Wcrypt Nedir ?

Wcrypt ten bahsediyolar acaba Gerçekten de böyle bişey varmı herkes diyor win10 a bulaşma ihtimali düşük diğer bilgisayarlara bulaşırsa belgeler gidiyo ta ki para yatırana kadar gerçekten de böyle bir durum varmıdır -?

ses1842 ses1842 (64)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    WCry, WannaCry, WannaCrypt veya WanaCrypt0r adı ile bilinen, son günlerde popüler olan bir fidye yazılımıdır.

    Diğer fidye virüslerinden farklı olarak virüsün bulaşması için bilgisayarınızda eksik bir güvenlik güncelleştirmesi olması yeterli.

    Son derece tehlikeli ve güncellemeleri kapalı tüm kullanıcılar tehdit altında. Windows 10 da dahil.

    Bu tür virüslerde belirli bir standart olmadığı için genelde isimlendirme teşhis edenler tarafından yapılıyor WCry, WannaCry, WannaCrypt veya WanaCrypt0r adı ile biliniyor.

    Detaylı bilgiye buradan bulaşabilirsin: WanaCrypt0r fidye virüsü nedir, WNCRY uzantılı şifreli dosyaların şifresini çözmek mümkün mü?

    Bu fidye yazılımı KB4012598 güncelleştirmesi yüklü olmayan tüm Windows bilgisayarları tehdit ediyor.

    Eğer Windows 10 kullanıyorsanız ve Windows güncelleme açık durumda ise zaten Mart ayında gelen güncelleme ile bu güvenlik açığı kapatıldı.

    Fakat Windows XP, Windows Vista, Windows 8 kullanıyorsanız o zaman bu linke girip güncelleme yüklemelisiniz:

    Windows XP, Windows 8, Windows 2003 WanaCrypt0r fidye virüsünden korunmak için gerekli güvenlik güncelleştirmesi nereden indirilir?

    Virüs bilgisayarınıza bulaştığı anda tüm dosyalarınızı şifreliyor ve çözüm için sizden para talep ediyor.

    2 gün önce yaptığımız analizde sadece şu antivirüs programları WCry, WannaCry, WannaCrypt veya WanaCrypt0r adlı virüsü tespit edebiliyordu:

    Antivirüs / Virüs adı

    • Ad-Aware Gen:Variant.Graftor
    • ALYac Gen:Variant.Graftor
    • Arcabit Trojan.Graftor
    • Baidu Win32.Trojan.WisdomEyes
    • BitDefender Gen:Variant.Graftor
    • DrWeb BACKDOOR.Trojan
    • Emsisoft Gen:Variant.Graftor
    • F-Secure Gen:Variant.Graftor
    • Kaspersky UDS:DangerousObject.Multi.Generic
    • eScan Gen:Variant.Graftor
    • Qihoo-360 HEUR/QVM41.1.1667.Malware.Gen

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Geçen gün güncelledim win7 sıkıntı olmaz o zmn bide .Anti virüs de Eset kullanıyorum farkedermi acaba ? ses1842 6 yıl önce
    • @ses1842 güncellemeri yüklediysen sorun olmaz. Eset virüsü tanımıyor. Şun için en azundan. alattin 6 yıl önce
    • @ses1842 hangi antivirüsler bu virüsü tanıyor cevabıma ekledim. alattin 6 yıl önce
    • Zaten güncellemeleri yüklüyorum sürekli anti virüste yüklememe gerek varmı ? ses1842 6 yıl önce
    • @ses1842 gerek yok. Güvendesin. alattin 6 yıl önce
    • Herkes Birbirini Yiyior Win10 a geçmek için :D Ama bilmiyolar ki ona da bulaşıyor :)) ses1842 6 yıl önce
    • @ses1842 Windows 10 filan fark etmiyor maalesef, güncelleme yapmayan herkes tehlikede. Asıl p.tesi patlar olay. alattin 6 yıl önce
    • @alattin telefon için geçerli falan değil demi ben hala güncellemedim Android selocan787 6 yıl önce
    • @selocan787 sadece Windows bilgisayarlar için geçerli alattin 6 yıl önce
    • @ses1842 Çoğu güncel antivirüs programı şu anda o zararlıyı algılamakta: https://virustotal.com/tr/file/07c44729e2c570b37db695323249474831f5861d45318bf49ccf5d2f5c8ea1cd/analysis/ kalemlik100 6 yıl önce
    • Anivirüsünüz ayarları iyi olsun. Orijinal ve güncel bir antivirüs olsun. kalemlik100 6 yıl önce

    Duyduğuma göre 300$ istiyor. Doğru bir haber.

    Bu yüzden antivirüslerinizi doğru yapılandırın ve verilerinizi yedekleyin. Bilmediğiniz e-postaları açmayın ve bilmediğiniz sitelere girmeyin. Bilmediğiniz dosyaları indirmeyin. Bilgisayarınıza USB bellek falan takarken dikkatli olun.

    kalemlik100 kalemlik100 (14)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Virüsten korunmanın tek yolu SMB hizmetini kaldırmak ya da Windows güvenlik güncellemesini yüklemek. Maalesef bu virüs worm yani solucan şeklinde yayılıyor. Bulaşması için internete bağlı olmanız yeterli. Bir siteye girmenize veya bir dosya çalıştırmanıza gerek yok. alattin 6 yıl önce
    • Son iddialara göre Kuzey Kore'nin yaydığı düşünülüyormuş galiba @alattin. 300.000 bilgisayarı etkilemiş. kalemlik100 6 yıl önce
    • @kalemlik100 her şey olabilir. Tüm iddialar doğru veya yalan olabilir. Net bir şey söylemek çok zor. alattin 6 yıl önce