WhatsApp olan telefonlara casus uygulama yüklendiği doğru mu?

Bugün bir gazete haberinde okudum. Whatsapp kullanan telefonlara casus program yüklendiğini yazıyordu. Bu casus program ile ne yapılabilir, benim telefonuma casus program yüklendi mi nasıl anlarım?

acemiadam acemiadam (220)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bunun için bir video çektim: https://www.youtube.com/watch?v=waILeTRBUJA

    Whatsapp yüklü telefonlara uzaktan casus yazılım yüklenmesine olanak sağlayan bir güvenlik açığı keşfedildi. Bu açık ne zamandır var kimler bundan etkilendi belli değil. Bu güvenlik açığını WhatsApp mühendisleri bu ayın başında keşfettiler.

    Bu güvenlik açığı hem Android hem de IOS yani iPhone cihazları kapsıyor. Her ikisi de bundan etkileniyor. Güvenlik açığı şu şekilde çalılıyor:

    1. Saldırgan Whatsapp sesli arama ile kurbanın telefonunu arıyor.
    2. Kurbanın telefona cevap vermesine gerek yok. Yani Saldırganın sadece sesli arama yapması yetiyor.
    3. Sesli arama esnasında kurbanın telefonuna  Pegasus spyware adlı casus yazılım yükleniyor.
    4. Sesli arama kaydı kurbaın bilgisayarından siliniyor. Yani siz olanın bitenin hiç farkında değilsiniz.
    5.  Pegasus spyware ile kurbanın telefonundan istenilen tüm bilgiler çalınıyor (telefon numaraları, mesajlar, resimler,telefonda olan her şey)

    Aşağıdaki WhatsApp sürümleri bu saldırıdan etkileniyor:

    • WhatsApp - Android v2.19.134 versiyon altındaki tüm cihazlar
    • WhatsApp Business - Android v2.19.44 versiyon altındaki tüm cihazlar
    • WhatsApp - iOS (iPhone)  v2.19.51 versiyon altındaki tüm cihazlar
    • WhatsApp Business - iOS  v2.19.51 versiyon altındaki tüm cihazlar
    • WhatsApp - Windows Phone - v2.18.348 versiyon altındaki tüm cihazlar

    Çözüm içinse Google Play ve App Store'dan acilen Whatsapp güncellenmesinin yüklenmesi gerekiyor.

    alattin alattin (16999)