WinDirStat nedir ? Nasıl kullanılır ?

WinDirStat nedir ?

Nasıl kullanılır ?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    WinDirStat nedir ?

    WinDirStat diskinizde ki tüm dosyaları tarayarak, hangi türde dosyaların ne kadar yer kapladığını belirtir, sizde buna göre hangi dosyaları sileceğinize karar verirsiniz bu sayede sistemdeki yüksek boyutlu dosyalardan arındırmış olursunuz.

    WinDirStat nasıl kullanılır ?

    Öncelikle aşağıda ki linkten programı indirin.

    Setup dosyasını açın ve kurulum işlemini başlatın.

    Uygulamayı açıp tarama işlemini başllattığımıza göre artık işleme geçelim.

    • Yukarıda ki fotoğrafta RPF dosyası 88,9 GB yer kaplıyormuş, RPF Dosyası ise GTA 5'in oyun dosyalarındandır.
    • SCS Dosyası ise ETS2, ATS oyunlarının dosyasıdır, modlar ile birlikte 21,9 GB gösteriyor.
    • MP4 ise, video dosyası bende 19,6 GB kaplıyor muş.
    • VPK ise, CS:GO'nun oyun dosyalarıdır, 15,3 GB kaplıyor.
    • MKV ise, video oynatma dosyası, 10,9 GB yer kaplıyor.
    • SYS ise, adından anlaşılacağı üzere sistem dosyası, ellemeyelim.
    • .ASSETS ise, adından anlaşılacağı üzere assets dosyası, genelde Unity ile yapılmış oyunların dosyalarının uzantıları böyle oluyor.
    • .BSP ise, harita dosyasıdır, CS:GO gibi oyunların harita dosyalarıdır.
    • .MSi ise, Windows Yükleme Paketidir.
    • .EXE ise, Uygulama uzantısıdır.
    • .JAR ise, java dosyasıdır. Ve daha binlerce uzantı var, hepsini aynı konuya yazamam ama önemli olanlarını burada belirtmek istedim.

    Bu şekilde hangi dosyanın ne kadar boyut kapladığını öğrendikten sonra, o dosya ile ilgili gereken işlemi yapabilirsiniz. Kullanışlı bir program, elle tek tek hangi programın ne kadar yer kapladığını araştırmaktansa bu programı kullanmak daha avantajlı. Windows.old dosyası ise, 2004 sürümüne güncelleditken sonra, eski windows sürümünün tutulduğu dosyadır bunu ayriyetten belirtiyim,eski windows da denilebilir.

    hydra hydra (3800)