WanaCrypt0r nasıl yayılıyor?

WCry, WannaCry, WannaCrypt veya WanaCrypt0r adı ile bilinen fidye virüsü nasıl yayılıyor?

alattin alattin (16984)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    WCry, WannaCry, WannaCrypt veya WanaCrypt0r adı ile bilinen fidye virüsü nasıl yayılıyor?

    WanaCrypt0r diğer fidye virüslerinden farklı bir yol ile yayılıyor. Windows işletim sistemindeki bir güvenlik açığını kullanan bu fidye virüsü internete bağlı ve gerekli güvenlik yaması yüklenmemiş her bilgisayara bulaşabiliyor.

    Yani virüsün bulaşması için sizin bir linki tıklamanız, bir dosyayı çalıştırmanız gerekmiyor. Sadece internete bağlı olmanız bu virüs için yeterli.

    Bu sebepten WCry, WannaCry, WannaCrypt veya WanaCrypt0r adı ile bilinen son dönemlerin en tehlikeli virüsü.

    WanaCrypt0r interneti tarıyor ve güvenlik açığı bulunan bilgisayarları tespit ediyor. Bulduğundaysa kendini o bilgisayara bulaştırıyor. Bu tür yayılan virüslere worm yani solucan adı veriliyor.  Bu fidye virüsü worm özelliği ile yayılan ilk fidye virüsü.

    Fransız bir güvenlik şirketinin yaptığı testte güvenlik güncellemesi yüklenmemiş bir Windows bilgisayar 90 dakika içinde 6 defa virüsün saldırısına uğruyor.

    WannaCry, sisteme bulaştıktan sonra o bilgisayar üzerinden yeni kurbanlar aramaya devam ediyor.

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @alattin Windows 10 kullanıcıları güvendeymiş. Şimdi iyiki windows 10 yüklü bilgisayar aldım diye şükrediyorum :) toprak34 6 yıl önce
    • Aynen @toprak34 safadam 6 yıl önce
    • @toprak34 Windows 10 güncellemeleri yapılıyorsa güvende alattin 6 yıl önce