Web sitesinde SSL kullanmanın dezavantajları var mıdır?

Https güvenli baglanti ,sifreli metin iletisimi açısından http ye göre daha iyi. Bildigim kadariyla alisveris siteleri, forum siteleri ,veritabanı kullanan sistemlerde daha cok kullanıyorlar. Bu saydığım sistemler dışında normal bır blogu ,kişisel sitesi ya da statik bır sitesi olan kişilerin https kullanmamasinin herhangi bir dezavantaji var mıdır?

researcher researcher (17)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    @notify'ın söylediklerine katılıyorum. Bir kaç ek yapmak istiyorum.

    HTTPS için web sitesine SSL sertifikasının yüklenmesi gerekir.

    Https, SSL özellikle kullanıcıdan veri alınan sitelerde kullanılmalıdır. Bunun bir e-ticaret sitesi olması gerekmez.

    Kullanıcıdan veri almak ne demek? Örneğin sistenizde üyelik vardır, üye girişi vardır. Kısaca sitenizde formlar vardır ve kullanıcıdan bu formlar ile bilgi alıyorsunuzdur. İşte o zaman SSL kullanmak önemli hale gelir.

    SSL basitçe kullanıcıdan alınan verilerin şifrelenerek sunucuya taşınmasını sağlar. Sitenizi ziyaret eden kullanıcı ve web sunucunuz arasındaki trafik şifrelenir. Böylece ziyaretçiniz ve web siteniz arasındaki veri trafiğinin saldırıya uğrayıp değiştirilmesinin önüne geçilir.

    SSL kullanmak, sitenize SEO yani arama motorları açısından da katkı sağlar.

    SSL kullanmak çok az da olsa yavaşlığa sebep olur. Tek dezavantajı budur. Fakat bu günümüz şartlarında o kadar da önemli ve fark yaratan bir yavaşlık değil.

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

    • anladım,çok güzel bir açıklama oldu ellerinize sağlık teşekkürler :) researcher 6 yıl önce

    Merhaba;

    Ssl sertifikası kullanım'da herhangi bir dezavantaj olmaz. Aksine ziyaretçiler'e güven hissi verdiği için avantaja dönüşür. Ssl sertifikası kullanımında herhangi bir kısıtlama,zorunluluk yoktur. İsteyen herkes her türlü web sitesine uygulayabilir. Yani muhakkak e-ticaret,forum siteleri'nde olucak diye bir kaide yok. Ssl sertifikasını istediğin web sitesine gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

    İyi Çalışmalar...

    notify notify (538)
    6 yıl önce cevaplandı

    • bilgilendirme için teşekkürler :) researcher 6 yıl önce

    SSL'in avantajları dezavantajlarından çok fazla. Her sitenin artık SSL'le kurulması gerekiyor. O yüzden SSL kurarken hiç düşünmeyin derim.

    soulpierce soulpierce (1)