WhatsApp'ta kalite kaybı olmadan fotoğraf ve video gönderme

WhatsApp'ta kalite kaybı olmadan fotoğraf ve video gönderme mümkün mü?

WhatsApp kalite düşüşü nasıl engellenir?

WhatsApp fotoğraf ve video kalitesi düşüyor, nasıl yüksek kalitede gönderirim?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    WhatsApp fotoğraf kalitesi ve video kalitesi düşme sorunu nasıl engellenir?

    WhatsApp üzerinden birine fotoğraf ve video gönderdiğimizde, WhatsApp o fotoğrafın veya videonun boyutunu ve kalitesini ciddi anlamda düşürüyor. Bu yüzden hepimiz kalite sorunu yaşıyoruz. Ancak whatsapp kalite düşüşünün önüne geçmek için çok pratik bir yöntem var: Fotoğrafı veya videoyu Belgeler üzerinden göndermek. WhatsApp, Belgeler ikonuna tıklayarak seçtiğimiz dosyalar üzerinde sıkıştırma yapmıyor ve böylece dosyayı hiçbir kalite kaybı yaşamadan gönderebiliyoruz.

    İlk olarak bu örnekte kullandığım fotoğrafın orijinal haline ait bilgiler şu şekilde:

    Çözünürlük: 2448x3264

    Boyut: 5,08 MB

    Şimdi iki farklı senaryoda WhatsApp'tan bir arkadaşıma fotoğrafı göndermeyi deneyeceğim.

    1-) İlk olarak günlük hayatta her zaman kullandığımız yöntemle, yani Galeri ikonuna tıklayarak gönderdim.

    Bu şekilde gönderdikten sonra fotoğrafın çözünürlüğü 1200x1600 oldu. Yani WhatsApp, bu fotoğrafı ciddi anlamda sıkıştırmış ve kalitesini düşürmüş.

    2-) Şimdi bir de aynı fotoğrafı Belge ikonuna dokunarak gönderdim.

    Bu şekilde gönderdiğimde ise en ufak bir kalite kaybı bile yaşanmadı. Yani yine 2448x3264 çözünürlüğünde sorunsuz bir şekilde gönderildi. Yani WhatsApp kalite düşüşü bu senaryoda yaşanmadı.

    Özetlemek gerekirse, WhatsApp'ta bir arkadaşınıza fotoğraf veya video gönderirken, Galeri yerine Belgeler üzerinden gönderirseniz en ufak bir kalite kaybı bile yaşanmıyor. Bu arada aynı durum videolar için de geçerli. Herhangi bir videoyu da Belgeler üzerinden arkadaşınıza gönderirseniz, hiçbir kalite kaybı yaşamadan gider.

    WhatsApp kalite düşüşü sorununun en basit çözümü budur.

    omercik omercik (9418)