Windows 10 cihazım kapandı açılmıyor

Selamun aleyküm. Benim bir sorunum var nasıl halledeceğim bilemedim size yazıyorum. Windows 10 bilgisayarım var. Oyun oynarken Windows iki dakika sonra kapanacak diye uyarı verdi ve kapandı sanki zamanlanmış bi kapanma gibi tarih yazıyordu. Şimdi açılmıyor. Sadece başlangıç ekranında resminde kalıyor hiçbir işlem yapmıyor İnterneti dahi görmüyor sadece kapat bilgisayarı yeniden başlat ve uyku aktif ne yapacağım bilmiyorum daha önce ki sorunlarıma hep bu forumda karşılık buldum umarım yine bulurum şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun

acarr acarr (3)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bu "Kapat", "Yeniden başlat" ve "Uyku aktif" düğmeleridemi çalışmıyor (tıklanmıyor)? Windows'u başlatmak için parolanın (şifre) girilmesi gereken kutudamı çıkmıyor ve çıkıyorsa oraya klavyeden yazılamıyormu?

    Bunları açık olarak belirtmelisin? Hatta bir telefon ile resim çekerek konu muhtevasında paylaşabilirsen daha iyi olur.

    Bu arada o ekranda "Uyku aktif" düğmesi olmamalı, bu düğme sadece "Uyku" şeklinde olmalı (Benim PC'de böyle). Eğer "Uyku aktif" düğmesine tıklanabiliyorsa oraya bir tıkla bakalım ne olacak görelim (uykudanmı çıkacak görelim).

    Bu arada eğer elinde bir kurtarma medyası/windows yükleme diski varsa PC'yi onunla başlatarak gelişmiş kurtarma seçeneklerinden windowsun açılmasını sağlayabilirsin. Zor olmaz ama BIOS'a veya PC'nin boot menüsüne girebilmeli ve oradan windows yükleme medyası ile PC'yi başlatmayı yapabilmeli, bunu becerebilmelisin.

    Eğer gelişmiş kurtarma seçeneklerine yada diğer bir yol ile "Bilgisayar onarımı"na girebilirsen mesela bu arabirimlerden sistemi geri yükleyerek düzelmeyi sağlayabilirsin. Yada otomatik onarım veya başka bir yol ile bu düzeltme gerçekleştirilebilir. Hatta sadece PC'yi Güvenli Modda başlatabilirsen (Güvenli Mod'a gelişmiş kurtarma seçeneklerinden giriş sağlanabilir) o dahi yeterli olabilir, PC yeniden başlatıldığında problem kendiliğinden normale dönebilir.

    Demokrasilerde çare tükenmez ama seninde birşeyler yapabilmen gerekir. En azından problemi konu muhtevasında yeterli açıklıkta ve anlaşılır olarak verebilmelisin.

    Edit: Eğer bahsettiğin ekranda PC "yeniden başlat"ılabiliyorsa, bu yeni başlatmada klavyeden "Şift" tuşuna basılı tutarak Sorun Gider/Gelişmiş Seçenekler arabirimlerine ulaşılabilir, buradan bahsettiğim tamiratlar gerçekleştirilebilir veya Güvenli Mod'a giriş sağlanabilir.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Cevap için teşekkür ederim Temmuz. Galiba açıklama eksik kalmış. Evet Windows başlangıç resmi gelir ya parola girilen ekran oraya kadar açılıyor ondan sonra sağ alttaki ağ paneli onun yanında pc yi kapatıp açan uyku mod una ve yeniden başlatma simgesi ve yapışkan tuşların ekran okuyucunun büyütecin aktif pasif edildiği simgeler geliyor ve bunlar aktif durumda yani yeniden başlat kapat aç uyku moda bunları yapabiliyorum. Shift tuşu ile yeniden başlat yaptığımda sorun giderme sayfası açılmıyor. Biostan güvenli mod da çalıştırmak istedim onu da açmadı. En son uyku mod una alıp yeniden uyandırdığımda usbhub.sys hatası verdi bilmem bi ilgisi varmı. Durum bundan ibaret Temmuz bey sabah bide flash bellek ile kurtarmayı deneyeceğim. Dilim döndüğünde anlatmaya çalıştım kusur varsa affola. acarr 6 yıl önce
    • Shift tuşuna basılı yeniden başlatmayı tekrar ve tekrar dene. Açılana kadar bunu dene (Sonunda açılacaktır, açılması lazım). Önce shifte bas ve basılı tut sonra mouse ile yeniden başlatı tıklat, yeniden başlatma tamamlanana kadar, yani ekran kapanarak yeniden açılana, açılması tamamlanana kadar shifte basılı tutmaya devam et. Tekrar tekrar yap bunu, sonunda açılacaktır. BIOS'tan güvenli moda girilmez. BIOS veya Boot Menü sana PC'nin açılacağı bootable usb diski veya windows yükleme/kurtarma diskini seçebilmen için gerekir. Güvenli mod daha farklı.. @acarr temmuz 6 yıl önce

    Resim istemiştiniz olay bundan ibaret Temmuz bey

    acarr acarr (3)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Ama bu parola girilen ekran değilki.. Mavi ekran.. Yani senin PC açılırken mavi ekran hatası veriyor. İngilizce durduma kodunda sadece okunur hafızaya yazma denemesi (veya girişimi) olarak belirtiliyor. Bu bir virüs marifeti olabilir. Yani değiştirilememesi gereken memory'de değiştirme girişimleri oluyor ve PC kendisini korumaya alarak mavi ekrana geçiyor. Açılamamasının sebebide bu oluyor. Zira bu PC'nin kendisini muhafaza sebebiyle başvurduğu bir tedbir oluyor. Bu vaziyette ne yapılmalı. Bir güncel veri tabanlı (güncellenmiş) anti-virüs yüklü bootable flash bellekle tarama yaparak problemi düzeltebilirsin @acarr temmuz 6 yıl önce
    • Üstteki yorumda antivirüs yazmayı unutmuş, eksik bırakmışım. Düzelttim @acarr temmuz 6 yıl önce
    • İki resmi ayıramamış, birlikte (birleşik) koymuşsun, ayırdım :) @acarr temmuz 6 yıl önce
    • İkinci görüntü mavi ekran ve virüs müdahale teşebbüsü gibi görülüyor. Ne zaman verdi bu hatayı? Daha önce bahsetmemiştin @acarr temmuz 6 yıl önce
    • Laptop USB girişlerinde herhangi bir bellek, harici disk vs aygıt takılı olarak varmı? Varsa onu/onları çıkartarak PC'yi yeniden açmayı dene @acarr temmuz 6 yıl önce
    • Ufak tefek kusurlar olabilir affola acarr 6 yıl önce
    • "Attempted Write to Read Only Memory" mavi ekran hatası için Microsoft sitesinde "Salt okunur bir belleğe yazma girişimi hatası. Donanım arızası , sürücü hatası sorunu veya bir cihaz firmware hatası olabilir." deniyor. Ama sen yine benim dediğim kontrolleri yap (usb'leri kontrol gibi) ve bootable flash bellek ile PC açılışnda virüs taraması yap. Eğer bir usb hatası veya virüs problemi ise (PC'nin zaman ayarlı kapatılması ve bir daha açılmaması bunu akla getiriyor zaten. Olabilir.). bunları yaparak çözüm sağlanabilir. Eğer olmazsa diğer çözümler (sorun giderme/gelişmiş seçenekler yolu) yine denenir. Uyudun herhalde, sabah devam edersin :) @acarr temmuz 6 yıl önce
    • ☺️ Temmuz bey dediğiniz gibi sürekli basarak shift e 10.denemede falan gelişmiş seçenekleri açtım önce onarmaya seçtim lakin hata verdi onarılması dedi. Ondan sonra da sistem geri yüklemeyi seçtim onu da beceremedi ve kapandı şimdi tekrar açmaya çalışıyorum. Biostan donanım testi yaptığımda hepsi geçiyor testi. Virüslük bişey indirmedim oyun oynarken geldi bi uyarı Windows iki dakika sonra kapatılacak diye ne oluyor demeden gitti. Altta tarih falan da vardı sanki o zamana ayarlanmış gibi. Allah cezasını versin iki gündür uğraşıyorum. Sizden de Allah razı olsun acarr 6 yıl önce
    • Bu hatayı foruma yazdıktan sonra vermeye başladı acarr 6 yıl önce
    • Görülüyorki ciddi bir problem. Daha öncede söylediğim gibi PC'yi bootable bir medyada virüs taraması yaparsın. Eğer problem sebebi virüs ise düzelme olur. Yok sonuç çıkmazsa artık herhalde PC'ye format atma, sistemi yeniden yükleme yoluna gidersin. Ama istersen birde gelişmiş kurtarma seçeneklerinde işletim sistemini sıfırlamayıda dene. Bu yol PC'yi format atmaktan daha az uğraştırır. Eğer başarılı olunabilirse elbette @acarr temmuz 6 yıl önce
    • Anlıyorum. Donanım arızası olma ihtimali varmıdır peki Temmuz bey. acarr 6 yıl önce
    • Olabilir ama anidenmi oldu yani? Zayıf ihtimal. Eğer formatta atılamazsa o zaman öyledir ama sanmıyorum. Donanım arızası herhalde değildir @acarr temmuz 6 yıl önce
    • İnşaallah değildir evet aniden oldu yardımınız için teşekkür ederim bu arada hala sorun giderme penceresinin açmaya çalışıyorum shift bozulmaz İnşallah 😀 niye böyle zor açıyor acaba 🤔 acarr 6 yıl önce
    • Herhalde sistem dosyaları zarar görmüştür, ondandır. Neyse sana kolay gelsin ve iyi sabahlar :) @acarr temmuz 6 yıl önce
    • Teşekkür ederim size de iyi sabahlar inşallah sorunu hallederiz Her şey için teşekkürler Allah razı olsun ☺️ acarr 6 yıl önce
    • @acarr en son daki resim de driver eksik yada başka birşey en iyisi siz dosyalarinizi yedek alip Format atin. iyi günler katil213 6 yıl önce