wifi ağı üzerinden evde bulunan telefonlara virüs bulaşabilir mi?

wifi ağı üzerinden evde bulunan telefonlara virüs bulaşabilir mi trojan virüsü gibi ve modemi değiştirmek çözüm olur mu evdeki tüm telefonlara virüs bulaştığını düşünüyorum nasıl temizleyebilirim?

Anonim Anonim (156)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Evet Wi-Fi üzerinden cihazlara (telefon, tablet) virüs bulaşabilir.

    Android cihazları hedef alan Switcher Trojan adlı bir yazılım yanlış hatırlamıyorsam 2017 yılında tespit edildi.  Bazı Adsl modemler güvenlik açığı barındırıyor.  Özellikle  TP-LINK firmasının eski bazı modellerinde ciddi bir güvenlik açığı söz konusu.

    Bu konuda daha fazla bilgiyi şuradan bulabilirsin: modem virüsü nasıl temizlenir?

    Ben kısaca anlatayım, zararlı yazılım girdiğin bir siteden modemine erişiyor ve modeminin DNS gibi bilgilerini değiştiriyor.  Zaman zaman da seni farklı sitelere yönlediriyor.

    Eğer eski bir modem kullanıyorsan yeni bir modem alman iyi olacaktır. Telefonları da sıfırlayabilirsin. Sıfırlamak sorun olacaksa  Malwarebytes, Kaspersky gibi  yazılımlar ile telefonları taratmanda fayda var.

    alattin alattin (16984)