visual studio c# sorusu

Not: Aşağıdaki sorularda istenen programlar C# konsol uygulaması olacaktır.

  1. Girilen değerlere göre üçgenin eşkenar mı, ikizkenar mı yoksa çeşitkenar mı olduğunu tespit eden  programı yazınız.
  2. Klavyeden 10 öğrencinin matematik dersine ait puanları girilecektir.  Öğrenciler içerisinde 50 puan altında notu bulunan öğrencilerin sayısını ekrana yazan programı yazınız.
  3. Kullanıcıya 10 tane soru sorulacaktır. Sorular 1 ile 10 arasındaki sayılar olarak kullanıcının karşısına çıkacaktır. Kullanıcı sorulan sayının 2 katını doğru girmek durumundadır. Kullanıcının doğru ve yanlış cevap sayısını bulan programı yapınız.
kullanici154747 kullanici154747 (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    1.Cevap Fakat bir yerinde biraz sen uğraşmalısın çok vaktim yoktu hızlıca yaptım.,

    using System;
    using System.Collections.Generic;
    using System.Linq;
    using System.Text;

    namespace ConsoleApplication1
    {
        class Program
        {
            static void Main(string[] args)
            {
                double a, b, c, alan, u;
    Console.WriteLine("1.kenarı giriniz");
    a = double.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("2.kenarı giriniz");
    b = double.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("3.kenarı giriniz");
    c = double.Parse(Console.ReadLine());
    u = (a + b + c)/3; // burda 3 kenarı toplatıp tekrar böldürüyorum
    if (a ==u)
        Console.Write("eşkenar"); // burdaysa bir kenar eşit ise u değişkenine eş kenar yaptırıyorum. fakat girilen değer 10+20+30 =60/3=20 eğer a değişkenine 20 girdiysen ilk olarak sonuc eşkenar çıkar ama çeşit kenar olması gerekir. sorunun neden peki böyle ben U ve A değişkenini sorgulattım eger U ile B ye işlem yaptırsaydım bu sefer olduki yukardakı gibi bir işlem söz konusu oldu diyelim yine sonuç çeşitli kenar yerine eşkenar çıkacaktı. biraz üstünde çalışırsanız > yada < olayına girersen çözersin sorunu.

    else if (a == b )
        Console.Write("ikiz kenar");

    else if (a==c )
        Console.Write("ikiz kenar");

    else if (b==c )
         Console.Write("ikiz kenar");
    else
        Console.Write("Çeşit kenar");
    Console.ReadKey();

    Console.ReadLine();

               }

    2.cevap

    using System;
    using System.Collections.Generic;
    using System.Linq;
    using System.Text;

    namespace ConsoleApplication1
    {
        class Program
        {
            static void Main(string[] args)
            {
                int a, b, c,d,e,f,g,h,i,p;
                int u = 0; // bu elimizde kaç tane 50 puan altında ögrenci oldugunu saymamız için yardımcı olacak değişkenimiz.

    Console.WriteLine("---1. Öğrenci Notu");
    a = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---2. Öğrenci Notu");
    b = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---3. Öğrenci Notu");
    c = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---4. Öğrenci Notu");
    d = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---5. Öğrenci Notu");
    e = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---6. Öğrenci Notu");
    f = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---7. Öğrenci Notu");
    g = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---8. Öğrenci Notu");
    h = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---9. Öğrenci Notu");
    i = int.Parse(Console.ReadLine());
    Console.WriteLine("---10. Öğrenci Notu");
    p = int.Parse(Console.ReadLine()); // Buraları anlamışsınızdır. Yinede anlatayım her bir girilen                                                                  //değerleri farklı değişkenlere atadık. ilk istenen not puanı                                                                   //nı "a" değişkenine , ikinci istenen not puanını "b" değişk                                                                    //enine ve böyle sırayla gidiyor.

             if (a < 50)  // evet sayılar istendi ve sayılar girildi
             u = (u + 1); // burda sayının 50 den düşük bir rakam olup olmadıgını
             if (b < 50)  // kontrol ediyoruz. eğer "a" ya girilen sayı 50 den küçükse
             u = (u + 1); // "u" değişkenine 1 sayı ekletiyoruz. aynı şekilde "b"
             if (c < 50) // değişkeni 50 den küçük ise "u" değişkenine 1 ekletiyoruz.
             u = (u + 1);
             if (d < 50)
             u = (u + 1);  // Peki neden u=u+1 ? eğer "u" yu  "u+1" olarak yapmış olsaydık
             if (e < 50)   // "u" herzaman 1 olarak kalacaktı. Sanırım bu bir ödev olsa
             u = (u + 1);   // gerek artık bu kadar ilerlemişsinizdir.
             if (f < 50)
             u = (u + 1);
             if (g < 50)
             u = (u + 1);
             if (h < 50)
             u = (u + 1);
             if (i < 50)
             u = (u + 1);
             if (p < 50)
             u = (u + 1);
             if ( u  >= 0 )
              Console.Write( "----Toplam Başarısız Öğrenci =  " + (u ) );
             // eğer u 0 dan büyükse yani elimizde 1 tane bile 50 den küçük not varsa
             // ekrana sonucu yazdırır.
                else
                // Eğer yukardakilerin hiçbiri olmamışsa ekrana bunu yazdırır.
                    Console.Write("Tebrikler Öğrencilerden kalan yok hocam :)");
            Console.ReadKey();
                Console.ReadLine();

                // umarım işinize yarar

                     //uzmanim.net
                          //xclass

            }

    xclass xclass (6)