Windows 10 Asus Laptop donma sorunu

Arkadaşlar çoğunlukla oyunlar acılırken veya ortalarında bilgisayar herhangibir hata uyarısı vermeden aniden donuyor kalyor ve o anda bir ses oynatılıyorsa ses rrrrrrrrrrrr şeklinde donuyor ardından fanlar deli gibi hızlanıyor power tuşuna basılı tutup aç kapa yapıyorum ve şifremi girip windows açılırken veya açıldıktan sonra birdaha donuyor ardından birkaçkez daa reset atıyorum acılana kadar.... başlarda çok nadir olsa da şimdi çok sık ve çok sinir başıcı olmaya başladı sizce sorun he olabilir pc özelliklerim

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-x550vx-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-ram-1tb-hdd-gtx950m-4gb-15-6-w10-notebook.html

woow woow (18)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Aldığınız hata donanımsal sebeplerden meydana geliyor gibi duruyor.Yaşadığınız soruna bakılırsa genelde ilk akla gelen seçenekler;

    • Bilgisayarın sıcaklıklarının anormal şekilde artması ve bilgisayarın kendini koruma amacıyla kapanması.
    • Bilgisayarın harddiskinde donanımsal bir hata olması ve belirli aralıklarla bilgisayarın aniden işlemlere cevap vermemesi, donması ve hiçbir işlemin yapılmaması.

    Öncelikle ilk olarak sıcaklıkları kontrol edin

    Bilgisayarınızın Anakart, işlemci, ekran kartı, harddisk gibi detaylı tüm sıcaklıklarını HWMonitör isimli program ile öğrenebilirsiniz.Buraya tıklayarak HWMonitor programını indirebilirsiniz.Bilgisayarınızın sıcaklıklarının normalden yüksek olması durumunda, bilgisayarınızın içini açarak toz temizliği ve termal macun değişimi yapmalısınız.

    Harddisk sağlığını kontrol edin

    Bilgisayarınızın harddisk sağlığını kontrol ederek sorunu tespit edebilirsiniz.Harddiskinizin sağlığını HD Tune isimli program ile test edebilirsiniz.HD Tune harddisk üzerinde bulunan hataları ve bad sactorları tarayacak ve harddiskin sağlığı hakkında size bilgi verecektir.Notebooklarda genelde taşınabilir olduklarından harddisk sorunları daha sıklıkla çıkabiliyor.Harddiskler çalışırken hareket ettirilmesini pek sevmezler.

    Harddiskinizin bad sactor ve hatalar genelde düzeltilemez olurlar.Umarım ki harddiskinizde donanımsal bir sorun olmaz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Düzenli olarak işlemci sıcaklıklarını kontrol ediyorum bir keresinde çalışırken çantaya koymuştum rrr diye bir ses gelmişti sanırım sorun hard diskte dediğiniz programıda indireceğim. woow 7 yıl önce
    • Bu arada problem rrr olayı olmadan öncedr var sizce üretim hatası vs olabilir mi ? woow 7 yıl önce
    • HD tunes programından status ve scan errorden sıkıntı yok tarama yaparken de (130 mb/s) en fazla 41 derece gördüm @ismailsarp woow 7 yıl önce

    Bilgisayarın güzelmiş. Böyle olmaması gerek. Eğer seste rrr diye bir sıkıntıda olyorsa işlemci bozulmuş olabilr. Sakın ama sakın tamirciye verme. Zira verirsen garanti gider. Sen en iyisi cihazı servise gönder. Eğer bilgisayar 5 dk kadar açık durabiliyorsa Core Temp programını indirip yükle ve işlemci sıcaklığına bak. İşlemci sıcaklığı 15-30 derece olmalıdır. Eğer sadece bilgisayarın açılmasıyla o derecenin üstüne çıkıyorsa bir teknik sorun var demektir. Ancak sen servise gönder. Asus yetkili servis için buyrun link:

    https://eu-rma.asus.com/pickup_europe/pickup.aspx?country=tr&_ga=1.243054274.1770587499.1487697800

    Başarılar dilerim ancak üzüldüm şahsen çünkü cihaz pahalı...

    sametc sametc (18)
    7 yıl önce cevaplandı

    • 35 derece felan oluyor genelde en kısa sürede garantiye göndereceğim inşallah bu arada bazen saatlerce bile açık kalabiliyor benim için bir bilgisayarı açıp kapamak bile kumar resmen :/ woow 7 yıl önce
    • @Sametc woow 7 yıl önce

    Sizin daha öncede bu soruna benzer  bir konunuz var. Leptopunuzun özellikleri çok iyi,alalı 1 ay oldu diyorsunuz.1 ayda böylesine sorun olması çok üzücü .Durumunuza üzüldüm. Bence teknik servisi arayıp  bu konu hakkında bilgilendirmelisiniz.Teknik servise gönderin .Asusun teknik servisi güvenilirdir.Çözümü  en kısa sürede hallediceklerini umuyorum. İnşallah sorununuz en kısa sürede düzelir.

    blackheaven blackheaven (728)
    7 yıl önce cevaplandı

    • İnşallah düzelir bu arada servisten kastınız garanti mi acaba ? woow 7 yıl önce
    • @Blackheaven woow 7 yıl önce
    • @woow evet zaten leptopunuz garanti kapsami icinde. Garantiye gondermelisiniz :) blackheaven 7 yıl önce
    • @Blackheaven ancak HD tune ve sıcaklık değerlerimde bir sıkıntı yok ve şifremi girene kadar da hiçbir sıkıntı olmuyor bir format atmayı denemelimiyim ? woow 7 yıl önce
    • @woow bilgisayarı yanlış hatırlamıyorsam 1 yada 2 aydır kullanıyorsunuz. Bu kadar kısa sürede bir sorun olcağını sanmıyorum ama denemekte fayda far tabiyki blackheaven 7 yıl önce
    • @Blackheaven yardımınız için teşekkürler umarım formattan sonra düzelir woow 7 yıl önce
    • @Blackheaven hocam bu arada nasıl format atıcam cdsiz pc ile aram pek iyi değilde :D birde eski forum konularında benimle aynı problemi yaşıyan bir arkadaş buldum inşallah cevap yazar ha u arada iki gün önce fark ettim konserve gibi şekil olan ışık söndüğün de donuyor sanırsam donanımsal problem woow 7 yıl önce