Warning: Main Bios Checksum Error hatası

Gibabyte anakart açılırken Warning: Main Bios Checksum Error hatası veriyor. Hata tam olarak şöyle:
Warning: Main Bios Checksum Error
Retrieving recovery source from HPA...
BIOS auto-recovering

 Main Bios Checksum Error hatasının çözümü nedir?

hakan hakan (15424)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Main Bios Checksum Error hatasının çözümü:

    Main Bios Checksum Error hatası Gigabyte anakartlarda ratlanılan bir hatadır. Main Bios Checksum Error hatasının çözümü için şunları yapın:

    Main Bios Checksum Error hatasının genelde pil kaynaklıdır. Yani BIOS pili zayıfladığında veya bittiğinde ortaya çıkar. Bazen elektrik şebekesindeki voltaj oynalamarı da bu soruna yol açar. Bu durumda şu işlemi yapın.

    1. Bilgisayarın fişini prizden çekin.
    2. Bilgisayar kasasını açın ve anakart üzerinde bulunan BIOS pilini çıkartın.
    3. Bilgsayarı bu şekilde 1-2 saat bekletin.
    4. BIOS pilini takın.
    5. Elektrik kablosunu takın.
    6. Bilgisayarı açın.

    Ayrıca anakart üreticinizin sitesinden BIOS güncellemesi var mı kontrol edin.  Bazı anakartlarda bu sorun BIOS yazılımındaki bir hatadan da kaynaklanabiliyor.

    Bunun dışında BIOS pili zayıflamışsa BIOS pilini değiştirmek de sorunu çözecektir.

    hakan hakan (15424)