Widdit Suggested Terms kaldırma

0

Widdit Suggested Terms Google öneri benzeri bir öneri eklentisidir. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir ve siz farkında olmadan bilgisayarınıza kurulur. Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi internet tarayıcıları üzerinden arama yapmak istediğinizde, google.com'a girip arama yapmak istediğinizde Widdit Suggested Terms tarafından size öneriler sunulur.

Aşağıda Widdit Suggested Terms kaldırma resimli olarak anlatılmıştır. Widdit kaldırma şu aşamalardan oluşacaktır:

 1. Programlardan Widdit Suggested Terms kaldırma
 2. AdwCleaner ile Widdit Suggested Terms kaldırma 
 3. Junkware removal tool ile Widdit Suggested Terms kaldırma
 4. Malwarebytes antimalware ile virüs temizleme
hakan hakan (13454)
6 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap


0

Widdit Suggested Terms  nasıl kaldırılır? Widdit Suggested Terms nasıl temizlenir? Widdit Suggested Terms virüs mü?

Widdit Suggested Terms  Google arama sonuçlarını değiştiren bir eklentidir.

Widdit Suggested Terms Google.com üzerine aramalar ile ilgili size öneriler bulunur. Bu önerilerin tamamı sponsor reklamlarını barındırır. Bu reklamların amacı Widdit Suggested Terms üzerinden  reklam veren sponsor sitelere trafik oluşturmak, bu yöntem ile para kazanmaktır.

Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcıların ana sayfası Widdit.com ilişkili bir web sitesi olur. Widdit Suggested Terms  üzerinden yapılan aramalar yanıltıcı olabilir. Widdit Suggested Terms sponsor linklerini üst taraflara taşıyabilir bu sebepten bu arama motoru üzerinde yapılan arama sonuçları aldatıcı olabilir.

Widdit Suggested Terms virüs mü?

Widdit Suggested Terms virüs değildir. Potansiyel istenmeyen yazılımlar, Reklam Yazılımları grubuna giren bir programdır. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınız kurulurlar. Kullanıcının program kurarken yaptığı dikkatsizlikten faydalanırlar. Örneğin Youtube video downloader yazılımı bu tür ücretsiz yazılımlara iyi bir örnektir. Youtube video downloader yazılımını yüklediğinizde onunla beraber pek çok tarayıcı korsanı  ve potansiyel istenmeyen yazılım, reklam yazılımı yüklenir.

Program kurarken dikkatli olmalısınız. Pek çok reklam yazılımı, potansiyel istenmeyen yazılım gömülü olarak ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Örneğin siz Daemon Tools programın yüklemek istersiniz fakat bu program ile birlikte bilgisayarınıza reklam yazılımları, PUP yani potansiyel istenmeyen yazılımlar da yüklenir.

Bu yazılımlar virüs değildir. Virüsler kendi kendini kopyalama ve çoğaltma yeteneğine sahiptir. Virüsler amaç olarak sistemi yavaşlatmak veya çökertmek amaçlı tasarlanırlar.  Fakat potansiyel istenmeyen yazılımlarda virüsler gibi tehlikeli olabilirler.  Aşağıdaki anlatılan aşamalarda virüs temizleme işlemide yapılacaktır. O sebepten tüm aşamaları eksiksiz yapmanız önerilir.

Virüslerden korunamk için mutlaka bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows XP gibi Windows işletim sistemleri için oldukça güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımları vardır. Ev kullanıcılarının virüslerden korunması için bu antivirüs yazılımları oldukça faydalıdır. Virüsler potansiyel istenmeyen yazılımlardan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, şifre, kullanıcı adı, kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi çalabilir.

Bu tür istenmeyen yazılımlar pek çok kullanıcı tarafından reklam virüsü olarak adlandırılır. Reklam virüsü tanımlaması hatalı bir tanımlamadır. Virüs yazılımlar sistemde kendilerini gizlerler ve bilgi çalmak, sistemi çalışamaz hale getirmek, bilgisayarı yavaşlatmak, kredi kartı, banka bilgileri, şifre kullanıcı adı gibi kritik bilgileri çalmak gibi hedefleri olabilir.

Windows 8.1 / Windows 8 / Windows7 / Windows XP uyumlu antivirüs programları hangileridir? linkinden ücretsiz bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

 

Aşamalardan birinde bir sorun ile karşılaşırsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz. Widdit Suggested Terms temizleme aşamalarından en önemlisi ilgili programın tespit edilmesidir. Eğer Widdit Suggested Terms yazılımını kaldırmazsanız aşamalar işe yaramayacaktır. 

Widdit Suggested Terms kaldırma Adım 1 :  Widdit Suggested Terms yazılımının kaldırılması.

Widdit Suggested Terms  kaldırma işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

 • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

 • Widdit Suggested Terms ile ilişkili programlarını bulun sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin. Widdit Suggested Terms   ile ilişkili programı şu programlardan biri olabilir:

   Widdit Suggested Terms , Complitly,

 • Eğer bu programlardan birisi yoksa ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz.Widdit Suggested Terms nasıl kaldırılır? programlar ve özellikleri

Programlar içerisindeki Widdit Suggested Terms programını sağ tuşla tıklayın ve kaldır'ı seçin

 

Widdit Suggested Terms kaldırma Adım 2 : Adwcleaner ile Widdit Suggested Terms kaldırma

AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan Widdit Suggested Terms  kaldırma

 1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

   linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
 2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
 3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
  Widdit Suggested Terms  kaldır - adwCleaner
  ADWCleaner Widdit Suggested Terms  istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
 4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Widdit Suggested Terms  ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
  Widdit Suggested Terms kaldırma - temizleme ekranı
  ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

Widdit Suggested Terms kaldırma Adım 3: Junkware Removal ile Widdit Suggested Terms  temizleme

Junkware Removal  aracı ile  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından  Widdit Suggested Terms  temizleme

Junkware Removal, Widdit Suggested Terms  uzantılarını  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile   Widdit Suggested Terms  kaldırma işleminde,  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki Widdit Suggested Terms   uzantılarını sileceğiz.

 1. Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır? linkinden Junkware temizleme aracını indirin.

 2. İndirdiğiniz  JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
 3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
  Widdit Suggested Terms kaldırma - temizleme aracı ile tarama
  Bu işlem biraz vakit alacaktır.  Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
 4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

 

Firefox, Google Chrome, Internet Explorer kısayollarının temizlenmesi:

Widdit Suggested Terms aynı zamanda tarayıcı kısayollarınıda hedef alır ve değiştirir.  Tarayıcı kısayollarının Widdit Suggested Terms 'den temizlenmesi için kısayol temizleyici aracı kullanabilirsiniz

 1. Kısayol temizleme programını buradan indirebilirsiniz. (Shortcut cleaner)
 2. Kısayol temizleme programının indirme işlemi bittiğinde sc-cleaner.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
 3. Kısayol temizleme programı otomatik çalışır ve bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
 4. Shortcut cleaner Finished ekranı geldiğinde temizleme işlemi biter Tamam'ı tıklayın.
 5. Not defterinde bir rapor ekranı gelecektir. Bunu kapatabilirsiniz.
 6. Shortcut cleaner kısayol temizleme işlemi bittikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.
 7. Aşağıdaki aşamalardan Internet Explorer, Chrome, Firefox ile ilgili olanların bazıları kontrol amaçlıdır. Aşamada anlatılan durum sizde yoksa sonraki aşamaya geçin.

 

Widdit Suggested Terms kaldırma Adım 4: Internet Explorer, Chrome, Firefox resetleme

Widdit Suggested Terms 'i Internet Explorer'dan kaldırma

Internet Explorer içerisinde "Dişli" şeklinde görünen ikonu tıklayın ve Internet explorer'ın işlem menüsüne ulaşın.

Buradan İnternet Seçenekleri - Internet Options bölümünü tıklayın.

Widdit Suggested Terms nasıl kaldırılır? Internet Explorer internet seçenekleri

Buradan Gelişmiş - Advanced  sekmesini tıklayın ve açılan pencereden Sıfırla - Reset 'i seçin.
Widdit Suggested Terms nasıl silinir? Internet Explorer sıfırlama

 

Reset butunundan sonra açılan pencereden "Kişisel ayarları sil"  "Delete personal settings" i işaretleyin ve Sıfırla - Reset i tıklayın.

Widdit Suggested Terms nasıl temizlenir? Internet explorer kişisel ayarları sil

 Widdit Suggested Terms 'i Firefox'tan kaldırma

Firefox içerisinde en tepede solda bulunan Firefox yazısının yanındaki aşağı ok butonunu tıklayın ve açılan menüden Yardım - Help > Sorun giderme bilgisi - Troubleshooting Information seçin

Widdit Suggested Terms  nasıl silinir firefox

açılan pencereden Firefoxu Sıfırla - Reset Firefox seçin.

 

Widdit Suggested Terms 'i Chrome'dan temizleme

Chrome içerisinde sağ üst köşede alt alta bulunan üç çizgi şeklindeki Chrome menüsünü tıklayın.

Ayarlar > Ayarlar'a gelin Görünüm  > Ana Sayfa düğmesini göster tıklayın. Yeni Sayfa Sekmesi Değiştir tıklayın. Survey 2014 linki varsa buradan kaldırın.

Daha sonra Chrome uzantılarını Extentions kontrol edin.

Araçlar > Uzantıları seçin.

Widdit Suggested Terms nasıl temizlenir chrome

Chrome uzantıları - Extentions içinde ne olduğunu bilmediğiniz tüm eklentileri silin (varsa  Widdit Suggested Terms , RelopiX, You-bar, IsoBuster Toolbar, Ask.ComAsk Toolbarlinkbucks.comSweet PageBrowserDefenderMysearchresults, aartemis​​, Nation zoomHizliarama.com, Yontoo gibi). Silme işlemini eklentinin yanındaki çöp sepeti ikonundan yapabilirsiniz.
Chrome Widdit Suggested Terms uzantılar kaldır

Daha sonra yine ayarlar bölümüne girin. Sayfanın altına doğru "Arama motorlarını yönet" i tıklayın. 

Ve varsayılan arama moturunuzu değiştirin.

Widdit Suggested Terms nasıl temizlenir? chrome varsayılan arama motoru değiştirme

 

 

 

ADIM 5:  Bilgisayarın malware gibi zararlı yazılımlardan arındırılması.

Bu adımd​a bilgisayarınıza bulaşan malware yazılımlar temizlenecektir.

Son olarak bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

 1. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
 2. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
  Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? 

MalwareBytes bilgisayarınızı Browser Hijacker yani tarayıcı gaspçısı yazılımlara karşı tarayacaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra Widdit Suggested Terms 'i bilgisayarınızdan silinecektir.

Anlatımlar Windows 7 işletim sistemi için yapılmıştır fakat Windows VistaWindows 8 ve Windows XP için kolayca uygulanabilir.

Sorun devam ederse uzmanim.net'e bildirebilirsiniz.

hakan hakan (13454)
6 yıl önce cevaplandı

üyelik gerektirir

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol