Web browser leri verimli kullanmak

intel atom işlemcili netbook kullanıyorum. Malumunuz sistem kaynakları çok yetersiz özellikle win7 nin 1gb ram kullandığını dikkate alınca problem daha iyi anlaşılır. Bu bakımdan web browser kullanımında, sisteme fazla yük bindirmemek açısından sekmeler açarak çalışmak mı yoksa yeni pencereler açmak mı daha iyi olur.

yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bir süre önce benzer bir konuyu merak etmiştim ve biraz performans ile ilgili denemeler yapmıştım.

    İnternet tarayıcılarında  siteleri yeni sekmede veya yeni pencerede açmak arasında bellek ve işlemci kullanımı açısından beligin bir fark yok. Hatta neredeyse aynı oranda bellek ve işlemci kullanıyorlar.

    Firefox, Chrome, Internet Explorer'de bu durum değişmiyor.

    Internet tarayıcılarında performans için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur gereksiz eklentilerin yüklenmemesi.

    Özellikle Toolbar yani araç çubukları internet tarayıcılarının performansını olumsuz yönde etkiliyor.

    Şu programları özellikle adware ve toolbarları temizlemek için özellikle tavsiye ediyorum:
    Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?
    Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır?

    Bu programları belirli aralıklar ile çalıştırın. Sisteminizde toolbar ve benzeri istenmeyen yazılımlar varsa kaldırıcaklardır.

    Ayrıca Chrome,Firefox, Internet Explorer haricinde size aşağıdaki internet tarayıcılarını  önerebilirim.

    Aşağıdaki  internet tarayıcıları oldukça hızlıdır. Özellikle sizin gibi kısıtlı bellek ve işlemci gücü ile çalışan bilgisayarlar için uygun.

    Midori internet tarayıcısını buradan indirebilirsiniz.

    QtWeb tarayıcısı buradan indirebilirsiniz.

    Dillo Web tarayıcısını buradan indirebilirsiniz

    K-Meleon tarayıcısını buradan indirebilirsiniz.

    Bunlar performans olarak benim beğendiğim az bellek ve işlemci kullanan uygulamalar.  Örnek vermek gerekirse

    Tek sekme  google.com.tr açıkken Firefox 140MB ram kullanıyorken,  Midori 66MB ram kullanıyor. Arada çok ciddi farklar var.

    hakan hakan (15409)
    10 yıl önce cevaplandı

      Çok teşekkürler... Konuyla bağlantılı bir sorum daha var. Tabi ki yine düşük sistemli bilgisayarlar için. Aynı anda birkaç tane internet tarayıcı programın sistemde yüklü olması performans etkiler mi? ( Sözgelimi benim netbook ta şu anda opera, iexplorer, google chrome var...)

      yunusemre2344 yunusemre2344 (54)