WebRTC nedir? WebRTC ne işe yarar?

WebRTC nedir?

WebRTC ne işe yarar?

WebRTC nasıl kapatılır?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    WebRTC nedir?

    WebRTC (Real-Time Communications) [Gerçek zamanlı iletişim] tamamen web tabanlı olarak çalışan ve 3.parti bir programa gerek kalmadan gerçek zamanlı iletişim sağlayabilen bir özelliktir.WebRTC bu özelliği JavaScript API'sini kullanarak gerçekleştirir.Günümüzde çıkan çoğu yeni tarayıcı WebRTC özelliğini destekler.

    WebRTC destekleyen tarayıcılar;

    • Google Chrome
    • Mozilla Firefox
    • Opera Browser
    • Android
    • iOS

    gibi tarayıcılar WebRTC özelliğini destekler.Eğer tarayıclarınızın son sürümünü kullanmıyorsanız, son sürüme güncelleyerek WebRTC özelliğini desteklemesini sağlayabilirsiniz.

    WebRTC ne işe yarar?

    WebRTC yukarıda da belirtildiği gibi Gerçek Zamanlı iletişim sağlayabilen bir yapı.Bu sayede destekleyen platformlar arasında WebRTC sayesinde görüntülü ve sesli iletişim kurulabilir.Örneğin bir internet sitesine girdiğinizde, eğer site WebRTC destekli ise ve sizin tarayıcınızda WebRTC destekli olduğundan 3.parti bir uygulama olmadan video ve ses iletişimi sağlayabileceksiniz.

    WebRTC destekli bir site sizden kamera ve mikrofonunuzu kullanmak için izin ister, siz bu izinleri verdiğinizde artık kameranız ve mikrofonunuz site tarafından tanınacak ve siz video ve ses iletişimi sağlayabileceksiniz.Bu da Javascript API si sayesinde gerçekleşecektir.

    WebRTC aynı zamanda karşılıklı görüşme yapılacak kişiler arasında da yapılabilir.İki tarafda WebRTC destekli bir tarayıcı kullandığında ve gerekli izinleri tarayıcılarına verdiklerinde iki taraf video ve ses iletişimi sağlayabilecektir.WebRTC olmadan bu işi Skype gibi 3.parti bir program ile yapacaktık, ancak yerleşik WebRTC ile bu işlemi Javascript APIsi üzerinden yapabileceksiniz.

    WebRTC nasıl kapatılır?

    Tarayıcılar üzerinde WebRTC özelliği kapatılabilir.WebRTC nin sürekli açık olmasından dolayı gerçek ip ve yerel ip bilgileriniz görülebilir.Normal koşullarda yerel ip adresinizin (örneğin; 192.168.2.2) görülememesi gerekir.Aynı şekilde normal koşullarda VPN kullandığınızda gerçek ip adresinizin siteler tarafından görülememesi gerekir.Ancak WebRTC ile yerel ip adresiniz hem de VPN kullansanız dahi gerçek ip adresiniz siteler tarafından görülebiliyor.Bu yüzden WebRTC özelliğini kapatmak isteyebilirsiniz.

    WebRTC özelliğini tarayıcılarda aşağıdaki şekillerde kapatabilirsiniz.

    Mozilla Firefox tarayıcısında WebRTC özelliğini kapatmak;

    • Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve adres çubuğuna about:config yazın ve enter e basın.
    • Bir sonraki adımda Söz veriyorum, dikkatli olacağım butonuna tıklayın.
    • Şimdi karşınıza Mozilla Firefox tarayıcısında çalışan bazı özellikler listelenecektir.Üstteki arama çubuğuna media.peerconnection.enabled yazın.Çıkan media.peerconnection.enabled sonucuna çift tıklayın ve false durumuna getirin.
    • Mozilla Firefox tarayıcısında WebRTC özelliği kapatılmış oldu.

    Google Chrome tarayıcısında WebRTC özelliğini kapatmak;

    • Chrome Eklenti mağazasına gidin ve WebRTC Block eklentisini indirin.
    • WebRTC Block eklentisinin Chrome tarayıcısında çalıştığından emin olun.
    • Google Chrome tarayıcısında WebRTC özelliği kapatılmış oldu.

    Opera tarayıcısında WebRTC özelliğini kapatmak;

    • Opera tarayıcısı üzerinde buradaki linke tıklayarak WebRTC Leak Prevent eklentisini tarayıcınıza ekleyin.
    • Tarayıcınızın adres çubuğuna opera://extensions yazın ve eklentiler bölümüne gidin.
    • Yüklediğini WebRTC Leak Prevent eklentisine gelerek Options (seçenekler) butonuna tıklayın.
    • Açılan ekrandan IP handling policy: seçeneğini Disabled non-proxied UDP (force proxy) olarak değiştirin.
    • Opera tarayıcısında WebRTC özelliği kapatılmış oldu.

    Tarayıcımın WebRTC özelliğini nasıl test ederim ?

    Kullandığınız tarayıcı üzerinde Browserleaks.com adresine gittiğinizde WebRTC testi yapabilirsiniz.Açılan test ekranında Local IP Address, Public IP Address​​​​​​​ bilgileri görülüyorsa WebRTC aktif, görünmüyor ve n/a durumunda ise devre dışı anlamına gelecektir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)