WhatsApp Databases nedir? Databases klasörü ne işe yarar?

Telefonumda WhatsApp klasörünün içinde Databases diye bi klasör var. Bu Databases nedir?

WhatsApp Databases klasörü önemli mi? Silinirse ne olur?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    WhatsApp Databases nedir?

    Databases klasörü, sizin WhatsApp konuşmalarınızın yedeğinin olduğu bölümdür.

    WhatsApp'ta mesajlarımızı nasıl yedekleriz? WhatsApp'ı açıp Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği bölümünden yedekle butonuna dokunuruz, akabinde mesajlarımız yedeklenir. İşte bu yedekler WhatsApp > Databases klasörüne kaydolur.

    Databases klasörü içinde gördüğünüz .crypt dosyalarının her biri sizin WhatsApp konuşmalarınızın yedeğidir ayrıca bu dosyaları normal yollardan açıp okuyamazsınız. Çünkü WhatsApp bu dosyaları, kendisi dışında hiçbir yazılımın okuyamayacağı şekilde şifreler.

    WhatsApp Databases silinirse ne olur?

    Databases klasörünü silmenizin WhatsApp'a hiçbir zararı yoktur. Sadece o güne kadar yapmış olduğunuz yedeklemeler silinmiş olur hepsi bu. Onun dışında "Databases'i silince WhatsApp çöker, kullanamazsın" gibi bir durum yok.

    Databases klasörünün telefonunuzda durmasının da hiçbir zararı yoktur. Yani Databases önemsiz bir bölüm değil, telefonunuzda durabilir. Zaten çok fazla yer kaplamıyor, varlığını bile hissetmezsiniz.

    omercik omercik (9418)