WDF_VIOLATION mavi ekran hatası nasıl çözülür?

HP bilgisayarlarda Windows 10 güncelleme sonrası ortaya çıkan WDF_VIOLATION mavi ekran hatası nasıl çözülür?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bazı HP bilgisayarlarda Windows 10 güncelleme sonrasında WDF_VIOLATION mavi ekran hatası ortaya çıkmaya başladı. Hataya C:\Windows\System32\drivers\ yolundaki HpqKbFiltr.sys dsoayası sebep oluyor. Hataya  sebep olan güncellemeyse Windows 10 Version 1803 (KB4462919) güncellemesi.

    KB4462919 güncellemesi Microsoft tarafından yüklenen klavye sürücü güncellemesini içeriyor.

    HpqKbFiltr.sys dosyası HP bilgisayarlarda bulunan HP Quick Launch Buttons adlı uygulamanın bir parçası. KB4462919  güncelleştirmesini yüklemeye çalışan kullanıcılar yükleme sırasında WDF_VIOLATION  mavi ekran hatası ile karşılaşıyorlar.

    Microsoft  tarafından yapılan açıklamada bu durumdan sadece HP etkilenmiyor. Dell bilgisayalarda etkilenebiliyor. Microsoft güncellemeyi geri çekmiş durumda.

    WDF_VIOLATION hatası nasıl çözülür?

    WDF_VIOLATION mavi ekran hatasından kurtulmak için bilgisayarı kurtarma modunda açmanız gerekiyor. Daha sonra da HpqKbFiltr.sys dosyasınının adını değiştirmeli veya silmelisiniz.

    1. Bilgisayar WDF_VIOLATION mavi ekran hatasından sonra kurtarma modunu açacaktır.
    2. Bu ekranda Sorun gidermeyi seçin.
    3. Daha sonra Gelişmiş Seçeneklerden Komut istemini seçin.
    4. Daha sonra komut isteminde şu komutu uygulayın:
      32 bit Windows için
      dism /Image:C:\ /Remove-Driver /Driver: C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\hpqkbfiltr.inf_x86_f1527018cecbb8c2\HpqKbFiltr.inf
      64 bit Windows için
      dism /Image:C:\ /Remove-Driver /Driver:c:\Windows\System32\driverstore\FileRepository\hpqkbfiltr.inf_amd64_714aca0508a80e9a\HpqKbFiltr.inf
      Burada Windows 10 işletim sisteminin C: sürücüsünde yüklü olduğu varsayılmıştır.
    5. Komut işlevini yerine getirdikten sonra Exit yazarak kurtarma konsolundan çıkın.
    6. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra sorun düzelmiş olmalıdır.

    Yukarıdaki çözüm mavi ekran veren, Windows 10 güncelleştirmesi sonrasında WDF_VIOLATION hatası veren HP bilgisayarlar içindir.

    hakan hakan (15424)