WARNING! Your Flash Player may be out of date

WARNING! Your Flash Player may be out of date.Please upgrade to continue şeklinde hata alıyorum.

Bu sabah Facebook'a girmek istediğimde gri bir kutu içerisinde aşağıdaki hata mesajını aldım ve hala alıyorum.

www.facebook.com web sitesindeki sayfanın..

WARNING! Your Flash Player may be out of date.Please upgrade to continue

Gri pencerede X butonu ve sadece Tamam var.

Tamam'ı tıklayınca,

Update Your Flash Player

Please Update Your Flash Player (RECOMMENDED)

  • Download any Movie, TV Shows from any Website
  • Watch any Video in Full 1080i HD
  • Faster Playback and streaming in Firefox, Chrome and Internet Explorer
  • Total Privacy - Prevent Others From tracking What you are watching

Install Remind me later

yazan bir ekran geliyor. Daha düne kadar Flash player ile videoları oynatabiliyordum. Sizce sorun nedir, virüs mü bulaştı?

emel emel (67)
10 yıl önce sordu

    Toplam 6 Cevap

    Sorunu çözemezseniz lütfen Facebook üzerinden bizimle iletişime geçin:
    https://www.facebook.com/uzmanim.net

    Öncelikle bilgisayara format atmak gibi çözümler işe yaramayacaktır. Çünkü sorunun kaynağı bilgisayarınız değil.   ADSL modeminizden kaynaklanıyor.

    WARNING! Your Flash Player may be out of date.Please upgrade to continue uyarısının sebebi ADSL modeminizdeki güvenlik açığıdır.

    Adsl modeminiz  ZYXEL firmware kullanıyorsa bu açıktan etkilenmeniz söz konusu.

    Örneğin Türkiyede  çok kullanılan TP link marka adsl modemlerin bazılarında bir güvenlik açığı söz konusu. Bu güvenlik açığından etkilenen modemler şunlar
    TD-8816, TD-8817, TD-8840T, TD-W8151N, TD-W8901N, TD-W8951ND, TD-W8961ND

    Eğer bu modemlerden birini kullanıyorsanız  bu güvenlik probleminden zarar görebilirsiniz.

    Ayrıca ADSL modeminiz farklı marka olup  ZYXEL gömülü sistemini kullanıyorsa yine bu güvenlik sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

    Bu güvenlik açığı ile, Adsl modeminizin içerisindeki yedek konfigürasyon dosyası javascript ile indirilebiliyor. İndirilen bu konfigürasyon dosyası okunarak modeminizin admin şifresi ele geçirilebiliyor. Bu sayede sizi farklı sitelere yönlendirmek mümkün oluyor.

    TP LINK ADSL Modemler için şuan geçici çözüm modeminizin admin paneline dışardan erişimi kapatmak olacak.

    TP Link admin panelinden bunu resimdeki gibi yapabilirsiniz.

    TP LINK güvenlik açığı

    Etkilenen Sistemler:

    TP Link Adsl Modem kullanıcıları
    TD-8816, TD-8817, TD-8840T, TD-W8151N, TD-W8901N, TD-W8951ND, TD-W8961ND

     WARNING! Your Flash Player may be out of date.Please upgrade to continue ÇÖZÜMÜ:

    Bu uyarıyı alanlar için 2 çözüm yolu mevcut

    1. Eğer imkanınız varsa yeni bir ADSL modem almalısınız. Çünkü benim gördüğüm kadarı ile  TP link gibi modem üreticileri bu güvenlik açığından zarar gören adsl modemler için yeni bir yazılım çıkartma planları yok. İlerde daha büyük sorunlar yaşamamak için yeni bir ADSL Modem alabilirsiniz.
    2. DNS değiştirmek.  Bu tam çözüm olmamakla birlikte şuanki sorunu çözmek için kullanılabilir. Bu güvenlik açığı şuan DNS yönlendirmesi olarak kullanılıyor fakat hackerlar farklı bir saldırı yöntemi kullanmaya başlarsa DNS değiştirmek çözüm olmayacaktır.  DNS i cep telefonu, bilgisayar ve tablet yani tüm o modemi kullanarak internete çıkan cihazlar için yapmalısınız.

    Bu güvenlik açığından en az oranda etkilenmek için lütfen önce bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzda DNS sunucu bilgilerini değiştirin. Özellikle DNS otomatik al seçeneği aktifse bunu kapatın ve elinizle DNS sunucu bilgilerini girin.

    Dikkat: Eğer sorun cep telefonu veya Tablete de varsa ADSL modeminizi resetleyin. Bir tür DNS hack saldırısı söz konusu.

    Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız tablet veya cep telefonunuzun DNS sunucularını değiştirin.

    Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir?

    iPhone DNS değiştirme

    Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

    Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

    En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir?

    Windows 7 ve Windows 8 için nasıl DNS değiştirilir yukarıdaki linklerden bulabilirsiniz. Ayrıca güvenilir DNS sunucu listeleri yukarıdaki linklerde mevcuttur.

    NOT: DNS değiştirmenize rağmen uyarı tekrar karşınıza geliyorsa sayfayı yenileyin.

    Eğer linki tıkladınız ve yazılımı yüklediyseniz aşağıdaki işlemleri yapın:

    WARNING! Your Flash Player may be out of date virüsü temizleme adımları:

    1. Virüsün bilgisayardan temizlenmesi
    2. Tarayıcıların Resetlenmesi
    3. DNS ön belleğinin temizlenmesi:

    ADIM 1:  WARNING YOUR FLASH PLAYER MAY BE OUT OF DATE VİRÜSÜNÜ BİLGİSAYARDAN TEMİZLEME

    WARNING! Your Flash Player may be out of date virüsü nasıl temizlenir?

    WARNING! Your Flash Player may be out of date uyarısı genelde fake yani sahte Flash payer uyarısıdır.

    Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs veya potansiyel istenmeyen yazılım bu uyarıya sebep verebilir. Son dönemde yüklediğiniz bir yazılım, bir program var mı?  Bu program ile birlikte bilgisayarınıza istenmeyen yazılım yüklenmiş olma olasılığı çok yüksek.

    WARNING! Your Flash Player may be out of date uyarısından kurtulmak için öncelikle bilgisayarınıza bulaşan programı  bulmalı ve silmelisiniz.

    WARNING! Your Flash Player may be out of date gibi mesajlar kötü niyetli kişilerin bilgisayarınıza virüs veya zararlı program yükletmek için kullandıkları bir sosyal mühendislik tekniğidir.

    Uyarı ile kullanıcının kullandığı bir programı yüklemesi istenir, kullanıcı Flash Player yüklediğini sanarak bir zararlı yazılım, virüs, trojan veya büyük olasılıkla bir reklam yazılımı adware yükler.

    Eğer Please Update Your Flash Player  ekranına install tıkladıysanız bilgisayarınıza bir reklam yazılımı yüklenmiş demektir.

    Your Flash Player may be out of date ekranında yüklenen yazılım virüs olmamakla beraber kaynağı belirsiz bir alandan gelme ihtimaline karşı yinede virüs taraması yapmalısınız. Bu tür reklam yazılımları her zaman şüphelidir. Reklam yazılımının sahibine para kazandırma amacını barındırmaktadır.

    Yine bu reklam yazılımları trojan özellikleri gösterebilir. Yani bilgisayarınız ile ilgili bilgiler toplayabilir, şifre parola, kullanıcı adı gibi bilgilerinizin başkalarının eline geçmesine sebep olabilir. Virüsler gibi kendini kopyalamak yayılmak, USB belleklere bulaşmak gibi özellikleri yoktur. Yine virüsler gibi amacı bilgisayarınızı yavaşlatmak ve sistemin çökmesini sağlamak değil yapımcısına para kazandırmaktır.

    WARNING! Your Flash Player may be out of date uyarısı nasıl kaldırılır?

    WARNING! Your Flash Player may be out of date uyarısını kaldırmak için aşağıdaki işlemleri eksiksiz ve adımlarını atlamadan yapmalısınız.

    AdwCleaner indir adresinden AdwCleaner indirebilirsiniz.

    AdwCleaner nasıl kullanılır?

    1. AdwCleaner indir  adresinden indirdiğiniz AdwCleaner dosyasını (AdwCleaner.exe) iki kere tıklayın.
    2. AdwCleaner uygulaması çalışmaya  başladığında Scan butonuna basın ve taramayı başlatın.
      AdwCleaner nasıl kullanılır - AdwCleaner ile bilgisayarı tarama
    3. AdwCleaner tarama işlemini bitirdiğinde Clean butonuna basın ve temizleme işlemini başlatın.
      ADWCleaner nasıl kullanılır - ADWCleaner tarama sonuçları
    4. AdwCleaner bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyebilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
      ADWCleaner nasıl kullanılır -  ADWCleaner  temizleme sonrası bilgisayarı yeniden başlatmak isteyebilir
    5. AdwCleaner tarama sonunda karşınıza not defteri ile temizleme raporunu çıkartacaktır.
      adwcleaner nasıl kullanılır - adwcleaner temizleme sonrası not defteri tarama raporu

    AdwCleaner yukarıdaki işlemlerden sonra bilgisayarıdınızdaki malwaretoolbar, browser hijacker yazılımları bulacak ve temizleyecektir.

    Malwarebytes antimalware ile WARNING! Your Flash Player may be out of date.Please upgrade to continue virüs temizleme

    Bilgisayarınızı malware, virüs yazılımlara karşı tarayın:

    Malwarebytes anti-malware nedir,  nasıl kullanılır? adresinden Malwarebytes anti-malware yazılımını indirin.

    İndirme işlemi bittiğinde kurulumu yapın. Kurulum aşaması oldukça kolaydır. İleri-İleri-Bitir şeklinde bir kurulum söz konusudur.

    1. Masaüstüne gelen Malwarebytes ikonunu tıklayın. Program varsa güncelleme için sizden onay isteyecektir. Onaylayın.
    2. Perform full scan seçin. Bu işlem tam tarama işlemini başlatacak ve tüm bilgisayarınız  taranacaktır.
      Malwarebytes nasıl kullanılır? Tam tarama

    3. Tarama işlemi biraz vakit alabilir. Malwarebytes, işlem bittiğinde size kaç adet zararlı yazılm tespit ettiğini belirten bir rapor çıkartacaktır.
      Malwarebytes nasil kullanilir? zararli yazılım temizleme, tam tarama

    4. İşlem bittiğinde "Show Result" , "Sonuçları Göster" butonuna tıklayın. Karşınıza bilgisayarınızda tespit edilen zararlı yazılımlar gelecektir.
      Malwarebytes zararlı yazılımlar sonuç ekranı
    5. Tüm zararlıları işaretleyin ve "Remove Selected" "Seçili olanları kaldır" 'ı tıklayın.

    6. Bu işlem sonucunda Malwarebytes Anti-Malware tüm zararlıları temizleyecektir.

    Malwarebytes anti-malware ile temizleme işlemi bittiğinde tarayıcıya bulaşan eklentileri silme aşamasına geçin.

    Bu işlemlerden sonra Bilgisayarınızdaki tarayıcılarda zararlı uzantıları silmelisiniz.

    ADIM 2: Your Flash Player may be out of date.Please upgrade to continue uyarısını  kaldırma: Tarayıcı sıfırlama

    Aşağıdaki tarayıcılardan hangisini kullanıyorsanız, Chrome, Firefox, Internet Explorer onu sıfırlayın. Hepsini kullanıyorsanız hepsini teker teker sıfırlayın

    Google Chrome nasıl sıfırlanır?

    Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

     Tüm tarayıcıları kapatın.

    ADIM 3: DNS önbelleğinin temizlenmesi

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Çalıştır ekranına CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Komut istemi satırına ipconfig   /flushdns yazın ve enter tuşuna basın.
    4. Komut istemi penceresini kapatın.

    Bu işlem ile DNS ön belleğini temizlediniz. Artık Google, Facebook, Youtube gibi sitelerin gerçek ip bilgileri ile bilgisayarınız istediğiniz siteye girecektir.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra WARNING! Your Flash Player may be out of date.Please upgrade to continue uyarısı  kaldırma işlemi bitecektir.

    Eğer sorun devam ederse bana yorum olarak yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

    https://www.facebook.com/uzmanim.net adresinden bize ulaşabilirsiniz.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Murat Bey çok teşekkür ederim. Dediğiniz işlemleri yaptıktan sonra şimdi sorunsuz olarak Facebook ve diğer siteler açılıyor. Dediğiniz gibi zararrlı bir yazılım bulaşmış. Şimdi sorun kalmadı. Çok teşekkür ederim. emel 10 yıl önce
    • Murat çok teşekkürler emeğin için, gerçekten işe yaradı. hakan 10 yıl önce
    • Murat Bey gerçekten emeğinize sağlık çok güzel ve adım adım harika olmuş. Az önce kardeşimin bilgisayarındaki sorunu çözdüm. Sayenizde. Çok teşekkürler. sedapekmez 10 yıl önce

    Teşekkürler.Bu kadar ayrıntılı ve anlaşılır olarak anlattığınız için.Dediklerinizi aynen uyguladım ve sorunum çözüldü.

    Google ve youtube adreslerine giderken flash player uyarsı ve güncelleyin uyarısı artık çıkmıyor.

    Sayenizde bir şey daha öğrenmiş olduk :)

    Edit: Yeni çözüm

    Merhaba sorunla ilgili çok basit bir çözüm yolu buldum galiba :) Bende çalıştı umarım sizde de çalışır.

    Yapmanız gereken teş şey uyarı sayfasında iken yenile butonuna basmak.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    10 yıl önce cevaplandı

      Bu yukaridaki cozumler malesef bir isime yaramamakla beraber, yine ise yaramayan yabanci bir sitenin birebir cevirisi fakat Ismail bey sag olsun, Turk milleti ilelebet var olsun :) Bakmadigim ingilizce kaynak belki 1-2 tane kalmistir, turkce kaynak arastirmazdim kaynak sayisi azdir cunku. Tek cozum ismail beyin gecici cozumu oldu. Sag olsun.

      Biraz daha kafayi yorduktan sonra sorunu tamamen cozdum, vatana millete hayirli ugurlu olsun :)

      Oncelikle bu tuzaga benim gibi dusup yonlendirilen siteden (her ne kadar adres cubugunda hala youtube, facebook vs bilinen guvenilir bir sitenin domaini yazsada) sahte Flash Player sitesinden yine sahte Flash Player update'i yaptiysaniz, oncelikle bir malwarebytes taramasi yapmaniz gerekiyor. Bir kac gun once Microsoft Essentials bunu bulmuyordu, fakat dun gece tekrar update yaparken (sahte update) sifre hirsizi buldu. Yonlendirilen site her hangi baska bir virus yukleyebilir, bu degiskendir. 2 gun once Malwarebytes cok farkli virusler bulmustu o yuzden size teker teker sunu soyle silin, bunu boyle yapin demiyecegim. Malwarebytes isinizi gorur.

      Gel gelelim asil olayin basit cozumune. Evdeki 3 bilgisayarda ayni anda baslayinca bu sorun, kaynagida bulmak cok zor olmasa gerekti. Efendim, hukumetimiz sagolsun butun siteleri yasaklayip dursun, bugunde youtube yasaklanmis laf aramizda. Pek tabi bizlerde routerda uydurugakguk DNS'lerle bu durumu asiyordukya, heh simdi gidip uslu uslu o sansurlulenen DNS'lere geri doneceksiniz yahut baska guvenilir bir DNS bulacaksiniz. Olay sadece ve sadece DNS kaynakli.

      Byeee :)

      kestanefb kestanefb (1)
      10 yıl önce cevaplandı

      • Eğer zararlı yazılımı temizlemmezseni defalarca F5'e bassanızda çözüm olmaz. Zararlı yazılımı temizledikten sonra daha tarayıcı dns fetcing özelliğinden kaynaklanan DNS bilgisi geldiği için F5 tuşuna bastığınızda sorun çözülmüş gibi geliyor. Bu sizin tarayıcınızın girmek istediğiniz web sitesinin IP adresini DNS sunucuya sormak yerine tarayıcı dns ön belleğinden almasından kaynaklanıyor. Sorun tek başına DNS değil anlayacağınız. murat 10 yıl önce
      • Murat bey sorunun asli tek basina DNS. Eger yazimi iyi okusaydiniz benim cozumumun refresh yada F5 tusu ile alakali bir cozum olmadigini anlayabilirdiniz. Sadece ismail beyin cozumunun ise yarayan gecici bir cozum oldugunu belirtmisim. Pek tabi kullanici yonlenen siteden Flash player update yuklemesi yaptiysa, oradan gelmis virusler temizlenmez bir refresh yaparak. Kaldiki refresh en azindan gidilmek istenen site icin ise yararken, F5 bir ise yaramadigindan bu sorunla bizzat ugrasmadiginizi sadece "genel bir temizleme aciklamasi" yazmis ingilizce bir sitenin cevirisini yaptiginiz asikar. Pek tabi bu kadar ceviri bu kadar caba takdire şayan. Fakat o site genelde "genel temizleme" yontemlerini her virus icin yaziyor. Yazdiginiz temizleme yontemi sadece ve sadece yonlenen siteden indirelecek virusleri temizlemeye yarar ve sorunu tamamen ortadan kaldirmaz. Olaya vakif olmak isterseniz su DNS'leri routerinizda deneyebilirsiniz. 156.154.70.1 156.154.71.1 UYARI yukaridaki DNS'leri uzman olmayan arkadaslar denemesin. kestanefb 10 yıl önce
      • Sayın kastanefb, yanıldığınız bir nokta var. Yukarıdaki çözüm düz ve genel bir "çeviri" değildir. 12 farklı kullanıcı üzerinde, karşılaşılan farklı senaryolara çözüm üretmek için yazılmış, aynı zamanda genel bir temizlik rutunini içeren bir çözümdür. 12 farklı kullanıcıda farklı zararlı yazılımlar tespit ettim. Sizin karşılaştığınız sorun sadece DNS kaynaklı olabilir. Fakat benim karşılaştığım pek çok senaryoda, sisteme bulaşan zararlı yazılım (virüs demiyorum, virüs belirtileri göstermiyor) tarayıcı dns önbelleğine müdahele edip, google, facebook, youtube gibi büyük sistemlerin ip bilgilerini değiştiriyor. Yazılımı temizlemeden tek başına DNS değiştirmek yeterli değil (sizin karşılaştığınız durum elbette farklı olabilir). Çözümün genel hedefi bilgisayar bilgisi fazla olmayan kişilere genel bir kontrol yaptırmaktır. Yorumum size yönelik gibi olmuş fakat genel olarak yazmıştım. Yanlış anlama olmasın. İlginiz ve yazdığınız cevap için ayrıca teşekkürler. murat 10 yıl önce
      • Murat bey haklisiniz, Bu arada virusler temizlense bile browserlarin resetlenmesi gerekiyor arkadaslar bunu unutmasin. Yukarida yazdigim DNS yanlis olmus. Soz ettigim DNS 162.248.99.162 --- 50.28.34.201 olmasi lazim, ikincil ip ile yaptigim google aramasinda eksiduyuru sitesinde de buna benzer bir sikayet var. Gerci o IP'yi router'a kendim koydum saniyordum. Tesekkurler kestanefb 10 yıl önce
      • Birde soyle bir sey cikti bu konuyla ilgili hatta aynisi. Tp-link ve Edimax routerlarda dns ayarlarlarini degistiren bir aciktan bahsediliyor. Bilgisayar temizlense/temizse dahi yonlendirme devam ediyor, antivirus programlari dolayisiyla bir virus bulamiyor. http://www.bleepingcomputer.com/forums/t/526812/help-google-redirects-to-a-fake-flash-player-update-on-both-pc-and-mobile/ Edimax konuda ki usera attigi mailde ilgili routerlari artik uretmediginden bu acigi kapayacak yama yapamayacaklarini soyleyip, bu soz konusu routerlarda firewall ve SPI'yi aktif etmemizi tavsiye ediyor. Ama bununda kesin sonuc verip vermedigi yazilmamis. kestanefb 10 yıl önce
      • Bu son derece mantıklı. Ben de benzer bir şey düşünmüştüm. Çünkü bu senaryoda hep ayni marka adsl modemler üzerinde karşıma çıktı. Ben bir tür adsl modem açığı olduğunu düşünüyordum. murat 10 yıl önce
      • Biraz araştırma yaptım bu doğrultuda cevabı düzenledim. Çok teşekkürler. Sizin gibi kullanıcılara ihtiyacımız var :) murat 10 yıl önce

      öncelikle konu bir malware veya virüs sorunu degildir.
      test yeniformatlanmış 2 bilgisayarla yapılmıstır. ve bir laptop sorun ağ problemidir.
      modeminizi resetlemeniz gerekmekdedir. ve ağda başka bilgisayarlarnız varsa ağ bağlantılarını keserek veya makinanızdaki  dns veya ağ gecidi ayarlarını kullanarak baglanmanız gerekmekdedir.

      romans romans (1)
      10 yıl önce cevaplandı

        arkadaşlar merhaba, hayatımda ilk defa bir siteye yazıyorum, çünkü bu hata beni gerçekten çok sinir etti günlerce uğraştım ve sorunu çözdükten sonra bunu başkalarına da yazmak istedim. ben de bu saçma sapan saldırının mağduruyum ve bu site ve daha bir sürü sitede yazan her şeyi denedim. bilgisayardan fazla anlamam ama virüs programlarının nerdeyse hepsini indirip bir sürü virüs temizledim, fakat problemim devam etti. sonrasında format atmayı öğrendim ve defalarca pc me format atttım d ye e ye c ye. her formattan sonra facebook ve google denedim girmeye, ilk başta girdi, rahatladım bu sefer oldu dedim, ikinci üçüncü denemede tekrar bu flash player hatasını almaya başladım. en son artık pc mi bir bilene gotürmeyi düşünürken, aklıma tabletimin de aynı problemi olduğunu ve dns değiştirince düzeldiği geldi, fakat ben pc de virüs olduğuna o kadar emindim ki bu şekilde düzelmez diye düşündüm, en son iphoneumun wi fi e bağlıyken facebook a girmediğini farkedince bu durumun dns ile ilgili olduğuna emin oldum ve tabletimde ayarlamış olduğum dns ayarlarını pc me de girdim, modem resetleme gibi bir şey denemedim, şu anda hem iphone da hem de laptopumda google facebook ve youtube sorunu yaşamıyorum.

        bilgisayardan pek anlamadığım için virüsleri temizlemeyin direk bunu deneyin demiyorum, isterseni önce temizleyin, temizlenmezse format atın, sonrasında dns değiştirin, isterseniz direkt değiştirin. ayarladığım dns leri aşağıda yazıyorum. inşallah sizinki de düzelir.

        tercih edilen dns sunucusuna 8.8.8.8 ve diğer dns sunucsuna 8.8.4.4 diyin, facebook, youtube ve google giriyor, fakat twitter açmıyor maalesef, bu dns adresi de sorun çıkartırsa değiştirip başka adres deneyin, dns nasıl değiştirilir ve hangileri kullanıılır görmek için de bu adresi kullandım. geçmiş olsunn.

        http://www.ipsorgu.com/engellenen_sitelere_erismek.php

        serapdursun serapdursun (1)
        10 yıl önce cevaplandı

          telekom altyapısnı kullanıosanız telekomun dns girin yada modeme güncel yazılım atmakla sorun duzelıcek modemde guvenlık acıgı oldugundan sızı farklı adreslere yonlerıo

          huzeyfe4152 huzeyfe4152 (1)