Web programcılığı için öncelikli diller nelerdir?

Merhaba,

Ben web programcılığını tam olarak öğrenmek istiyorum. HTML ve CSS bilgim var belli bir seviyede. Ancak ilerisinde neye ihtiyacım olacak net olarak bilmiyorum. Sıralama nasıl olmalı? Html, Css, Java, php şeklinde düşündüm ben ancak dediğim gibi ne öğrenmem gerektiğini net olarak bilmiyorum. Php yerine C# daha mı iyi olur? Hangi dile öncelik vermeliyim? Kısacası, cidden kaliteli bir web sitesi oluşturmak için kullanmam gereken diller nelerdir ve öncelik sıralaması ne şekilde olmalı? @alattin @murat @hakan

xbedirhanx xbedirhanx (836)
1 yıl önce sordu

  • programlamadan pek anlamam kusura bakma hakan 1 yıl önce
  • Sorun yok. xbedirhanx 1 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Full stack web developer için temel bilmen  gerekenleri yazacağım

  1. Html
  2. Javascript (Java değil, Java ve Javascript aynı şey değildir)
  3. CSS

Bunlar dışında  sunucu taraflı bir teknoloji ve dil öğrenmen gerekir:

  1. C#
  2. Asp.Net / Asp.Net Core

Veritabanı ile haşır neşir olacaksın, ister istemez:

  1. SQL

Bu diller, teknolojiler senin dinamik bir web sitesi yaratman için yeterlidir.

Daha sonra Angular, React, Vue gibi teknolojilere bakabilirsin.

PHP mi Asp.Net mi filan gibi konulara takılma. Hepsine azar azar bak. Hangisi dana daha anlaşılır geliyorsa ona yönlen.

En iyi programlama dili bildiğin programlama dilidir. En iyi programlama dili diye bir şey yok. İyi programcı, iyi yazılımcı vardır.

Bi yerden başla. En iyi dil, teknoloji vs diye aratıp vakit kaybetme. Her dönem bir dil, teknoloji popüler olur sonra ya kalıcı olur ya kaybolur. Fakat yukarıda yazdıklarım kendini kanıtmamış veya endüstri standardı olmuş dil / teknolojiler. Bir yerde en iyi programlama dili tartışması varsa oradan da uzaklaş. Vakit kaybı haricinde sana bir şey bırakmaz.

alattin alattin (16999)
1 yıl önce cevaplandı

  • Gerçekten aydınlatıcı oldu benim için, teşekkürler. xbedirhanx 1 yıl önce