Windows 10 Ara sunucu nasıl kapatılır?

Windows 10 ara sunucu kapatma işlemi nasıl yapılır?

Windows 10 işletim sisteminde ara sunucu ayarı nasıl kapabılır?

hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 Ara sunucu nasıl kapatılır?

    Ara sunucu, kullanıcıların daha hızlı ve anonim şekilde internete firmesini sağlayan bir sunucu türüdür.  Bir web sitesine girmek istediğinizde istek önce ara sunucuya iletilir. Ara sunucu bu isteği alır ve sizin için ilgili web sitesindeki verileri size sunar, bir yandan da bu verileri kendi üzerinde saklar.  Siz gün içinde tekrar ilgili siteye girmek istediğinizde bu sefer web sitesini ikinci defa ziyaret etmez, daha önce kendinde tuttuğu web sitesi verilerini size sunar. Böylelikle web sayfaları daha hızlı açılmış olur. Aynı zamanda bu size anonimlik sağlar. Yani Ip adresini gizlenir.

    Ara sunucu önceki yıllarda çok daha fazla kullnılıyordu. Artık web siteleri çok hızlı günclleniyor bu sebepten ara sunucular eski etkisini yitiriyor. Fakat hala anonim olmak önemli bir konu.

    Windows 10 işletim sisteminde çeşitli yazılımlar sizin bilginiz dışında ara sunucuyu değiştirebilir. Bu durumda  yapmanız gereken şey ara sunucuyu kapatmaktır. Eğer ayarlarınızda ara sunucu bilgisi hatalı girildiyse Google Chrome tarayıcı size Bu siteye ulaşılamıyor
    uzmanim.net ana makinesinin yanıt vermesi çok uzun sürdü.
    hatası döndürür. Eğer Edge tarayıcısı kullanıyorsanız o zaman Ara sunucuya bağlanılamıyor hatası alırsınız. Ara sunucu kapatmak için şu işlemleri yapmalısınız:

    Ara sunucu kapatma

    Ara sunucu ayarını iki şekilde kapatabilirsiniz: Edge tarayıcı üzerinden ve kayıt defteri üzerinden

    Ara sunucu kapatma: Microsoft Edge tarayıcısı içinden Ara sunucu kapatma:

    1. Edge tarayıcısını açın.
    2. Sağ üst köşedeki ... simgesini tıklayın.
    3. Ayarlar seçeneğine gidin.
    4. Ayarlar bölümünün altındaki Gelişmiş Ayarları Görüntüle seçeneğini tıklayın.
    5. Ara sunucu kurulumu > Ara sunucu ayarlarını aç seçeneğini tıklayın.
    6. El ile ara sunucu kurulumu bölümünü bulun.
    7. Burada Ara sunucu kullan seçeneğini kapalı konuma getirin.
    8. Ara sunucu sayfasını X simgesine tıklayarak kapatın.

    Ara sunucu kapatma:  Kayıt defteri üzerinden ara sunucu kapatma:

    Kayıt defteri bilgisayarınızla, işletim sisteminizle ilgili pek çok ayarın tutulduğu bir yerdir. Burada işlem yaparken dikkatli olmalısınız. Eğer bu konularda iyi değilseniz bilen birilerinden yardım almanız iyi olacaktır.

    1. Windows ve R tuşlarına basın ve açılan pencereye regedit yazıp enter tuşuna basın.
    2. Regedit üzerinde şu yolu izleyin:
      Bilgisayar\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings
    3. Sağ panelde ProxyEnable ayarını bulun ve çift tıklayın.
    4. 1 değerini yapın.
    5. Bu şekilde ara sunucuyu kapattınız.
    6. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın.

    Her iki yöntemden birini kullanabilirsiniz. Eğer ara sunucu kullan seçeneği aktif değilse o zaman şu çözüme bakmata fayda var:

    Ara sunucu kullan kapanmıyor sorununun çözümü nedir?

    hakan hakan (15409)