wifi bağlantı sorunu

merhabalar. gün içinde çok sık olmamakla beraber genelde akşamları modemin kablosuz bağlantısında sorun oluyor. bu sorun genellikle telefondan bağlandığımda gözüküyor çok nadir de laptoptan. modemi açıp kapatınca sorun düzeliyor.  masaüstü bilgisayarda herhangi bir bağlantı kopukluğu yok. sizce neden olabilir bu sorun ? telefon iphone 5 modem asus dsl-N12E.  ve modemin hemen üstünde telsiz telefon var

ttolgaer ttolgaer (8)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    -1

    Wi-Fi bağlantı sorunlarında ilk yapılması gereken driver ve firmware güncellemesi yapmak olmalı.

    Yani önce ADSL modeminize ait bir Firmware güncellemesi var mı kontrol edin.

    Hem telefonda hem de bilgisayar ile bağlantı kopması sorunu yaşıyorsanız sinyal seviyesini kontrol edin.

    Telefon ve laptop bilgisayarınız sinyal seviyesine yeterince erişebiliyor mu bunu kontrol edin.

    Aynı zamanda telsiz telefon gibi sinyal üretren ve belirli bir frekansda yayın yapan cihazlar kablosuz ağ sinyallerine sorun çıkartabilir.  Telsiz telefonu devre dılı bırakıp deneyebilirsiniz.

    Ayrıca sorun kablosuza erişimde mi oluyor yoksa adsl modeminizin internet bağlantısı mı kopuyor öncelikle bu ayrımı iyi yapın. Pek çok kullanıcı kablosuz ağ sinyali ile ilgili sorun yaşadığını düşünürken aslında sorunun modemin internet bağlantısının kesilmiş olduğunun farkına varmıyorlar.

    Bunu da anlamak için yapmanız gereken laptopu kablo ile modeme bağlamak ve aynı zamanda telefon ile intetnere girmek.

    Bu işlem sırasında eğer  hem telefon hem bilgisayardan internere erişimiz kesiliyorsa internet bağlantınız ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

    Aynı zamanda laptop bilgisayarınızdaki ağ kartı sürücülerinin güncelliğinden emin olun.

    Ayrıca Asus DSL-N12E adsl router ile ilgili wi-fi sorununu sadece siz yaşamıyormuşsunuz.  Şöyle kısa bir araştırma yaptım benzer sorunu yaşayan kullanıcılar mevcut.

    Asus DSL-N12E Wi-fi sorunu ile ilgili yapılacak diğer bir işlem adsl modem içerisinden farklı bir sinyal kanalını kullanmayı denemek olabilir.

    Asus DSL-N12E arayüzünden farklı bir kanal seçmeyi deneyebilirsiniz.

    hakan hakan (15394)
    9 yıl önce cevaplandı

    • modem kendi otomatik seçiyor kanalın dün 10 du bugün 11 mesela bunu sabitlemem gerekiyor mu ? sonuçta boş olan kanalı kendi seçiyor diye biliyorum. adsl kopukluğu değil tamamen wifi ile bağlanmada sorun var ve aynı oda içinde olduğundan sinyal düşüklüğü söz konusu değil. denk mi geliyor bilmiyorum ama notebooku kapattıktan sonra sanki telefonun wifi sıkıntısı başlıyor birkaç kere bu şekilde denk gelince pek bi bağlantı kuramadım arasında açıkcası . son olarak bi güncelleme var modeme ait ama diğer güncellemelerde for Turkish için derken bunda öyle bir belirtme yok yinede indirip güncellemeyi önerir misiniz ? ttolgaer 9 yıl önce
    • Sizin yerinizde olsam modem güncellemesini yaparım. Dilin pek bir önemi yok sadece arayüzün dili Türkçe olmayacaktır. Bazen farklı wi-fi alıcılar birbinin sinyal seviyesini engelleyebilir. Ama siz de tam tersi söz konusuymuş. Bilgisayarı kapatınca telefon sorunsuz çalışıyor deseniz mantıklı gelecekti. Ben olsam güncellemeyi yüklerdim. hakan 9 yıl önce