VPN açıkken bazı sitelere giriş yapılmaması (https://www.chip.com.tr)

Bu bir hata mı yoksa siteyi programlayan kişinin tercihimi?

Bu gibi sitelere (https://www.chip.com.tr)  girmek için illa ki VPN programı kapatılmalı mı?

Ekran görüntüsü: http://prntscr.com/el9x9a

mutecessis mutecessis (216)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    VPN dediğimiz şey sizi gerçekte olduğunuz ip bloğundan ve ağdandan farklı bir ağdaymış gibi gösterir.

    örneğin sizin ip adresiniz aslında 192.168.1.x gibi standart bir ip adresi ve 192.168.1.1 gibi standart bir modemden ip alıyorsunuz ve dolayısı ile şirketinizdeki 10.12.1.x şeklinde ip dağıdan 10.12.1.1 dhcp sine erişim yetkiniz yok. Ama VPN programınızı açtığınızda sizi şirketinizdeki 10.12.1.1 dhcp ip dağıtıcınız ile konuşturur ve 10 lu bir ip almanızı sağlar. Bu andan itibaren o ip bloğu için hangi kurallar yazılmış ise onlar geçerlidir.

    Yani şirketinizde erişimler kısıtlıdır mesela oyun siteleri vb açılmaz ama evde heryere erişim mevcuttur. Dolayısı ile VPN yaparak ip adresinizi şirkete bağladığınızda sanki şirketteymiş gibi bu sitelere erişemezsiniz.

    VPN programının aktif olup olmadığını CMD komut penceresini açarak ipconfig /all komutunu VPN açıkken ve kapalıyken yazdırğınızda ipv4 adresinizin değişmesinden anlayabilirisniz.

    teknochemist teknochemist (76)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Şirket olayını anlayamadım kullandığım bilgisayar şirket ağına bağlı bir bilgisayar değil. @teknochemist mutecessis 7 yıl önce
    • söylmek istediğim kullandığın vpn nereye bağlı ise oranın koşulları geçerlidir. :) teknochemist 7 yıl önce
    • hıı :) anladım mutecessis 7 yıl önce

    Kullandığınız VPN sorunlu olabilir. https://www.chip.com.tr adresine farklı bilgisayarlar ve VPN ile giriş yapılabiliyor. Her VPN güvenilir değildir.

    kawamoto kawamoto (71)
    7 yıl önce cevaplandı

    • opera tarayıcısının dahili vpn sini kullanıyorum sizin chip.com a girerken kullandığınız vpn nin adı nedir mutecessis 7 yıl önce
    • vpnbook kullanmaktayım. kawamoto 7 yıl önce