Windows 10 Cpu %100 Olma Sorunu.

Windows 10 2004 sürümünü kullanıyorum birşey açınca cpu anında %100 oluyor ardından hemen düşüyor thermal macun 5-6 senelik acaba ondan mı diye düşünüyorum yardımcı olur musunuz? Bu arada yeni fark ettim birşeyi kapatıncada gpu %100 oluyor yardımcı olur musunuz acaba ?

kerembey1 kerembey1 (8)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Termal macun sadece sıcaklıklarda etkisi görülür. Hangi işlem %100 kullanıyor? Virüs olma ihtimali var Kaspersky ile MalwareBytes ile sistemi tarat.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • mesela microsoft edgeyi açtığımda cpu 100 oluyor hemen iniyor kapatıncada gpu 100 olup hemen iniyor bilgisayarda lisanslı trend micro var virüs olduğunu düşünmüyorum kerembey1 3 yıl önce

    1- Bilgisayarının termal macununu değiştirmen bilgisayarının ısısını düşürür fakat kaliteli macun kullanman senin açından iyi olabilir kalitesiz macunlar çabuk kurur ama kaliteli macunlar bilgisayarını daha iyi sıcaklığı iletmesine yardımcı olur yani bilgisayarını daha soğuk tutar.

    2- Bazen bu sorun RAM lerden de kaynaklanabiliyor yani RAM'inde bad test yap yani arıza testi yapman iyi olacaktır.

    MemTest86 Nedir ? Bu program ile RAM'ındaki hataları öğrenebilirsin yani. Arızalı mı? Değil mi?

    3- @hydra arkadaşımın'da dediği gibi bilgisayarında virüs olduğu zaman bilgisayarın daha fazla ısınabilir tabii bu virüsün ne amaçlı bilgisayarına zarar vermek istediğine bağlı.

    4- Havaların da ısınmasından'da kaynaklanabilir işlemcinin aşırı derecede ısınması. Bilgisayarının fanlarının aşırı derecede tozlanması veya bilgisayarının fanının düzgün şekilde çalışmaması sonucunda da işlemcinin ısınması artar.

    5- Eğer işlemcine aşırı derecede yük bindiriyorsan'da bilgisayarın aşırı derecede ısınabilir.

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • memtest deneyeyim o zaman kerembey1 3 yıl önce
    • Memtest86 2 saat ile 11 saat sürebilir @kerembey1 darkcrak 3 yıl önce
    • vazgeçtim ramle alakası olduğunu zannetmiyorum kerembey1 3 yıl önce
    • bu arada bilgisayarım 50 derecede olsa gene aynı şey oluyor ısıylada alakası olduğunu düşünmüyorum kerembey1 3 yıl önce

    Öncelikle bilgisayar win 10 sa bir uygulama açın ve Task Manager i başlatın cpu ya Sol tıklayın ,orada en yüksek neyse onu yazabilirmisiniz (yani yukarida ).

    Yukarıdakinin aynısını program kapadıktan sonra GPU yada yapın

     böyle birşey bence mantıklı deyil çünki açınca işlemci,kapatınca ekran kartı 100% oluyor işlemci olabilir ama ekran Kartı neden böyle olsun sen oyunmu açıb kapadınmı ozamanmı ekran kartı (yani GPU) 100% oluyor onuda  söylersen sevinirim .

    adils adils (136)
    3 yıl önce cevaplandı

    • microsoft edgeyi kapattım gpu anlık 100 oldu sonra 0 oldu açtım cpu 89 oldu yavaş yavaş düştü bazen 100 bile oluyor kerembey1 3 yıl önce
    • steamıda açarken gpu 2 kere 100 olup 0 oldu @adils kerembey1 3 yıl önce
    • oyuna girdiğimdede cpu 43 gpu 100 ama sadece 100 den aşağı düşmüyor @adils kerembey1 3 yıl önce