü dosyalar gizli olduğu için, kendi bilgisayarına kopyalama işlemi yaptığında sadece görünürde olan dosyaları kopyalayabilecek. Ama flash diskteki virüsü temizlemiş ve gizli dosyaları görünür hale getirmişse ve özel dosyalarına ondan sonra erişmişse onu bilemeyeceğim. Ona o kadar zamanı kazandırmamalısın.

      omercik omercik (9418)