VLC Player Türkçe karakter sorunu

VLC Player Türkçe karakter sorunu yaşıyorum. VLC player ile alt yazılı film izlemek istediğimde Türkçe karakterler soru işareti şeklinde görünüyor. Örneğin tüm ı ve ğ gibi karakterler ? şeklinde görünüyor. İşin tuhaf tarafı alt yazıyı not defteri ile açtığımda Türkçe karakterler normal görünüyor.

VLC Player Türkçe karakter sorununu çözümü nedir?

ceyda ceyda (312)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    VLC Player Türkçe karakter sorununu çözümü için şunları yapın:

    muhtemelen sorun altyazının dosyasının karakter kodlamasından kaynaklanıyor. VLC Player Türkçe karakter sorununun çözümü için ben şu yöntemi kullanıyorum:

    1. Altyazı dosyasını not defterinde açın. .(srt,sub gibi uzantıya sahip olan dosya)
      Açmak için not defterini açın dosyayı sürükle bırak ile not defterine bırakın.
    2. Dosyada hiç bir değişiklik yapmayın.
    3. Dosya > Farklı Kaydet'i seçin.
    4. Kayıt türü tüm dosyalar seçin.
    5. Kodlama bölümnünden UTF-8 seçin ve alt yazı dosyasının üzerine kaydedin.

    VLC Player Türkçe karakter sorunu çözülecektir.

    cemphp cemphp (651)
    10 yıl önce cevaplandı

    • çok teşekkür ederim Cem bey, ceyda 10 yıl önce