Whatsapp'tan "Adidas Kadınlar Günü hediyesi! Adidas 1 milyon çift ayakkabı veriyor!" linkine tıkladım telefonuma zarar gelir mi?

0

Whatsapp'tan "Adidas Kadınlar Günü hediyesi! Adidas 1 milyon çift ayakkabı veriyor!" diye bir mesaj geldi. Telefonum android. Whatsapp'ta bir arkadaşımdan gelen güya çekilişle ayakkabı dağıttığı yazan, boş bulunarak tıkladığım link açıldığında ekranda (yanlış hatırlamıyorsam ben henüz bir şeye tıklamamışken)  "kimliğiniz doğrulandı" şeklinde bir şey çıktı ve ben hemen çıktım o linkten. Virüs bulaşmış olma ihtimali oldukça tedirgin ediyor.  Ne yapmalıyım? Whatsapp'tan gelen bir mesajda tıklanmaması gereken bir linke (zararlı) tıklandığında telefonu zarardan korumak için ne yapılabilir?

 

tutor tutor (5)
5 ay önce sordu

  • inceliyoruz. Sana bilgi vereceğiz hakan 5 ay önce

Toplam 1 Cevap


0

Az önce bununla ilgili bir video yükledim: 

https://www.youtube.com/watch?v=Af8rouyb6DI

Adidas Kadınlar Günü hediyesi! Adidas 1 milyon çift ayakkabı veriyor bir dolandırıcılık girişimidir.  Telefonunuza virüs bulaşmıyor ama anket sonunda, çark çevirdikten sonra karşınıza gelen (operatör seçiminden sonra) numarayı ararsanız faturanıza ek ücret gelecektir.

Aranılan numara yurtdışı bir telefon numarası. Her oparatör farklı ücretlendiriyor.  Operatörünüzü arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca ücretli bir servise üyelik başlatabiliyor. Bu durumu da operatorünüzü arayarak sorabilirsiniz. Türkcell, Türk Telekom ya da Vodafone gibi hangi operatörü kullanıyorsanız onu arayarak ücretli aboneliği iptal edebilirsiniz. Elbette eğer başlattıysanız.

 

 

alattin alattin (15727)
5 ay önce cevaplandı

  • Bende açılan sayfada bir anket veya çark çıkmadı. Hafıza oyunlarındaki benzer böyle ekranda bir sürü ayakkabı kutusu belirdi ve ardından telefon numaramı girmem gerektiği yazıyordu ve şu an hatırlayamadığım bir şey daha vardı. Asıl olay; ben hiçbir bilgi vermeden, girmeden "kimlik doğrulandı" yazısı çıktı ve ben hemen kapadım sayfayı. "Kimlik doğrulandı" demek bilgilerimi çalmış olabilecekleri anlamına gelir mi yada ne demektir, ne yapabilirim tutor 5 ay önce
  • @tutor "kimlik doğrulandı" "Ip adresi alındı" gibi sahte mesajlar çıkıyor. Bu mesajların hiç bir anlamı yok. Bir telefon numarasını aramadıysan ya da mesaj atmadıysan, telefona uygulama indirmediysen bir sorun olmaz. alattin 5 ay önce
  • valla içime su serptiniz, çok teşekkür ederim aydınlattığınız için. Bu arada videonuzu da izledim emeğinize sağlık tutor 5 ay önce
  • @tutor çok teşekkürler böyle bir sorundan bizi haberdar ettiğin için alattin 5 ay önce
üyelik gerektirir

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol