Visual Basic Mac Adresi ile Kopyalama Engelleme nasıl Yapılır?

Herkese kolay gelsin. Arkadaşlar basit bir program yazdım. Ama arkadaşım bana da versene diyor. Bu programı ona veririm ama başkalarıda kopyalayıp kullansın istemiyorum. Mac adres eşlemesi ile sorunum çözülür diye düşünüyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

tuncerozdes tuncerozdes (31)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Visual Basic ile MAC adresini şu şekilde alabilirsin:

      Dim mac As String = (From nic In NetworkInterface.GetAllNetworkInterfaces()
                                 Where nic.OperationalStatus = OperationalStatus.Up
                                 Select nic.GetPhysicalAddress()).FirstOrDefault().ToString()

    Bu kodun çalışması için direktif satırına şunu ilave etmelisin:

    Imports System.Net.NetworkInformation

    MAC adresini Hard kod olarak kodunun içine gömebilirsin. Böylelikle programın sadece izin verdiğin MAC adreslerinde çalışır. Basit bir program dediğin için böyle bir senaryo çizdim. Elbette daha gelişmiş bir senaryoda uzak sunucu üzerinden mac doğrulaması yaptırabilirsin.

    alattin alattin (16984)