Win32 powemet virüsü nasıl temizlenir?

Microsoft security essentials sürekli virüs uyarısı veriyor ve verdiği uyarı içinde trojan: Win32/Powemet.A!Reg turuva atı buluyor. Fakat Win32/Powemet virüsünü temizle dediğimde temizleme işlemi başarılı olamıyor.

Win32/Powemet virüsü nedir, Win32/Powemet virüsü nasıl temizlenir?

hakan hakan (15424)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Win32 Powemet virüsü bir tür truva atıdır. Win32/Powemet trojanı farklı adlar ve sürümler ile karşınıza çıkabilir:

    • Win32/Powemet.B
    • Win32/Powemet.A

    Win32 Powemet bulaşan bilgisayarda özellikle kayıt defterine bazı girdiler oluşturuyor. Behavior:Win32/Powemet.B!attk veya Trojan: Behavior:Win32/Powemet.A!reg adı ile Microsoft security essentials tarafından tespit edilebiliyor fakat temizlenemiyor. Microsoft security essentials tarama sonucunda ekranda virüs tespit edildiğine dair mesaj veriyor ama iş temizlemeye gelince başarısız oluyor. Virüs / tojan genelde Rusya merkezli bir sunucuya bağlanıyor ve çaldığı bilgileri gönderiyor. Bu sunucu kayıt defterinde server2.aserdefa.ru/restore.xml gibi bir sunucu adresi kayıt ediyor ve bu sunucu ile iletişime geçiyor.

    Win32/Powemet.B virüsü ve Win32/Powemet.A virüsü nasıl temizlenir?

    Win32/Powemet.B  ve Win32/Powemet.A virüslerini temizlemek için Malwarebytes anti-malware kullanabilirsiniz.

    1. Malwarebytes anti-malware yazılımı buradan indirin.
    2. Programı kurun ve linkte anlatıldığı gibi bilgisayarda virüs taraması yapın.

    Malwarebytes, Win32/Powemet.B  ve Win32/Powemet.A virüslerini tespit edip temizleyecektir.

    Win32/Powemet.B ve Win32/Powemet.A bilgisayardan şifre, kullanıcı adı, kredi kartı bilgilerini çalmak için kullanılan bir virüstür. Aynı zamanda saldırganlar Win32 Powemet truva atı sayesinde uzaktan bilgisayarınıza girebilir, resim, video gibi verilerinizi çalabilir ve görüntüleyebilir. Bu sebepten Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesabı şifrelerinizi değiştirmeniz, o bilgisayar üzerinde kredi kartı kullandıysanız kredi kartı bilgilerinizi banka üzerinden değiştirtmeniz önerilir.

    hakan hakan (15424)