websitesi için açılır menüde il-ilçe-mahalle yapmak

merhaba, bir websitesi oluşturuyoruz fakat il-ilçe-mahalle verilerini çekmemiz gerekiyor. bunları tek tek yazamayız bu dediğim şeyi nasıl yapabiliriz acaba? yemeksepeti veya herhangi bi sitede adres girerken il seçtikten sonra sadece o ilin ilçeleri çıkıyor, onun gibi. biraz acemi olduğumuzdan halledemedik.

vonkaiser vonkaiser (1)
2 yıl önce sordu

Toplam 2 Cevap

Merhaba, aşağıda vereceğim linkler işinizi görür diye düşünüyorum.

Link 1: https://github.com/semihferik/il-ilce-semt-mahalle

Link 2: https://www.daltinkurt.com/Il-Ilce-Semt-Mahalle-Veritabanlari-ve-Uygulamasi

NOT: 1. link Python kodlama dili için yapılmış, o link için kodda düzenleme yapmanız gerekecektir.

xbedirhanx xbedirhanx (836)
2 yıl önce cevaplandı

    Bu istediğin şeyi yapabilmek için sunucu taraflı programlama bilmeniz gerekir. Sadece HTM, CSS ve Javascript ile yapamazsınız.

    Öncelikle bir veritabanına ihtiyacınız var.  Google'da Türkiye İl ve İlçe Veritabanı diye aratırsan pek çok site çıkar. Bu sitelerden birinden veritabanı için İl - İlçe verilerini indirmen sonra da bunu veritabanına aktarman gerekir. MS Sql, Sqlite gibi veritabanlarından birini kullanabilirsin.

    Verileri veritabanına aktardıktan sonra Asp.net, Asp.net Core gibi bir teknloji ile veritabanına bağlanman sonrada ordan verileri çekmen gerekir. Sunucu taraflı kodlama bilmiyorsanız bilen birinden destek almanız lazım.

    alattin alattin (16999)