vulkan desteği bittimi

merhaba @temmuz bey @ismailsarp bey nvidia ekran kart güncellemeleriyle birlikte kurulan yanlış hatırlamıyorsam vulkan diye başlayan bir program vardı denetim masası programları kaldır bölümünde vardı son gelen nvidia ekran kartı güncellemesi ile desteği son verip bırakıldımı denetim masası programları kaldır bölümünde görünmüyor aynı şekilde az önce arkadaşın bilgisayarına bağlanıp onun nvidia ekran kart güncellemesini yaptım ondada aynı ondada kalkmış bir bilği verirseniz sevinirim

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bende hala duruyor.

    toprak34 toprak34 (2026)
    6 yıl önce cevaplandı

      Bende hala mevcut ama daha önceleri her Nvidia sürücü güncellemesiyle bu Vulkan Run Time Libraries birlikte güncellenirdi, şimdilerde ise bu olmuyor. Son birkaç Nvidia güncellemesinde Vulkan Run Time Libraries sürümü güncellemesi olmuyor, sürüm değişmiyor (Sürüm 1.0.3.0'da kaldı). Bilemiyorum, belki yazılımcısı resmi güncellleme yapmıyor olabilir.

      Bende eğer böyleyse sizlerdede benzer şekilde olmalıdır. Neden sizde daha önce mevcut ve sistemde yüklü halde bulunan Vulkan yok olur, anlamadım. Fakat kendiliğinden kaybolmaması lazım. Acaba daha önce yanlışlıkla veya ne olduğunu belki o anlar için anlamayıpta kaldırmış olabilirmisiniz? Ben daha önceleri bir defasında, Vulkan ile ilk tanışma zamanlarımda ne olduğunu anlamadığım için kendim kaldırmıştım. Oyun meraklısı falan olmadığımdan ne olduğunu bilmiyordum. Daha sonraları ise biraz araştırdığımda sistemde bulunmasında fayda olabileceğinide düşünerek sisteme -Nvidia sürücüleriyle birlikte- yüklenmesine ve sistemde varlığını sürdürmesine engel olmadım. O zamanlardan beri sistemde kesintisiz olarak mevcut. Sizdede aynı olmalıydı (Şimdilerde Nvidia sürücüleriyle beraber sisteme yüklenmiyor/güncellemesi olmuyor olsada sistemde varlığıı devam etmeliydi).

      temmuz temmuz (12505)
      6 yıl önce cevaplandı

      • @temmuz bey ben temiz kurulum yapıyorum nvidia ekran kartı güncellemelerini siz normal kuruyorsunuz her halde vulkan run time görünüyor efsaneemrahylz 6 yıl önce
      • temiz kurulumu anlatmama gerek yok herhalde biliyorsunuzdur nvidia geforce nvidia grafik sürücüsü nvidia physx sistem yazılımı ve vulkan run timeyi kaldırıyor kaldırma işlemi bittikten sonra bilgisayar yeniden başlıyor açıldığında kurulum başlıyor display driver uninstaller programı ile nvidia ekran kartını kaldırıp denetim masasından programları kaldırdan vulkan run timeyide kaldırın sonra çıkan son güncelleme version 387.97 yi kurun bakim :) @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce
      • Vulkan Run Time Libraries'i kaldırırsam, ister Nvidia sürücü güncellemesi olsun yada ister senin yaptığın şekilde sıfırdan -temiz- Nvidia sürücü yüklemesi yapılsın bunun (Vulkan'ın) yeniden yüklemesi olmayacaktır ve ben bunun farkındayım (Zaten yazdığım mesajdada bunu anlatmak istemiştim). Ama sadece Nvidia sürücüsünü kaldırıpı Vulkan'ı kaldırmadan sürücünün temiz yüklemesi yapıldığında buna bağlı bir şekilde Vulkan'ın sistemden kaltığını (veya kalkacağını bilmiyordum), senin belitmen ile bunuda öğrenmiş oldum. Lakin benim Nvidia sürücüsünün temiz yüklenmesi gibi bir ihtiyacım yok. Haliyle Vulkan sistemden kalkarmı yada aksine sistemde varlığı devam edermi gibi endişelerimde yok. Ben halimden memnunum ve problemde yaşamıyorum yani. Sanada yapabilme şartların olsaydı benim gibi yapmanı tavsiye ederdim ama herhalde geçti artık. Ne yapalım sende artık Vulkan olmadan idare ediverirsin bundan sonra (Bu arada bende bu halde Vulkan çalışırmı bilmiyorum. Hiç denemedim.). Kolay gelsin :) @efsaneemrah temmuz 6 yıl önce