Wd Elements Harici diski bilgisayarıma taktıgımda görünüyor ama calışmıyor, ne yapmam lazım?

sorunumun üstede belirttigim gibi harici harddisk  taktıgımda bilgisayar yerel disk d olarak görüyo tıkladıgımda ise d rişilemez sayfa ici işlem gercekleştirme hatası alıyorum harddikkin dolu olduguda gözükmüyo sag tıklayıp bakamıyorumda geri atıyo harddiskin ici dolu 650 gb kadar icinde önemli bilgilerimde var bilgisayar format attım böle oldu acaba formattan kaynaklı oldugunu düşünüyorum

alixse alixse (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Harddiskiniz ani kapanma, güvenli kaldır seçeneğini seçmeden sürücüyü çıkartmanız veya yaşanan elektrik dalgalanmaları sonucunda böyle bir hata ile karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz.

    Aşağıdaki komutu yazarak harddiskinizi onarmayı deneyebilirsiniz.

    Kullandığınız harddiskin sürücü harf adı ne ise komut satırında :X gelen yere sizin harfinizi yazmalısınız.

    1. Başlat a gelin, arama bölümüne çalıştır yazın ve tıklayın ya da Windows+R tuşları ile de çalıştır ı başlatabilirsiniz.

    2. çalıştır bölümüne cmd yazın ve enter e basın.

    3. Açılan komut sistemi ekranına aşağıdaki komutu girin (:X yerine kendi sürücü harfinizi uyarlamalısınız)

    CHKDSK /F X:

    Örneğin sürücü harfiniz D ise komut aşağıdaki gibi olmalı;

    CHKDSK /F   D:

    Bu işlem kullandığınız harddiskin boyutuna göre 5 dk kadar sürebilir.İşlem sonucunda harddiskiniz tarayacak ve onarma işlemi gerçekleştirecektir.

    Bu işlemlerden sonra harddiskinizi bir kez çıkarıp takmanız gerekebilir.

    Ayrıca kullandığınız harici diski her çıkartmak istediğinizde Güvenli Kaldır seçeneğini seçmenizi harddiskin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

    ismailsarp ismailsarp (6010)