Windows 10 bilgisayarım aşırı derece yavaş. Disk %100

Merhaba,

Bundan 2 hafta önce bilgisayarım çökmüştü, sonunda halletik bir şekilde yedeklerimizi de kurtardık. Fakat format atmama rağmen disk kullanımı %100 ve çok çok ağır bir şekilde çalışıyor. Sistem özelliklerinden kaynaklı olduğunu sanmıyorum çünkü daha 2 ay önce aldım ve sistem özellikleri gerçekten iyi seviyede. Ne yapmam gerekiyor.

notify notify (538)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

      O&O Defrag programı ile disk birleştirme yapmanızı tavsiye ederim daha önce disk kullanımı %100 sorununu bende yaşamıştım bu program ile sorunum çözülmüştü.

      Ancak, bilginiz olsun harddiskiniz arızalıysa kısa süre sonra yine disk %100 sorunu yaşayabilirsiniz.

      Harddiskde donanımsal bir sorun varmı yokmu öğrenmek için HD TUNE programı ile HDD' yi test edebilirsiniz.

      Edit:

      Sorularınıza Cevap: Şunuda açıklamak isterim yanlış anlaşılma olmasın, Disk birleştirme işlemi Bilgisayarınızın Disk birimlerini yani Yerel Disk C:, Yerel Disk D: birimlerini birleştirmek anlamına gelmiyor. Örnek verecek olursak, Yerel Disk C 50 GB, YerelDisk D: 150 GB olarak düşünelim disk birleştirme yapıldığında Yerel Disk C yi ve D birimlerini birleştirip TOPLAM 200 GB yeni bir alan oluşturduğu anlamına gelmiyor.

      Disk birleştirmenin mantığını açıklamak ofsaytı açıklamaya benzetiyorum ne olduğunu biliyorsun ancak kelimeler yetersiz kalıyor yani bu durumu açıklamak iyi bir Türkçe gerektirdiğinden ve çalıştığım için zamanım dar olduğundan şuan tam açıklayamayacağım ama bir forum sayfasından alıntı yaparak açıklamaya çalışayım .

      • Disk birleştirme parçalanan disk alanını yeniden hizaya sokarak bilgisayarı hızlandırır.
      • Disk temizleme sürücüden gereksiz dosyaları silerek yer kazandırır ve hızlandırır.

      Disk birleştirmenin mantığı şudur:

      Verdiğim her harfi sürücü üzerinde bir dosya olarak düşün  Durum şu AAAAAAAAAABBBBBBBBBBCCCCCCCCCCDDDDDDDDDD her biri 10GB diyelim, oluşan A B C D olmak üzere 4 dosyamız olsun HDD üzerinde. Gün geldi B dosyasını sildin (oyun olur film olur her şey olur) ne oldu? AAAAAAAAA__________CCCCCCCCCCDDDDDDDDDD... ara boş kaldı... Sürücüde prensip olarak yazma işlemi baştan sona olduğu için yeni gireceğin 4er GB'lık X Y Z dosyaları önce o araya sığıştırılacak:
      AAAAAAAAAAXXXXYYYYZZCCCCCCCCCCDDDDDDDDDDZZ gördüğün gibi sonda iki Z oldu. yani Z dosyası parçalandı. Z dosyasını baştan sona okuyabilmek için HDD'nin okuyucu kafası C ve D'nin üzerinden atlamak zorunda kalacak.Nanosaniyelik bir vakit kaybı ama bunun gibi milyonlarca parçalanma gerçekleştiğinde sistemi ciddi şekilde yavaşlatabilir. İşte defrag o aradaki iki Z'yi alıp sona ekliyor. AAAAAAAAAAXXXXYYYYCCCCCCCCCCDDDDDDDDDDZZZZ haline getiriyor. Böylece okuyucu kafa diskler üzerinde bir oraya bir buraya koşuşturmak yerine durduğu yerden tüm dosyayı okuyabiliyor disk döndükçe. İyi bişey yani

      ogzkzu ogzkzu (286)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Yanıtınız için teşekkürler. Disk birleştirme olayı nedir? Yani benim bilgisayarımda tek bir sürücü ve disk var zaten windows(c) diye farklı bir sürücü yok Yerel Disk (D) gibi hepsi birleştirilmiş şekilde zaten sanırım. Biraz daha detaylandırabilirmisiniz disk birleştirme olayını? notify 6 yıl önce
      • Diskim de bozukdu sanırım zaten dediğim gibi çökmüştü zor kurtardık içerisinde ki bilgileri HD Tuna programını evde deneyeceğim onun için de teşekkür ederim. notify 6 yıl önce
      • @ogzkzu toprak34 6 yıl önce
      • Disk birleştirme hdd üzerinde sırası bozulmuş dosyaları belirli bir hizaya getirmeye yarıyor denilebilir. O&O Defrag programını kurduğunuzda zaten cihazınızdaki diskler sıralanacaktır. Sizde tek bir disk olduğu için Yerel Disk C: alanını seçerek analiz veya disk birleştirme işlemini başlat seçeneklerine tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. ogzkzu 6 yıl önce
      • Disk birleştirme eski işletim sistemlerinde (Windows XP ve öncesi) işe yarayan ama Windows 7 sonrası gereği olmayan bir sistem bakım ve performans işlemidir. Artık bu işleme gerek yoktur. Zira bu işlem Windows 7 ve sonrası işletim sistemlerinde ihtiyaç olması hallerinde (disk üzerinde dosyalar parçalandığında) otomatik olarak sistem tarafından gerçekleştirilir. Bu işlemi ayrıca el ile yapmak sistem performansına ya hiç katkı yapmaz yada belki farkedilemeyecek kadar az katkı yapar @ogzkzu @toprak34 @notify temmuz temmuz 6 yıl önce
      • Merhaba @temmuz son zamanlarda bazı markaların dizüstü modellerinde bu sorunla sık sık karşılaşmaktayım ve problemi Windows Disk birleştirmeyle veya Yukarıda bahsettiğim O&O Defrag programı ile çözmekteyim. Bahsettiğin konuyu karıştırıyor olabilme iihtimalin olabilir veya bende bilmiyor olabilirim. Ama bildiğim kadarıyla Disk birleştirme işlemi normal sabit diskler olduğu sürece devam edecektir. Aksi halde bunu ilk sisteminden kaldıran Windows olacaktır. Dediğin olay doğru olduğunu düşünecek olursak bahsettiğim gibi Windowsda bu özellik olmaması gerekiyor. Senin bahsettiğin olay Windows 7 işletim sistemiyle beraberinde gelen SSDler, disk yapısı gereği nand flash teknolijisyle üretildiği için evet SSDlerde disk birleştirme işe yaramayacaktır. Çünkü SSDler Windows 7 işletim sisteminden itibaren TRIM komutuyla otomatik olarak önbelleği temizliyor. Yani Windowsun TRIM özelliği açıksa SSD disklere disk birleştirme işlemini uygulamak saçma olacaktır. Tabi bunlar deneyimlerimle paylaştığım bilgiler belki içlerinde eksik veya hatalı bilgiler olabilir ama çok düşük bir ihtimal eğer senin dediğin durumla ilgili Windows tarfından veya Sabit disk firmaları tarafından açıklanan bir makale varsa benimle bu bilgiyi paylaşırsan memnun olurum. Ayrıca disk %100 problemiyle ilgili o kadar çok karşılaştım ki aşağıda paylaştığın linkleride denedim eminolabilirsin ama bende hiçbir işe yaramadı. En az 50 - 60 belki daha fazla disk kullanımı %100 sorununu O&O Defrag ve Windows disk birleştirme programlarıyla çözdüm. ogzkzu 6 yıl önce
      • Disk birleştirme (defrag) ile alakalı söylediklerin her nekadar genelde doğru şeyler olsada önceki yorumumdanda bahsettiğim şekilde bu işlemi modern işletim sistemleri otomatik olarak gerçekleştirir. Günümüz işletim sistemlerinde bu işlemin el ile yapılabilmesini sağlayan arabirim olması bunun aksini ispatlamaz ve zaten orada bu işlem için diski "çözümle" (denetle) düğmesi tıklandığında neredeyse her zaman "disk birleştirme gerekmiyor" mesajı alınır. Ayrıca yine o birimde otomatik disk birleştirmesi yaıldığına dair bilgilerde olur. Ancak belki istisnai hallerde ve geçici bir ihtiyaç olarak el ile defrag yapmak gerekebilirki bu yapılmasada zaten kısa bir süre sonra bu defrag işlemi sistem tarafından zaten otomatik yapılacaktır. Sen bunu web'de yeniden araştır istersen. Müsait olduğumda bende sana bu hususta yardımcı olabilirim @ogzkzu temmuz 6 yıl önce
      • Bu arada SSD'ler konu dışıdır. Onunla alakalı söylediklerin tamamen doğrudur ama tartışmamız zaten o değil @ogzkzu temmuz 6 yıl önce
      • @temmuz disk birleştirmenin sabit diske bir zararı var mı? İlk defa deneyeceğim. Parçalanma %30. Bir de Defraggler adlı programı kullanmayı planlıyorum. kalemlik100 6 yıl önce
      • Bir zararı olmaz. Ama başka bir programa gerek yok. Sürücü özellikleri arabiririminde Araçlar sekmesinden bunu yapabilirsin veya buradan yaparsan daha iyi olabilir (güvenirlilik olarak) @kalemlik100 temmuz 6 yıl önce
      • Ayrıca parçalanmışlık raporlarına yine Windows'un kendi raporlamasından bakmalısın. Oradan daha sağlıklı ve daha doğru, daha güvenilir parçalanma raporları elde edersin @kalemlik100 temmuz 6 yıl önce
      • Teşekkürler @temmuz. Kendi aracı haftada bir otomatik birleştirme yapıyormuş galiba. Şu anda parçalanma oranı %10'muş. 3. parti disk birleştirme programları bayağı bir yanıltıyor insanları galiba. kalemlik100 6 yıl önce
      • Evet, aynen öyledir. Farkettiğine sevindim @kalemlik100 temmuz 6 yıl önce

      @ogzkzu, @temmuz cevaplarınız için çok teşekkür ederim. En uygun zaman da dediklerinizi deniyeceğim. Umarım düzelir.

      notify notify (538)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Kolay gelsin :) temmuz 6 yıl önce